Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Pokračujeme v seriáli, v ktorom si podávajú ruky história a súčasnosť

Tentoraz sa prechádzame Obchodným domom DargovNaše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do

Tentoraz sa prechádzame Obchodným domom Dargov

Naše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do zabudnutia, Košický večer sa rozhodol, že minulosť poopráši. Nebojte sa však, nechceme vás zasypávať faktami z nedávnej či dávnejšej histórie. Naším korzovaním mienime len pripomínať zaujímavejšie ulice a budovy mesta, a tieto dobové fakty spestriť informáciami, čo je v stavbách teraz. Náš historicko-súčasný seriál je zároveň príležitosťou pre podnikateľov, aby sa formou inzerátov aj sami mohli pochváliť a pripomenúť verejnosti, čo kde v meste máme.

Skryť Vypnúť reklamu

K dominantám Štúrovej ulice určite patrí obchodné centrum Dargov. Práve jemu a prevádzkam, ktoré v ňom fungujú, venujeme dnes pozornosť.

Dargov vyrástol na nároží dnešnej Hlavnej a Štúrovej ulice a zaberá niekdajšie čísla 1 a 3. Do začiatku 19. storočia na tomto mieste existovalo predpolie košického opevnenia. Okolo roku 1820 pribudla prvá prízemná budova s jedným uličným a jedným malým dvorným krídlom a susedila s ešte neasanovanými časťami hradieb. Časom za ňou, ako to zachytáva plán z roku 1844, vznikli záhrady. V polovici 19. storočia vyrástli na tomto mieste jednoposchodové a architektonicky celkom vydarené meštianske domy. Dva južnejšie, na miestach ktorých je dnes spomínaný Dargov, asanovali začiatkom 70-tych rokov. Dom, čo stál doslova na nároží Hlavnej a Štúrovej ulice, mal stredovekú balkónovú niku. Sídlilo v ňom železiarstvo Fleischer a Schirger patriace Ľudovítovi Oelschlagerovi. Tento dom bol veľmi rozsiahly. Jeho fasáda zasahovala až 65 metrov do Štúrovej ulice a do dvora dokonca viedla veľkým oblúkom železničná vlečka. Tá umožňovala koľajové spojenie železiarstva s komplexom strojárne na opačnom konci ulice. Dom vtedy nemal zo Štúrovej ulice poradové číslo.

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr na spomínanom rohu, ako to dokumentuje aj historická snímka, dlhé roky fungovalo mäsiarstvo. Starší Košičania si ho s najväčšou pravdepodobnosťou doteraz pamätajú.

Základný kameň dnešného obchodného domu Dargov bol položený 18. augusta 1980. Už vtedy sa hovorilo, že to bude najväčší "obchoďák" vo vtedajšej ČSSR, čo aj bola pravda. Dargov sa staval 7 rokov. Prvých zákazníkov privítal vo februári 1987 a všetci ním vtedy boli nadšení. Neskôr jeho sláva trochu upadla.

A ešte niečo. Istý čas sa volal Domino, ale to bolo naozaj krátko. Vtedajším mocipánom sa pomenovanie nepozdávalo, a tak sa siahlo po mene Dargov. Nič proti tomu, že mal pripomínať hrdinstvo vojakov počas druhej svetovej v bitke o Dargov. Ale meno Domino bolo predsa len krajšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Prechádzku OD Dargov začíname na prízemí, kde je niekoľko prevádzok.

Koncom októbra minulého roku tam napríklad začala fungovať lekáreň Nezábudka. Svojím názvom ľuďom pripomína, aby sa nezabudli starať o svoje zdravie ako o to najdôležitejšie, čo v živote máme. Lekáreň v Dargove s mladým kolektívom pracovníkov zabezpečuje plnú zdravotnícku starostlivosť a poskytuje odborné informácie. K tomu pridáva ľudský prístup, čo tiež pacientom a klientom pomáha či už pri riešení zdravotných problémov, tak pri prevencii, ktorá je neodmysliteľnou základňou zdravého života.

"Susedom" lekárne je Zlatníctvo Briliant. Na trhu pôsobí 10 rokov a dokáže uspokojiť aj tých náročných zákazníkov a zákazníčky túžiacich po ligotavej ozdobe. Zlatníctvo vyrába vlastné zlaté i strieborné výrobky ako sú náušnice, náramky, náhrdelníky, prstene. Do jeho činnosti patrí tiež výkup zlomkového zlata. Zákazníkom vychádza v ústrety i netradičnou službou - ak niekto prinesie do výkupu šperk alebo zlomkové zlato, môže si zaň vybrať iný, nový, podľa svojich predstáv. Pravda, rátať musí s istým doplatkom rozdielu v cene.

"Vedia, čo potrebujem, preto tu nakupujem." To je známy slogan Dm-drogérie markt, ktorá vie, čo je dôležité na ceste k úspechu. Určite sú to šikovní ľudia, ktorí tam pracujú a ktorí sa snažia plniť potreby a želania zákazníkov, pretože práve tie formujú ponuku a výkony tejto prevádzky. Človek so svojimi želaniami musí byť stredobodom pozornosti a základom filozofie Dm-drogérie markt, ktorej filiálky sú na najlepších a najfrekventovanejších miestach. Prísť za zákazníkmi, to je jednoducho dm princíp. Spokojnosť predsa vytvára pridanú hodnotu. Rozsiahla ponuka sortimentu v oblasti krásy, wellnessu, starostlivosti o deti, domácnosť, foto, o zvieratá, ako aj sezónne výrobky, sú vo všetkých pobočkách na prvom mieste. Zákazníci vedia oceniť túto rôznorodosť produktov, servis, aj zážitok z nákupu v dm. V tejto ceste chcú preto v markete pokračovať budovaním filiálkovej siete, otváraním nových pobočiek, rozširovaním ponuky, a v budúcnosti aj zameraním sa na investície do techniky a organizácie Dm-drogérie markt.

Mestské informačné centrum Košice poskytuje informácie takmer o všetkom. Slúži Košičanom, obyvateľom regiónu a turistom od roku 1993. Ponúka vstupenky na takmer všetky kultúrne a športové podujatia v Košiciach, v regióne, na Slovensku, aj v zahraničí - v Maďarsku, Rakúsku, Česku. Na niektoré väčšie akcie dokonca aj v Nemecku, Poľsku, Chorvátsku a Slovinsku. Návštevníci v centre nájdu rôzne druhy turistických máp, automáp, knižných sprievodcov domácimi a zahraničnými atrakciami, široký výber suvenírov a pohľadníc. Predávajú sa tam tiež slovenské a zahraničné zástavy a vlajky rôznych rozmerov, vrátane obrazu prezidenta. Prijímajú inzerciu pre regionálne denníky "Korzár" a náš týždenník "Košický večer". Ďalšie Mestské informačné centrum je v obchodnom dome Tesco. Medzi najzaujímavejšie produkty oboch centier pre obyvateľov a návštevníkov mesta určite patria Potulky mestom Košice. Je to séria tematických prechádzok po meste spojená s odborným výkladom o histórii a zaujímavostiach vždy k vopred stanovenej téme. Najbližšie sa dá "túlať" na tému "Barokové Košice" Potulky budú 2. októbra 2005 o 11.30, 13.30, 15.00 a 16.30 h. Začínajú sa pred hotelom Slovan, kde je zraz záujemcov.

Firma ET Export - Import - Design v OD Dargov funguje už od roku 1998. Začínala ako jedna z prvých na Slovensku s obchodom so sušenými kvetmi. Zaoberá sa predajom živých, sušených, črepových kvetov i darčekových predmetov. Zabezpečuje na objednávku výzdoby interiérov, aj svadobné kytice pre nevesty. Zaujímavosťou je, že otvorené je tam stále. V pracovné dni, aj v dni pracovného pokoja. Voľno majú len 1. januára a na Veľkonočný pondelok. Firma ET Export - Import - Design poskytuje na objednávku aj donáškovú službu živých kvetov. Do jej sortimentu patrí tiež predaj tabakových výrobkov a kto potrebuje, tomu vyjdú v ústrety aj kopírovacími službami.

Z prízemia sme sa presunuli na 1. poschodie.

Zastavujeme sa v prevádzke patriacej Odevnému podniku Prostějov. Je to medzinárodná odevná firma s dlhoročnou pôsobnosťou na slovenskom trhu. V OD Dargov sa prezentuje 5 rokov. Jej ďalšie prevádzky sú v Košiciach v OC Optima a na Hlavnej ulici. Odevní podnik Prostějov ponúka značkové výrobky, zabezpečuje výrobu pánskej a dámskej konfekcie, športovej jeansovej módy značky William and Delvin i kolekciu značky WaW. Všetky aj so širokou ponukou doplnkov (pánske a dámske tričká). V pánskej značke Bernhardt nájdeme krajčírsky vypracované obleky a saká v dokonalom strihovom riešení a s možnosťou kombinovať saká, nohavice a vesty vo vybraných veľkostiach. Výrobky sa vyznačujú nekrčivosťou, a ak ich vyvesíme na ramienko, tak aj rýchlou regeneráciou. Dámska konfekcia značky Claudette zahŕňa ponuku sák, nohavíc, sukní, tiež s možnosťou kombinovania tovarov a veľkostí. Výrobky sa vyznačujú vysokou kvalitou vypracovania a materiálu. Značka Fabrizio predstavuje luxusnú módu. Silueta tohto modelu je súmerná a mierne zoštíhlená v pasovej línii. Použitý materiál pochádza iba z talianskych a francúzskych textiliek, čo ešte podčiarkuje luxus a celkový vzhľad. Pod značkou WAW nájdeme pánske a dámske odevy, pričom táto kolekcia je kompromisom medzi komfortom a športovým štýlom. Strihy sú jednoduché, ale obohatené rôznymi detailami. V ponuke spomínanej firmy je aj veľké množstvo doplnkov - tričká, svetre či pulóvre rôznych farieb.

Ani sme sa nenazdali a sme na 2. poschodí.

Nachádzame tam firmu Arka, ktorá pôsobí na trhu 3 roky. Zaoberá sa hlavne predajom tapiet. V ponuke má samolepiace tapety v troch šírkach: 45, 67,5 a 90-centimetrov, v rôznych imitáciach dreva, mramoru, ale tiež jednofarebné v rôznych odtieňoch. Ďalej ponúka interiérové (papierové) tapety, bordúry, stropné obklady, lišty a rôznorodé bytové doplnky. Z bohatej ponuky firmy Arka, ktorá sa teší na návštevu zákazníkov, si určite každý niečo vyberie.

"RUNO" znamená zdravie predovšetkým! Tak by sme mohli charakterizovať to, čo ponúka firma Raneta. Na slovenskom trhu existuje od roku 1994 a jej hlavnou činnosťou je výroba širokého sortimentu vlnených výrobkov zo 100-percentnej ovčej vlny. Vlnené výrobky majú priaznivý účinok pri ochoreniach ako sú nadmerné potenie, alergie, astma, reumatizmus ramien, kolien, lakťa. Ďalej pri bolestiach chrbtice, hrudníka, pri zápaloch svalov a šliach, pri poruchách nervového obehu, pri úrazovom poškodení nervovej sústavy, pri migrénach či gynekologických problémoch, zápaloch močových ciest, bolestiach krížov, pri prechladnutí, aj pri zlom dokrvení dolných končatín, teda tzv. studených nohách. Pre svoju vysokú kvalitu vlnených výrobkov je spoločnosť RUNO známa doma aj v zahraničí. V OD Dargov je od roku 2000.

Z druhého poschodia sa presúvame na nedávno sprístupnené 3. poschodie.

Nachádzame tam spoločnosť MOX s. r. o., ktorá sa už niekoľko rokov venuje dovozu a predaju príslušenstva k mobilným telefónom. Vďaka naozaj širokému sortimentu momentálne patrí v tejto činnosti k najväčším spoločnostiam na slovenskom trhu. Sídlo a hlavný sklad sú v Bratislave, odkiaľ si zákazníci objednávajú a odoberajú produkty. Tovary tejto spoločnosti ponúka prostredníctvom predajcov veľa predajní po celom Slovensku. Do jej novootvorenej predajne sa určite treba ísť pozrieť. Zo zvedavosti, aj kvôli stále trvajúcej akcii na výpredaj skladových zásob za veľmi výhodné ceny.

Spoločnosť Kuchynské štúdium Gorenje - kuchyne bola založená v roku 1995 ako reakcia na trend a vzrastajúci dopyt trhu s kuchynským nábytkom v strednej a stredne vyššej triede segmentu. Kuchynské linky a mini kuchyne sa vyrábajú v závode Měšice u Prahy, a tiež priamo v Slovinsku. Zákazníkom firma Gorenje ponúka atraktívny výrobok za výbornú cenu. Vzhľadom k tomu, že je stále zákazníkom nablízku, dokáže ponúkať sortiment zodpovedajúci ich potrebám, predstavám, plánom i možnostiam. V predajni v OD Dargov je široká škála možností ako si možno zariadiť kuchyňu podľa predstáv klientov. Firma Gorenje zaručuje, že výrobok, ktorý vyrobili, namontujú odborne zdatní pracovníci. S ponúkaným servisom sa neustále kontroluje spokojnosť klienta. Stačí prísť len so základným náčrtom a mierami. Po konzultácii zákazníkovi pripravia cenovo prijateľnú ponuku ušitú na mieru a vytvoria grafický návrh kuchyne v priestorovom farebnom vyhotovení. Kto potrebuje, tomu zariadia kuchyňu aj spotrebičmi a ďalšími kuchynskými doplnkami.

Už názov firmy Lintea s.r.o. ( z latinčiny lintea znamená bielizeň), napovedá, aká je asi činnosť tejto spoločnosti. V špecializovaných predajniach v Humennom, Michalovciach a v košickom Dargove ponúka zákazníkom značkovú dámsku a pánsku bielizeň. Podnetom pre vznik špecializovaných predajní bola záplava slovenského trhu nekvalitnými a zdravotne chybnými výrobkami spodnej bielizne. Komfort, kvalita, krása každému je princíp, ktorým sa spoločnosť riadi. Orientuje sa na kvalitné výrobky európskych a slovenských firiem ako Triumph, Felina, Chantelle, Passionata, Sariana, Wonderbra, Bruno Banany, Body ART, Esge, Scholler, Favab, Amore a ďalšie. V predajniach je sústredený sortiment výrobkov v širokej škále materiálového zloženia, strihov a veľkosti. Napríklad podprseniek od košíka A až po G, v pánskom sortimente po 4XL, čiže bielizeň, ktorú bežné predajne s textilom neponúkajú. Firma kladie dôraz tiež na odborné poradenstvo vyškoleného personálu, aby zákazníkovi vedeli pomôcť pri výbere správneho strihu a veľkosti. Len dobre zvolená a kvalitná bielizeň poskytuje nositeľovi fyzický a psychický komfort a súčasne potešenie z krásy.

Firma Ren Bel funguje na trhu už 6 rokov, v OD Dargov sídli od marca tohto roku. Zaoberá sa predajom dámskej konfekcie. Pracovníci ochotne poradia pri výbere zo širokého sortimentu konfekcie na bežné nosenie ako sú kostýmy, kabáty, blúzky, šaty. Ich radu však možno využiť aj pri spoločenskej módy. V butiku ponúkajú tiež dámsky kusový textil. Na nákup srdečne pozývajú aj moletky, pretože aj tie si určite nájdu konfekciu vo väčších číslach.

Naše putovanie po obchodnom dome Dargov sa končí. Cítite sa unavení a máte chuť na dobrú kávu?

Nič ľahšie, keďže na vás čakajú novootvorené priestory Café day´s. V príjemnom prostredí si môžete vychutnať rôzne druhy kávy, miešané nápoje z kávy, mliečne koktaily, dezerty, miešané alko i nealko nápoje. V kaviarničke ponúknu širokú škálu Illy Caffe, ktorá patrí vďaka perfektnej starostlivosti medzi najkvalitnejšie značky. Šálku vysoko aromatickej kávy s menším obsahom kofeínu a výnimočnou chuťou určite ocenia všetci znalci a milovníci kvality. Kaviarnička je od 1. októbra otvorená každý deň.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 194
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 997
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 702
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 982
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 691
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 345
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 057
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 056
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 7 899
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 789
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

Vzácny úlovok má pre zberateľov svoju hodnotu.
ROZHOVOR

Pediatrička: Niekedy som očkovala na chrípku 600 detí za rok, teraz približne 50

Ľudia si zvykajú, že nemôžu behať za lekárom so všetkým.

Pediatrička Eva Ševecová.
Zreštaurovaná listina kráľa Vladislava II., ktorá potvrdzuje výsady mesta Rožňava a právomoc súdiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

O čom vypovedala Jankovská v kauze Búrka a prečo? (video)

Adam Valček o výpovediach Moniky Jankovskej.

Monika Jankovská.
Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop