už nového majiteľa. Nestal sa však ním záujemca, ktorý predložil na súd najvyššiu ponuku, ale získal ju v poradí druhý subjekt. Prvý totiž neposkytol hodnoverné doklady o finančnom krytí.
Všetko nasvedčovalo tomu, že ide o podozrivý obchod. Z prostriedkov, ktoré mal na účte, si dal urobiť v banke výpis a vzápätí tú istú sumu previedol na iný účet a postupoval rovnako. Výsledná čiastka podľa výpisov zodpovedala tomu, koľko bolo treba zaplatiť za nehnuteľnosť. Keď s touto taktikou neuspel v prvom kole, ktoré súd z dôvodu podozrivých transakcií zrušil, v ďalšom predložila ponuku spoločnosť, ktorá vznikla len päť týždňov pred vyhlásením ďalšieho kola speňažovania. Zaujímavé je, že sídli na tej istej adrese ako živnostník. V súčasnosti je budova uzavretá a problémy sú aj s doručovaním korešpondencie od správcu. Poštu si preberajú s niekoľkodňovým meškaním. Suma, ktorú ponúkla firma, bola 200-násobne vyššia ako jej základné imanie. Podozrenie z podvodu bolo opodstatnené a je aj dôvod na podanie trestného oznámenia.
"Záujemca o kúpu na základe splnomocnenia od jedného z veriteľov mal prístup ku spisom, čím včas získal informácie o ponukách iných uchádzačov o kúpu budovy a vedel tomu prispôsobiť svoju ponuku. Požadovanú niekoľkomiliónovú sumu chcel navyše vyplatiť v hotovosti priamo v kancelárii správcu, čo je neprípustné. Nakoniec nedodržal ani termín, do ktorého mal peniaze uhradiť na účet. Preto súd rozhodol v prospech v poradí ďalšieho záujemcu a pôvodného víťaza z výberového konania vylúčil," uviedol správca konkurznej podstaty JUDr. Ján Pirč.
Kanceláriu oblieha dosť nespokojných a často agresívnych veriteľov, ktorí sa sťažujú, že ich súd nevyzval, aby si podali prihlášku do konkurzu a nepozval ich na schôdzu veriteľov. Pritom ide aj o takých, ktorí Sporoinvestu zverili vyše polmiliónovú čiastku. Od roku 2002 nedostávali sľúbené 50-percentné výnosy a dva a pol roka sa nezaujímali o to, čo sa deje so Sporoinvestom - ich dlžníkom. Spomenuli si až teraz. Pripojiť sa už nemôžu ani v trestnom konaní, keďže v auguste t. r. Najvyšší súd SR rozhodol na základe návrhu podaného generálnym prokurátorom, že všetci poškodení veritelia tejto nebankovky sú v trestnej veci obvinených J. V. a spol. vylúčení z trestného konania. Zostáva im možnosť uplatniť si náhradu škody v prípade uznania viny obvinených len v občiansko-právnom konaní.
"V čase vyhlásenia konkurzu boli známi iba niektorí veritelia. V roku 2002 boli podané dva návrhy na začatie konkurzného konania, ďalší o rok neskôr. Súd vyzval predstavenstvo Sporoinvestu, aby predložilo zoznam veriteľov, dlžníkov, aktív i pasív. Nestalo sa tak. Do schôdze veriteľov a prieskumného pojednávania sme nemali informácie ani z polície, nakoľko správca konkurznej podstaty nie je účastníkom trestného konania. Známe nebolo ani to, či im peniaze alebo výnosy boli alebo neboli vyplácané," dodal správca.
V týchto dňoch sa speňažuje areál Poľnonákupu v Michalovciach, o ktorý je medzi kupujúcimi záujem. Ako to dopadne, bude známe po vyhodnotení ponúk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári