poslancov. Kým Úrad si myslí, že jeho návrhy na odpredaje a stanovené ceny sú kvalitne pripravené, poslanci majú väčšinou opačný názor. Tak tomu bolo aj počas ostatného rokovania zastupiteľstva. Vzrušenú diskusiu okrem cien za prenájom dializačného zariadenia v rožňavskej nemocnici vyvolal najmä priamy predaj časti pozemku trebišovskej nemocnice (momentálne je tam rekreačno-oddychový parčík pre pacientov) za cenu 4,1 milióna Sk, vopred určenému záujemcovi spoločnosti S CONSULT. Poslanci kritizovali najmä nízku cenu za "štvorák", ktorá mala predstavovať 455 Sk/m2, skutočnosť, že v zmluve nebola uvedená ani presná rozloha pozemku a tiež aj fakt, že pacienti nemocnice prídu o možnosť posedieť si na príjemnom mieste.
Riaditeľka Úradu KSK Rozália Múdra (SMK) však akékoľvek ponosy poslancov odmietla. Ako tvrdí, ich analýzy v jednotlivých lokalitách hovoria o skutočnom záujme a možnostiach investorov. "Mali sme na tento pozemok vypracovaný znalecký posudok a tých 455 Sk je prijateľná cena v Trebišove. Navyše ten parčík vznikol dodatočne a ani nebol veľmi navštevovaný. My sme to navrhli predať s úmyslom, aby sa tam začala lokalizovať podnikateľské aktivity. Nechápem poslancov, ktorí tvrdia, že je to málo, mne sa naopak zdá, že tisíc korún za štvorcový meter je premrštená cena. Väčšina zrušených majetkových uznesení doteraz bola preto, že poslanci premrštili kúpne ceny, za ktoré sme mali predať alebo prenajať pozemky..."
Kritikom tohto návrhu, jeho ceny a všeobecne aj predajov nehnuteľností bol aj nezávislý poslanec Milan Poľacký. Trebišovský primátor si myslí, že pri rozhodovaní o majetkových veciach sa na zastupiteľstve nerozhoduje pragmaticky, ale prevláda politikárčenie. Podľa jeho slov však poslanci našťastie nedali na návrh Úradu KSK a takto koncipované uznesenie neschválili. "Nerozumiem tomu, prečo to chceme predávať priamo a nie vo verejnej súťaži? Pani riaditeľke by som odporúčal, že keď nepozná ceny pozemkov, nech sa príde pozrieť. Toto je podhodnotená cena, navyše pre tento podnikateľský zámer je zbytočne dať na ich centrum jeden hektár pôdy. Ak táto firma bude chcieť, vieme jej dať vhodnejší pozemok, tento bude lepšie nechať nemocnici ako aj jej pacientom."
Ďalším sporným bodom bol predaj troch obytných domov ich súčasným majiteľom v lokalite Michalovce - Vrbovec. Paradoxne však tentoraz išli proti zvýšeniu príjmov kraja jeho vlastní poslanci, ktorí väčšinou jedného hlasu schválili návrh ich kolegu Jozefa Bobíka (klub KDH-DS) predaj len za 40% ceny určenej znaleckým posudkom. Priemerná cena za odpredaj sa tak znížila zo 140 000 Sk na 58 000 Sk. "Pravidlá sú síce jasne určené, no zastupiteľstvu nemôžeme brať právo na vlastné rozhodnutie. Keby som bola na mieste poslancov, taký návrh by som podporila. Hoci kraj príde o peniaze, musíme brať do úvahy aj tých ľudí, čo tam 30 rokov žijú. Bývajú v bývalých štátnych bytoch, nedostali moderný byt v panaláku, ktorý si už predtým mohli odkúpiť za podstatne nižšiu cenu. Keď to zhrniem, je to dobré rozhodnutie pre nás, prijateľné pre tých občanov a navyše si myslím, že na tomto prípade by sme až tak veľmi nezbohatli," konštatuje R. Múdra.
Poslanec Peter Bajus (DS) si síce nemyslí, že Úrad KSK robí svoju "majetkovú" politiku bez prešľapov, avšak ako tvrdí, snaží sa postupovať tou správnou cestou.
"Možno niektorí poslanci to vidia inak, no podľa mňa Úrad KSK to robí dobre, hoci netvrdím, že úplne bezchybne. Niekedy aj oni urobia pri predkladaní uznesení chyby, určite to však nie je vedomé, žeby chceli s nami nejak vybabrať. Čo sa týka toho pozemku v Trebišove, som rád, že sa napokon vpíše verejná súťaž a nepredá sa priamo. Ten druhý problém týkajúci sa bytov v Michalovciach sme možno nevyriešili ekonomicky, ale sociálne. Bolo to dobré riešenie vzhľadom na tie okolnosti, nie príliš dobrú polohu a malú rozlohu len okolo 50 m2. Aj tak budú za tie byty platiť vyššiu cenu, než tí, čo ich mali v panelákoch," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári