Aj na Gymnáziu na Hlinkovej ulici zaviedli v septembri novinku
Porušovanie školského poriadku riešia obnovením telesných trestov
Keď sme minulý týždeň na tomto mieste priniesli informáciu o zavedení automatov na prezervatívy na jednom z košických gymnází, netušili sme, akú reakciu to vyvolá. Od pondelka sa na nás obracali nielen riaditelia ďalších stredných škôl so žiadosťami o bližšie údaje, ale aj s informáciami o ich novinkách. Niektoré nestoja ani za zmienku, no jedna nás skutočne šokovala. Bolo ňou opätovné zavedenie telesných trestov.
S nápadom oprášiť stredoveké učebné postupy prišli na Gymnáziu na Hlinkovej ulici. Podľa jeho riaditeľa bolo načase, lebo morálka študentov upadala a súčasná stupnica trestov sa ukázala ako neúčinná. "Nielen študenti, ale paradoxne najmä študentky sa začali správať tak, akoby školský poriadok ani neexistoval," informoval nás o dôvodoch zavedenia telesných trestov PhDr. Juraj Sadomaso. "Na neskoré príchody do školy, nezdravenie profesorom či esemeskovanie počas vyučovacej hodiny sme si už zvykli. A hoci to nerád priznávama, zrejme s tým už nič neurobíme. Ale aby si študenti počas vyučovania navzájom telefónovali či svojvoľne odchádzali zafajčiť si na chodbu, to už bolo priveľa a vyžadovalo si to radikálne riešenie."
Počas letných prázdnin najprv hľadalo riešenie iba vedenie školy. Profesori si boli vedomí toho, že ak nenájdu spôsob, ako študentov umravniť, na konci školského roka môžu dopadnúť tak, ako ich kolegovanie z istého košického učilišťa. Svojim zverencom ustupovali dovtedy, kým ich títo nevyhnali zo školy a vyhlásili do nej zákaz vstupu osobám starším ako 19 rokov. PhDr. Sadomaso priznal, že na súčasných študentov už neplatia hrozby ako sú pokarhanie, dvojky z chovania či vylúčenie zo školy. Aby profesori ukázali, že na škole sú a budú pánmi oni, museli nájsť oveľa tvrdšie riešenie.
"Keď ktosi z kolegov navrhol opäť zaviesť telesné tresty, najprv sme túto myšlienku zavrhli a hľadali niečo humánnejšie," priblížil nám riaditeľ gymnázia proces hľadania novej stupnice trestov. "Postupne sme ale ostatné metódy udržania disciplíny zavrhovali, až nám ostali iba tie tresty. Keď sme ich definitívne schválili, zorganizovali sme stretnutie s právnikmi, lekármi i zástupcami rodičov. Tí prví mali posúdiť, či telesné tresty nie sú v rozpore s Ústavou SR a tí druhí sa mali vyjadriť, či bitka nemôže mať negatívny dopad na zdravý vývoj detí. Našťastie, všetko bolo v poriadku a keď sa k telesným trestom ako výchovnej metóde postavili kladne aj rodičia, už nám nič nebránilo zakotviť ich v našom školskom poriadku."
Ako sme sa dozvedeli, po oboznámení s novinkou sa niektorí najradikálnejší študenti vzbúrili. Traja štvrtáci a traja tretiaci dokonca odmietali písať písomky, nereagovali na vyzvanie k tabuli či nabádali nerozhodných rovesníkov ku štrajku. Po dvoch dňoch sa však "revolúcia" skončila. Profesori si poltucet rebelov pozvali do zborovne, kde ich namiesto sľubovaného dialógu poriadne zbili. Štyria sa podvolili, dvaja sú ešte v nemocnici...
"Po tomto potlačení revolty nastal na škole pokoj a aj vážnych priestupkov voči školskému poriadku ubudlo," dodal na záver PhDr. Sadomaso. "Pravda, z času na čas musím na študentov zodvihnúť ruku, ale nikdy nemám pocit, že by im to vyslovene vadilo. Naopak. Zdá sa mi, akoby najmä dievčatá mali o telesné tresty záujem a robí im dobre, ak dostanú na holú..."
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári