na prvý pohľad vás ohúri farebnosť jeho veľkorozmerných printov na ktorých sa pohráva s obrazovou i slovnou metaforou.
"Môj svet je o farbe a humore. O farbách, ktoré nepoznajú čiernu, o humore, ktorý nepozná tabu. Aj preto mi je blízky Warhol," tvrdí slovenský fotograf Daniel Brogyányi, ktorý má v Bratislave na Drevenej ulici galériu preslávenú výstavami na Warholovskú tému. Práve z tohto nápadu vznikol aj jeho projekt Namaľuj si svojho Warhola. Daniel Brogyányi vytvoril voľnú reprodukciu slávneho Warholovho autoportrétu, ktorý si každý môže vymaľovať ako chce. Technika je neobmedzená - ľudia môžu maľovať štetcom, rukou, hocičím. Plagátik pred časom vyšiel v denníku SME. Do galérie na Drevenú ulicu prichádzajú každý deň desiatky zásielok z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. "Už mi to celé prerastá pomaly cez hlavu. Dnes sa môžeme baviť o tisíckach obrázkov. Denne ich príde do galérie dvadsať - tridsať. A kuriozity? Takmer v každom balíku sa nájde aspoň jedna. Zakaždým ide o iný zaujímavý prístup k veci. Naposledy prišlo dielo vylepené zo želatínových medvedíkov. Robila to Slovenka, ktorá sa vydala do Nemecka," hovorí autor pozoruhodného projektu.
Printy Daniela Brogyányiho ťažko zaradiť k niektorému z médií. Je to fotografia? Grafika?, pýtajú sa niektorí. "Škatuľkovať moju techniku by bolo nešťastné. Pre mňa je dôležitý výsledok. Aby umenie robilo ľuďom radosť," hovorí autor, ktorý sa hravým spôsobom pozerá aj na ženské telo.
"Mám ženy rád," prízvukuje fotograf. Hravé sú však nielen námety, ale aj názvy. Jeden z aktov napríklad nazval Šuška na šuške. No divákovi pri pohľade na dielo nenapadne, že ide o vulgárnosť. Skôr o hravé ponímanie ženského tela.
"Žartovné názvy a slovné hračky, ako je táto, mám rád. A potom sa stane ako v jednom nemeckom časopise, že to zle preložia, lebo oni nemajú na šušku nejaký výraz, a urobia z nej palacinku. Nuž nebol to najšťastnejší preklad," smeje sa Daniel Bogyányi, ktorý súbežne s košickou prezentáciou v galérii fotoklubu Nova vystavuje aj v prestížnej galérii Uffizi vo Florencii.
"Podaril sa vlastne Husársky kúsok lebo šťastnou zhodou okolností kurátora Bycka z Múzea A. Warhola oslovili aby zostavil v Taliansku výstavu slovenských autorov, ktorí sa tak trochu dotýkajú post pop artu. Sme tam zastúpení piati okrem mňa Danglár, Simona Žiaková, Dan Meluzín a Katarína Obermanová. Uffizi je niečo ako mekka umenia. Je to veľmi príjemné keď vám príde na vernisáž tisíc ľudí. To je už iný zážitok," konštatuje Daniel Brogyányi.
Výstava s názvom Pretváranie potrvá v galérii Fotoklubu Nova do 24. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári