ním "otravoval" priateľov a známych, až napokon našiel správnych ľudí, s ktorými sa sen podarilo premeniť na skutočnosť. Založili občianske združenie (OZ) Socha Tatrám a jeho prvou aktivitou je sochárske sympózium. To sa uplynulý týždeň skončilo v Tatranskej Lomnici.
Na sympózium sa vďačne dali nalákať traja mladí umelci: Matúš Pšenko z Banskej Bystrice, Tomáš Cetera zo Spišskej Novej Vsi a Martin Sabol z Bardejova. "Vyfasovali" šesť poctivých "klátov" dreva z kalamity a do nich premieňali svoje nápady. Z diaľky vyzerali skôr ako lesní robotnícki, než umelci. Hukot motorových píl, brúsky, klepot dlát...piliny vo vlasoch a prach ešte aj v bruchu. To je menej pohodová stránka neraz ťažkej fyzickej práce pri premene materiálu na umenie.
"Prišiel som sem s hotovým nápadom, v podstate pokračujem v myšlienke, ktorú som rozpracoval ešte kedysi na škole. Toto sú letokruhy. Vám to pripomína teleskopickú udicu či šikmú vežu Pise?," smeje sa mladý sochár Martin Sabol. Tvrdí, že pre neho je dôležitý fakt, že socha ako výsledok jeho práce zostane na očiach ľudí, priamo v teréne v Tatranskej Lomnici. Podobne zareagoval na otázku o zmysle sympózia aj Tomáš Cetera. "Mojou témou sú dvere, vnímam to ako symbol vstupu do materiálneho sveta. A teším sa pritom z peknej štruktúry dreva." Tomáš študuje na Akadémii umení v Banskej Bystrici a víta každú možnosť tvorby s poctivým materiálom. Drevo ako inšpiráciu privítal aj jeho spolužiak Matúš Pšenko. "Motív je pre mňa vždy galibou, zameriavam sa viac na tvar, istým spôsobom deštruujem materiál, aby z neho vznikol nový tvar, možno aj oku lahodný," snažil sa predstaviť svoju ideu deštrukcie Matúš.
"Ja im do roboty nevstupujem, sú to vyzretí autori, vedia, čo chcú. Snažím sa len vytvoriť pre nich zázemie na robotu," povedal zakladateľ OZ Shochy Tatrám Jozef Tomko. Ako dodal, cieľom podobných aktivít je priblížiť umenie k ľuďom, zaplniť sochami priestor, kde sa ľudia pohybujú. "Na budúci rok chceme pracovať s kameňom, bude to pocta tatranskej žule a neskôr bude témou zázrak vody, chceme tu vyrobiť a osadiť zaujímavé lavičky, fontány, priehradky," naznačil zámery do budúcnosti. Súčasťou projektu má byť aj vznik euroateliéru. Nové sochy zo sympózia v Tatranskej Lomnici nájdete pred penziónom Bělín, pred budovou Štátnych lesov TANAPu a pred zotavovňou Urán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári