totiž musia mesačne platiť 1 000 korún.
"Zvýšili nám poplatok zo 400 na tisíc korún, pretože vraj plaváreň zvyšuje ceny za prenájom. Vieme, že majú dlhy, ale my nie sme ochotní ich vyrovnávať. Dosť platíme za trénerov," hovorí mama žiaka spomínaného gymnázia Viera Lukáčová.
Jej slová potvrdzuje aj riaditeľ gymnázia Slavomír Šipoš, ktorý tvrdí, že každý rok sa neúmerne zvyšujú ceny poplatkov za plaváreň. "Škola sa dostala do zlej finančnej situácie, museli sme odobrať učiteľom osobné ohodnotenia, znížili sme stavy vychovávateľov a trénerov. Dohodli sme so ZŠ na Tomášikovej ulici, že nám bude k dispozícii ich bazén, pre vodných polistov by mal byť k dispozícii bazén na plavárni. Tento krok nás viedol k tomu, aby sme vôbec školu zachránili. Ja z tejto situácie nemám radosť, ani poplatky nezvyšujem. To robí majiteľ plavárne, teda Mestská časť Staré Mesto," vysvetľuje S. Šipoš a dodáva, že škola od rodičov neberie ani korunu. "Vo všetkých športoch sme prehodnotili nájomné zmluvy, gymnastická hala chcela od nás 90-tisíc mesačne, my ale dávame len 22-tisíc. Ak to klub prenesie na rodičov, je to zlé. Máme nízky normatív na žiaka, z ktorého platíme energie a platy. Koniec-koncov, rodičia to musia zaplatiť, ak chcú, aby ich deti chodili na túto školu."
Riaditeľ gymnázia má ťažké srdce aj na normatívne financovanie, pretože sa mu vidí jeho škola oproti konzervatóriu podhodnotená. "Cítime sa byť podceňovaní finančne. Oni majú 80-tisíc na žiaka, my máme len 46-tisíc korún. Rokovali sme už aj so zriaďovateľom, odpoveď je vždy tá istá, nevedia pomôcť. Pritom plávanie a vodné pólo sú najdrahšie športy z hľadiska prenájmov. Tu je problém v tom, že plaváreň patrí Starému Mestu a naše deti pretekajú za Športový klub polície (ŠKP). Napríklad, zápasníkom na Lokomotíve neplatíme nič, pretože žiaci súťažia pod jej hlavičkou, a to nás drží nad vodou."
Podľa vedúcej odboru školstva KSK Ing. Márie Kokardovej je riešenie tohto problému výlučne vecou riaditeľa školy. "Štatutár dostáva istý balík peňazí, s ktorými musí hospodáriť. To, že je normatív malý, je diskutabilné, do konca roka sa s tým nedá nič robiť, schvaľuje ho Ministerstvo školstva SR. Nedá sa však porovnávať športové gymnázium s konzervatóriom, pretože hudobná škola je založená na individuálnej výuke. Učiteľ môže učiť hrať na husliach naraz len jedného žiaka, pokiaľ tréner plavcov môže mať v bazéne naraz aj desať ľudí. V tom je rozdiel, ktorý sa odráža aj na financiách," vysvetlila M. Kokardová a dodala, že školy by mali pristupovať k racionalizačným opatreniam. "Oni si musia rozpočítať, na čo peniaze majú a ako ich rozdeliť. Je na riaditeľovi, ako to zariadi, či za bazén zaplatí škola a ušetrí niekde inde, alebo sa zaťaženie prenesie na žiaka."
Predseda vodnopólového oddielu ŠKP Košice Viliam Illes navštívil minulý mesiac starostu Starého Mesta J. Sülliho a oslovil ho s požiadavkou zľavy na plaváreň.
"Vyjadril sa, že s tým nevie nič urobiť. Následne som bol u primátora Trebuľu, ktorý prisľúbil, že sa pokúsi pomôcť," vraví V. Illes.
V rámci mesta sa pracuje na koncepcii športu, ktorá by mala zahŕňať aj problematiku prenájmov priestorov športovými klubmi. Práve na to sa kluby spoliehajú. "Malo by to byť tak, že prevádzkovateľ plavárne by dostával od mesta peniaze a my by sme podpismi potvrdzovali vyťaženie športoviska. V októbri sa bude touto problematikou zaoberať mestské zastupiteľstvo a ak bude koncepcia schválená, situácia by sa mohla zmeniť," vysvetľuje člen komisie, ktorá materiál pripravuje. Dodáva, že ak mesto spláca dlžobu za plaváreň, malo by sa snažiť presvedčiť majiteľa plavárne, aby boli poplatky za prenájom čo najnižšie. "Plavci aj pólisti davajú vyše 3,6 milióna Sk na tréningy. Na hodinu od nás pýtajú 4 600 Sk na tréningy, keď máme športové stretnutie, vtedy je to 5 000 korún. Aby sme zabezpečili tréningy pre deti, štyrikrát do týždňa po hodine, nemôžeme to uniesť. Preto deti platia mesačne 1 000 Sk," uzavrel V. Illes.
Mestskú krytú plaváreň spravuje príspevková organizácia MČ Staré Mesto, Stredisko obecných služieb (SOS). Tá ale dáva od problému ruky preč. "My sme v likvidácii a pokiaľ viem, žiadne zmluvy sa nemenili. Plaváreň síce patrí pod naše stredisko, ale celá agenda prechádza priamo na plaváreň. Opýtajte sa pána Javnického," povedal nám pracovník poverený riadením SOS Peter Safko.
Vedúci prevádzkár plavárne Dušan Javnický je však prekvapený, že plaváreň zvyšuje ceny: "To nie je pravda, my máme cenník pre organizácie, v ktorom sú schválené aj zľavy a je platný od roku 2003. A už vôbec nepýtame také sumy. Pre ilustráciu, počas týždňa stojí prenájom 50-metrového bazéna na hodinu v čase od 6. do 12. hodiny 3 250 korún, školy majú zľavu a platia 1 950 Sk. Po tomto čase je táto suma zvýšená na 3 770 Sk a cez víkendy činí 4 180 korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári