teda podpísaná oboma stranami. Zmena výšky mzdy sa považuje za zmenu pracovnej zmluvy (bez ohľadu na to, či je určená platovým dekrétom alebo priamo v texte pracovnej zmluvy) a zamestnávateľ je povinný vyhotoviť ju písomne.
"Aj keď od 1. júla bola zamestnancom vyplácaná mzda v nezmenenej výške, ak zamestnávateľ od toho dátumu zmenil celý systém odmeňovania, uvádzaním spätného dátumu sa pravdepodobne len snaží dodatočne splniť svoje povinnosti, ktoré nestihol pred prvým júlom 2005 - dohodnúť sa na zmene pracovnej zmluvy so všetkými zamestnancami," konštatuje J. Brezinová, podľa ktorej právny úkon, ktorý nebol urobený slobodne, je neplatný.
"Zamestnanec má právo odstúpiť od právneho úkonu, ktorý bol urobený v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok. Odporúčala by som však konzultovať prípadné kroky s právnikom, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam. Zamestnanci, ktorí majú pochybnosti o dodržiavaní svojich práv, sa môžu obrátiť s podnetom na inšpekciu práce," hovorí na margo tých, ktorí nové platové dekréty podpísali.
U zamestnancov, ktorí dodatky k pracovným zmluvám nepodpísali, je zamestnávateľ povinný naďalej postupovať podľa ich súčasnej pracovnej zmluvy. Kolektívna zmluva sa na nich v časti, ktorá je nevýhodnejšia ako ich pracovná zmluva, nebude vzťahovať.
Zaujímalo nás tiež, či mali odbory právo dohodnúť pre zamestnancov nižšie mzdové ohodnotenie, ako bolo to pôvodné. Pretože aj keď vedenie garantovalo, že platy prvé štyri mesiace dolu nepôjdu, od novembra už lekári a sestry pohyblivú zložku dostať nemusia. Nuž a ich zmluvný plat je podstatne nižší, než bol ten tarifný...
"Odbory sú zástupcami zamestnancov pri rokovaní so zamestnávateľom a ich primárnou funkciou by mala byť obhajoba záujmov zamestnancov. Pri vyjednávaní kolektívnej zmluvy odborový orgán zastupuje záujmy všetkých zamestnancov, teda aj tých, ktorí nie sú jeho členmi. Účelom kolektívnej zmluvy je upraviť vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávateľom, t. j. aj mzdové podmienky, a to výhodnejšie, ako upravuje Zákonník práce alebo iný predpis.
Ak boli v porovnaní s predchádzajúcim stavom práva zamestnancov upravené nevýhodnejšie, je prinajmenšom morálnou otázkou, či odbory, ktoré pri hájení záujmov zamestnancov zmenia podmienky k horšiemu bez súhlasu svojej členskej základne, sú spôsobilé plniť svoju funkciu a či nekonajú v rozpore so základnými zásadami pracovného práva. V právnej rovine by bolo zrejme možné prípadné následky vyvodiť v súlade s vnútornými predpismi odborov," dozvedeli sme sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári