vďaka Márii Madzinovej, kedysi aktívnej tanečníčke a trénerke, ktorá pôsobila v Bratislave. S pomocou mesta sa rozhodla zaujímavý koníček presadiť aj v Trebišove, založila klub M-ROCK a dotiahla sem aj tradíciu Slovenských pohárov, na ktorých si rokenrolisti zo Slovenska a zahraničia môžu porovnávať svoje kvality.
Krátky pohľad na štartovaciu plochu, na ktorej sa svižne zvŕtajú dva páry detí, ktoré sotva vidno od zeme a najmä, plné hľadisko tribúny v trebišovskej mestskej hale dokazujú, že to bol dobrý ťah - ani primátor mesta Dušan Poľacký si túto súťaž nenechal ujsť: "Sám už rokenrol netancujem (smiech), ale rád sem chodím. Viem, že trebišovskí rokenrolisti sa presadili aj vo svete -je to aj reklama pre mesto."
Za takmer pätnásť rokov prešli rukami trénerky Márie Madzinovej stovky detí: "Niektoré začínali už v škôlke, neskôr postúpili do kategórie kadetov, juniorov... Ale medzi dospelých sa ich zaradilo len pár." Tvrdí, že rokenrol je na rozdiel od množstva iných koníčkov vhodný pre všetkých: "Nízky chlapec nemôže hrať basketbal, nie každý zvládne hudobný nástroj...Rokenrol si vyžaduje jediné - pohyblivosť a schopnosť vnímať rytmus. Talent? Má vplyv, ale je to len 15 percent, zvyšok je usilovnosť a disciplína." Dôkazom, že už po krátkom čase môžu deti zakúsiť chuť malých víťazstiev, sú Daniel Litva a Vladka Tóthová - ona má len osem rokov, on o pol roka menej.
"Spolu sme rok. Jednu partnerku som už mal, ale prerástla ma.(smiech) Začínal som s tým už v škôlke a baví ma to," vysvetľuje Danko, neposedne poskakujúc ešte aj počas nášho rozhovoru. "Pohyblivosť? Veď sa na neho pozrite- neobsedí ani chvíľu na mieste. Tak to bolo vždy," smeje sa jeho mama. Dodáva, že rokenrol mu "sadol" - preto sú rodičia ochotní dvakrát týždenne ho dovážať na nácviky autom: "Sme z Hrane, ale čo už. Aj to oblečenie je drahé, ale čo neurobíte pre tú radosť, keď ho vidíte na parkete." Podobný osud má Vladka, na tréning dochádza z Plechotíc. "Na tréningu nemám rada len to perovanie na špičkách, ale stojí to za to -boli sme už na súťažiach v Prešove, Košiciach aj Čechách. Boli sme už dvakrát štvrtí," zanietene vysvetľuje.
Trénerka dodáva, že v M-ROCK-u páry začínajú súťažiť už po roku intenzívneho tréningu, ak si chcú siahnuť na najvyššie méty, musia vydržať aspoň sedem: "Celkovo je v klube asi 30 členov, na súťaži je dnes 8 párov. Najviac je kadetov, aj sa im darí - Jakub Timko a Martina Sabolová sú v svetovom rebríčku druhí." Práve táto dvojica si zo Slovenského pohára odniesla vavríny víťaza, Trebišovčania triumfovali aj v dospelej "C" kategórii.
Tréningy si vyžadujú poriadnu kondičku, okrem ohybnosti všetkých kĺbov je veľmi dôležité vypestovať si silné priehlavky a naučiť sa dokonale prispôsobiť rytmu: "Je to rýchly tanec, maličké omeškanie znamená vysokú bodovú stratu. Samotná akrobacia, čiže saltá, stojky a podobné figúry sú dovolené až od kategórie juniorov." Rokenrol sa vraj dá tancovať takmer donekonečna: "Mnohí dokážu súťažiť aj do 35-40 rokov, ba aj ďalej - najstarší tanečník má myslím 52 rokov a stále je skvelý." Aj v Trebišove sú také páry, napríklad duo Renáta Gerčáková a Jozef Rusnák, ktorí zvíťazili. "Je to vôbec prvýkrát, čo sme vyhrali na domácej pôde," tešila sa 25-ročná Renáta, ktorá je už vydatá a partnerku má aj Jozef. "Spolu tancujeme pekných pár rokov, v klube sme už raritou. Ja mám už aj dieťa, spolu s manželkou mi chodia fandiť. S Renatou by sme ešte chceli dosiahnuť postup do "béčka"," povedal na záver.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári