pomaly existenčné problémy.
Skutočný šok však prišiel až v týchto dňoch, keď začal Slovenský plynárenský priemysel rozosielať výpočet nových mesačných preddavkových platieb. Aj keď sa plynári snažia o transparentný systém zmeny mesačných platieb, občas to ale zaškrípe. V niektorých prípadoch dokonca výrazne. Veď ak používate doma plynový sporák a mesačne platíte 300 korún, nemôže vaša platba vzrásť na 6 810 Sk mesačne (aj takýto prípad sme mali v redakcii). Tu už nie je niečo v poriadku, kdeže je spomínaných dvadsať percent. Samozrejme, zmeny sa robia prostredníctvom počítača, ktorý, ako sa zdá, nie je neomylný a chýb robí viac než dosť. Je však možné poukázať aj na opačné prípady, keď ľuďom plynári nadelili nižšie platby ako doteraz. Niet sa čo čudovať, pri každej zmene sa objavia nezrovnalosti, treba si však pozorne prečítať list z SPP a v prípade, ak sa niekomu vidí, že mu bolo uškodené, treba sa ozvať. Kto mlčí, nápravy sa nedočká.
Ľudia, ktorí používajú plyn len ako energiu pre svoj sporák sú spokojní. Zvýšenie ceny o dvadsať, tridsať korún je ešte priateľné. Dám si o jedno pivko v mesiaci menej a rodina pokojne varí.
Horšie je to však na dedinách. Pred niekoľkými rokmi nastal na Slovensku boom, začalo sa s hromadnou plynofikáciou obcí. Ľudia sa zbavovali piecok s vedomím, že budú mať lacnejšie a hlavne komfortné kúrenie. A hľa, nepretieklo veľa vody Hornádom a situácia je iná. Znovu sa vyťahujú staré piecky, z komínov sa začína dymiť a v lesoch sa rúbe drevo. Je lacnejšie ako plyn. Toto je tienistejšia stránka zvyšovania cien plynu. Pomaly sa vraciame späť do minulého storočia, keď komfort na dedine nebol súčasťou bežného života. Ľudia si vyhrnuli rukávy a prehadzujúc kôpku uhlia dúfali, že bude v chalúpke teplo...
Problém však nie je len vo zvyšovaní cien plynu, ale v celkovej ekonomickej situácii. Keď niet peňazí, hľadajú sa lacnejšie alternatívy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári