na zabezpečenie si bývania dostali takmer 280,8 milióna Sk.
Celoslovenskú situáciu však nekopírujú učitelia na východe, ktorí nejavia o túto formu pomoci veľký záujem. Podľa prednostky Krajského školského úradu v Košiciach Heleny Jeníkovej totiž v minulom roku podalo žiadosti len tridsať učiteľov Košického kraja.
"To je skutočne málo. Neviem, čím to je, zrejme majú málo informácií. Pôžičkový fond pre začinajúcich pedagógov za posledné dva roky podpísal v kraji 188 zmlúv o pôžičke a vyplatil 44,6 milióna Sk. Žiadosti, ktoré boli podané v roku 2004 sa budú realizovať v novembri, ale ako som uviedla prišlo nám veľmi málo žiadostí," vysvetlila prednostka KŠÚ a na otázku či učitelia po tom čo dostali pridané majú dostatok peňazí dodala: "Dosť peňazí zrejme nemajú, to nehrozí. Myslím si, že tu ide o nedostatok informácií. Učitelia sú všeobecne slabo platení v rámci celého štátu. Pravdou však je, že učiteľské miesta na východe sú omnoho lukratívnejšie a je o ne väčší záujem. To súvisí s vysokou mierou nezamestnanosti, avšak na druhej strane viac získajú študenti. Kvalita zostáva na školách a aj preto dopadli maturitné skúšky lepšie v tomto teritóriu, lebo nebol taký odliv."
Žiadosti o zaradenie do zoznamu žiadateľov o pôžičku podávajú pedagógovia na príslušnom krajskom školskom úrade. Finančné prostriedky z pôžičky sú určené na úhradu nákladov spojených s kúpou bytu, bytového zariadenia, rekonštrukciu či na ďalšie vzdelávanie. "Žiadať o peniaze môžu aj manželia, ak obidvaja spĺňajú zákonné podmienky. Žiadateľ musí mať ukončené vzdelanie v učiteľskom odbore, občianstvo a trvalý pobyt v SR, pričom sa ale musí zaviazať pracovať v školstve najmenej päť rokov. Najvyššia možná pôžička poskytnutá fondom je 250 000 korún."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári