umožnila doba, začala táto rodina s prírodnou lekárňou aj podnikať.
Dnes na samote pri Levoči pestujú na jednom hektári liečivé byliny, ktorých korene spracúvajú na lieky pomáhajúce pri rôznych zdravotných neduhoch. Stačí iba pár minút strávených v spoločnosti Z. Homolovej a svojho poslucháča presvedčí, že je v prípade byliniek sťaby chodiaca encyklopédia. To všetko sa vraj naučila postupne, pričom dobrým učiteľom jej boli otec i babička.
Skôr ako Z. Homolová začala podnikať, pracovala v doprave, ide o povolanie na hony vzdialené bylinkám. Svet prírodnej lekárne, bol však stále u nich doma najviac skloňovanou témou. "Moja babička bývala na samote a cestou do kostola do Levoče zbierala bylinky. V meste ich potom s paničkami vymenila za vajíčka či maslo. Podobne otec, ktorý prebral žezlo. V rodine sa stále smejeme na príhodách z jeho detstva a mladosti, ktoré súvisia s bylinkami. Vraj ani nemohol pásť kravy. Stále iba zberal bylinky a nečudo, že kravičky sa mu rozutekali. Ja som s tým všetkým rástla. Bola doba, keď bylinky, obrazne povedané, neboli v móde. Dnes sa ľudia opäť k nim vracajú, pretože neobsahujú žiadne vedľajšie účinky a lieky sú v súčasnosti drahé," popisuje situáciu levočská bylinkárka. Vzápätí však upozorňuje, že bylinky sa skôr hodia na liečenie chronických problémov a na prevenciu.
U nich na farme pestujú vybrané rastliny a na spracovanie použijú iba korene. Je to práca na štyri roky, okopávanie, čistenie od buriny, pričom tabu je akákoľvek chémia. Homolovci všetko pestujú iba ekologicky čisté. Pri rozhovore s levočskou bylinkárkou sa poslucháč dozvie veľmi zaujímavé informácie, o tom aká je príroda múdra. "Príroda má na všetko odpoveď, len sa treba správne pýtať," s úsmevom radí Z. Homolová. Tak napríklad povedali by ste, že vankúšik naplnený višňovými kôstkami je veľmi dobrý liek na zapálené časti tela? Napríklad nahriaty vankúšik v mikrovlne vylieči boľavé - zapálené hrdlo. A nehovoriac už o nádhernej vôni, ktorá z vankúšika sála. Z. Homolová preto radí, ak máte doma višňové kompóty - nie čerešňové - tak kôstky odkladajte. Do jej vankúšikov, ktoré predáva, dovážajú ekologické čisté kôstky až z Egypta. Alebo také plevy. Kto by povedal, že vankúš plnený špaldovými plevami ulahodí vašej chrbtici? Blahodarne pôsobí tiež pri migréne, nespavosti a chorobách uší a očí.
Z. Homolová pri svojej práci namiešava bylinné extrakty, ktoré pomáhajú pri rôznych neduhoch. Jej obľúbenou rastlinou je kapucínka väčšia, ktorá pomáha pri zápaloch a je to také prírodné antibiotikum. Pánom, ktorí majú problémy v sexuálnom živote radí užívať leuzeu šuštivú, pretože okrem toho, že blahodarne pôsobí na pankreas, pečeň či slezinu, zlepšuje aj potenciu. Dámy zvyknú horekovať, že vraj aké sú tučné a stále by iba chudli. Aj tu príroda pozná odpoveď. Schizandra čínska je vraj ten pravý liek, pretože celkovo znižuje chuť, ale nie len na jedlo. Je dobrou zbraňou pri návykových látkach, ako sú alkohol či cigareta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári