* Diagnózu plochej nohy, ktorá spôsobuje celý rad ďalších problémov, možno považovať za civilizačné ochorenie
Ak vás v topánke bolí chodidlo, módne trendy musia ísť bokom
Každá žena veľmi dobre vie, že v pekných topánkach na vysokom opätku vyzerá dobre - jej nohy vyzerajú štíhlejšie a dlhšie. To, čo nám nadelila príroda, síce môžeme oklamať, no v konečnom dôsledku vysoké opätky si aj tak vyberú svoju daň. Či už to budú kolená s artritídou, padnutá klenba, alebo vybočený palec.
Nevhodnou obuvou netrpia iba kĺby a chrbát, nevhodná obuv môže zapríčiniť aj bolesti hlavy, kŕčové žily, diabetikom hrozí dokonca aj gangréna. Jednou z najväčších záťaží nôh sú vysoké opätky, ktoré môžu byť čiastočnou príčinou toho, že artritída sa u žien vyskytuje až dvakrát častejšie ako u mužov.
"Najčastejšou diagnózou, s ktorou sa stretávame v našej ambulancii, je problém plochých nôh. Považuje sa za civilizačné ochorenie, ktoré má neskôr vplyv aj na bolesti krížov, bedrových kĺbov, kolien, prispieva k vzniku kŕčových žíl," prezradil nám ortopéd MUDr. Bartolomej Štegena. U takmer každého dieťaťa sa stretáva s problémamy chodidiel. "Príčinami plochých nôh sú v neskoršom veku i tehotenstvo, klimakterické problémy, reumatické choroby, nadváha a náš nesprávny spôsob života - nevieme si oddýchnuť a nestaráme sa dostatočne o nohy, ktoré nás celý život nosia..."
Ortopedické problémy chodidiel možno riešiť liečebnými procedúrami, liekmi, vložkami do topánok či špeciálnou ortopedickou obuvou. "Aj pri nákupe bežnej obuvy treba dbať na to, aby sme si kúpili dobré topánky. Mali by mať pätu v jednej osi, široký a pevný opätok, pružnú podošvu. Optimum spĺňajú športové topánky, ale nie tie najlacnejšie... Úplne najhoršie sú úzke, špicaté lodičky na vysokom opätku. Toto keď vidím na ženskej nohe - hrôza!"
Na topánkach, ktoré sú určené na celodenné nosenie, by ste preto opätok nemali mať vyšší ako tri a pol, nanajvýš štyri a pol centimetra, u mužov dva až dva a pol centimetra a u detí jeden až jeden a pol centimetra. Nadmerne vysoký podpätok zväčšuje zaťaženie nohy v jej prednej časti a dochádza k poklesu prednej klenby. "Netvrdím, že sa majú ženy vzdať módnych topánok, no ak ich chodidlá bolia, trendy by mali ísť bokom - nohy si treba dať do poriadku. Opätky navyše skracujú lýtkové svalstvo, ktoré zas pri nosení nízkych topánok treba dať do pôvodného stavu a často tento proces sprevádzajú bolesti."
Mnohým problémom s plochými nohami či ďalším ortopedickým ochoreniam sa dá predísť, ak je o chodidlá dobre postarané už v detsve. Keď teda kupujete topánky pre svoje ratolesti, nešetrite na nich. "Musím povedať, že čo sa týka detskej obuvy, trh je lepší ako pre dospelých. Treba dbať na to, aby bola obuv pevná, v prípade problémov vyhľadať ortopéda čo najskôr a odporúčal by som rodičom, aby svoje deti nechávali na boso chodiť po prírodnom teréne, ktorý chodidlo aj masíruje," dodal MUDr. Štegena.
Ako správne nakupovať topánky:
- topánky je najvhodnejšie skúšať podvečer, keď sú nohy po celom dni opuchnuté
- dobrá topánka je taká, ktorá vás netlačí a ani vám v nej noha nelieta. Najviac deformácií chodidiel spôsobujú malé topánky
- keďže nohy zvyčajne nebývajú dokonale symetrické, vyskúšajte si vždy obe topánky a nakoniec ich kúpte podľa väčšieho chodidla
- prejdite v nich aspoň pár metrov
- ak si kupujete obuv, v ktorej mienite stráviť dlhší čas, dbajte na to, aby mala tvarovanú vložku, pevnú pätu a priestrannú špičku
- vyhnite sa syntetickým materiálom, v ktorých nemôže noha voľne dýchať a potom ju postihnú plesne
- na topánkach sa neoplatí šetriť
Čo okrem topánok by ste si mali v predajni obuvy kúpiť:
- vložky na podporu pozdĺžnej klenby - zabránite tak vzniku plochej nohy a nohy budú aj po dlhšej chôdzi svieže
- gélové vložky - pohodlné mäkké vložky, ktoré môžete zastrihnúť podľa potreby. Tlmia nárazy vznikajúce pri chôdzi
- dezodoračný sprej do topánok - udržuje obuv sviežu, bez zápachu a plesní, a tak predlžuje aj jej životnosť
- gélové polovložky party feet - ideálne do všetkých druhov topánok s vysokými opätkami vrátane sandálov
Zásadné chyby obúvania:
- nosenie malých topánok
- nosenie topánok na vysokom podpätku - každý centimeter podpätku prenáša 15% váhy na časť chodidla, ktorá na to nie je uspôsobená, z čoho sa vytvárajú otlaky, mozole a kurie oká
- nosenie príliš úzkych topánok
- strihanie nechtov dooblúka spôsobuje neskôr zarastanie nechtov
* Niekoľko rád, ako predísť problémom
Kŕčové žily nepodceňujte!
Väčšina ľudí nepovažuje kŕčové žily za vážny zdravotný problém a o ich liečbu sa zaujíma predovšetkým z estetických dôvodov. Avšak ide o diagnózu, ktorá by sa nemala podceňovať. Hlavným príznakom ochorenia sú vypuklé modré žily a drobné červené žilky. Kŕčové žily sú vlastne cievy s oslabenými stenami, ktoré strácajú schopnosť odvádzať krv smerom k srdcu. Najohrozenejšie sú pritom žily na nohách, pretože sa nachádzajú najďalej od srdca a zároveň majú najnižšiu polohu.
Pančuchy a nohy hore. Najlepšie vám bolesti žíl uľaví kombinácia použitia špeciálnych pančúch proti kŕčovým žilám a zdvihnutia nôh. Natiahnite si pančuchy a ľahnite si na chrbát. Zdvihnite nohy a oprite ich o stenu tak, aby zvierali s trupom pravý uhol. Krv z preťažených žíl potečie smerom k srdcu. Vydržte v tejto polohe približne 2 minúty. Cvik opakujte niekoľkokrát denne.
Vhodné topánky. Ak trpíte na kŕčové žily, nesmiete zbytočne zaťažovať nohy. Nenoste topánky na vysokých podpätkoch ani čižmy.
Nízka hmotnosť. Obezita zaťažuje nohy. Nadváha je jednou z hlavných príčin výskytu kŕčových žíl napríklad u tehotných žien. Ak schudnete zopár kíl, znížite rak riziko výskytu tohto ochorenia.
Nenoste tesné oblečenie. Pritesné šaty, najmä ak vás zvierajú v drieku a okolo slabín, môžu tlačiť na cievy a sťažovať odtok krvi z dolných končatín.
Opatrne s antikoncepčnými tabletkami. Poruchy hormonálnej rovnováhy, ktoré občas vyvolávajú antikoncepčné prípravky, môžu spôsobiť drobné rozšírenie kŕčových žíl. Ak existuje časová zhoda medzi prvými príznakmi kŕčových žíl a užívaním perorálnej antikoncepcie, poraďte sa s lekárom o inej forme ochrany.
Nefajčite. Kardiologické výskumy potvrdili, že nikotín predstavuje závažný rizikový faktor, ktorý sa podieľa na vzniku kŕčových žíl.
* Domáce ošetrenie nôh často nestačí, občas zájdite aj na odbornú pedikúru
Nechty zastrihávajte do rovna
Aj keď sa doma staráte o nechty na svojich nohách, niekedy domáce ošetrenie nestačí a raz za čas by ste sa mali vybrať na odbornú pedikúru. Môžete podstúpiť klasickú pedikúru, alebo mediciálnu pedikúru.
Základný rozdiel v ošetrení nôh pomocou medicinálnej pedikúry v porovnaní s klasickou je ten, že nohy sa nenamáčajú, čo umožňuje ošetrenie takzvanej diabetickej nohy, a na ošetrenie pedikérka používa prístroj. Prístroj je vysokootáčkový mikromotor s nadstavcami rotačných fréz a s odsávaním. Jednotlivé frézy umožňujú obrusovanie zrohovatelej kože prirodzeným spôsobom, a pri pravidelnom ošetrení sa rast zrohovatelej kože spomalí. Rovnako bezbolestné ošetrenie bolestivých a zatvrdnutých otlakov, kurích ôk, či mozoľov nie je pre medicinálnu pedikúru žiaden problém, a podobne ako pri zrohovatelej koži na ploskách chodidlách pri pravidelnom ošetrení sa stav otlakov zlepšuje.
Klasická pedikúra spočíva v kúpeli nôh s pridaním osviežujúcich a zmäkčovacích prípravkov väčšinou kúpeľných solí. Keď sú nohy pripravené, pedikérka odstráni stvrdnutú pokožku na päte a bruškách chodidiel. Potom ostrihá nechty dorovna a vyformuje ich aj zapilovaním. Tvarovaním nechta v rovnej línii zabráni bolestivému zarastaniu. Pedikér by nemal ošetrovať zranené či inak choré nohy, alebo chodidlá napadnuté závažným plesňovým ochorením to je už záležitosť lekára.
Rovnako ako pri kozmetike či manikúre, platí aj pri pedikúre, že odbornú starostlivosť treba podporiť domácou. Prvým krokom je kúpa kvalitnej domácej výbavy. A čo by v nej nemalo chýbať? Nožnice a kliešte na skracovanie nechtov, pilník na vyhladzovanie, tyčinka na zatláčanie kožičky, pemza alebo rašpľa na zbrusovanie zatvrdnutej pokožky. Aby ste sa neporanili, používajte na pedikúru vždy kvalitné nástroje. K starostlivosti patrí aj ich pravidelné krémovanie. Vhodnejší je mastnejší krém, ktorý zamedzí vysušenie a popraskanie kože. Rovnako raz do týždňa si ošmirgľujte päty a brušká chodidiel. Môžete to urobiť namokro pemzou alebo nasucho pilníkom so špeciálnou abrazívnou vrstvou.
* Vyhýbajte sa noseniu silóniek a obuvy z umelohmotných materiálov. Nohy si pravidelne umývajte a dobre osušte
Plesňové ochorenia nepodceňujte, pozor aj na vlhkosť
Ani tie najkrajšie topánky nedokážu spôsobiť, aby sa vaše nohy cítili dobre, ak ich napadnú plesne, či iná nepríjemná "pliaga". V počiatočných štádiách sa síce dá zahnať rôznymi prípravkami, často sú však takého ochorenia nôh dôvodom navštíviť kožného lekára.
Plesne sú typickým ochorením nôh šíriacim sa hlavne v teplom a vlhkom prostredí. Zdrojom infekcie sú najmä plavárne, verejné sprchy, sauny a kúpele. Zvyčajne je najviac postihnutá pokožka medzi prstami, ale môže sa tiež rozšíriť i na spodok chodidla, päty a nechty. Infekciu podporuje okrem teplého a vlhkého prostredia aj zle vetrateľná obuv. Príznakmi plesní je svrbenie, sčervenanie pokožky na postihnutom mieste, odlupovanie a vodnaté vyrážky.
"Určite by som ženám neodporúčal nosiť takzvané silónky a mali by sa vyhýbať obuvi z umelej hmoty. Keď sa už nejaké problémy vyskytnú, treba ich začať riešiť. Buď skúsiť nejaké krémy, alebo vyhľadať odborníka," nazdáva sa dermatológ MUDr. Marián Antol. "Plesne sa prejavujú svrbením a olupovaním pokožky na nohách. Nie je to ochorenie, ktoré by spôsobovalo veľké potiaže, ale nie je to ani nič príjemné a celkom iste netreba liečbu plesní zanedbávať. Keď je človek zdravotne v poradku, tak do dvoch týždňov sa dá tejto nepríjemnej choroby zbaviť."
V prevencii proti plesniam noste každý deň čisté ponožky - najlepšie z prírodných materiálov - respektíve pančuchy. Použite prípravky na nohy proti plesniam na nohách.
Okrem plesní určite nepoteší, ak si na nohe nájdete kurie oko. To má na rozdiel od otlaku tvrdé tkanivo (jadro, tŕň). Vzniká obvykle tlakom topánky na kosť, ale tiež i opačne. Rohovina je natlačená, zhustená a úplne stvrdnutá. Toto predstavuje jadro kurieho oka. Kurie oko vyvoláva bolesť najmä tam, kde sa opiera o topánku, ale aj vo vnútri prsta, kde sa stred dotýka citlivého nervu a vlásočníc. "Kurie oká sú vírusovým ochorením, nie je však problém ich vyliečiť. Existujú náplaste, ktoré by mali pomôcť v rannom štádiu, kým sú ešte tieto kurie oká malé, ale pravda je taká, že málokedy zaberú. Na kožných ambulanciách však dokážeme tieto problémy rýchlo a bezbolestne riešiť," dodal M. Antol.
Starostlivosť o nohy:
- nohy umývajte vždy mydlom po celom chodidle, medzi prstami a pod prstami
- nohy dôkladne opláchnite
- osušte dôkladne medzi a pod prstami
- nohy obúvajte zásadne do suchých ponožiek, najlepšie bavlnených
- používajte suchú obuv, v letnom období priedušnú
- v práci používajte prezuvky, otvorené a pohodlné
- plesne liečte už v počiatkoch krémami, v pokročilých štádiách navštívte kožného lekára
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári