Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: reumatické ochorenia

* S MUDr. I. Tóthovou hovoríme o najčastejších reumatických ochoreniachNa bolesť a zlomeninu kostí sa môže i predčasne umrieťKeď svieti slnko,

* S MUDr. I. Tóthovou hovoríme o najčastejších reumatických ochoreniach

Na bolesť a zlomeninu kostí sa môže i predčasne umrieť

Keď svieti slnko, reumatici sa cítia relatívne dobre. Akonáhle sa však vzduchom vznáša zmena počasia, tí, čo trpia reumatickými problémami, majú bolesti. Zdá sa im, ako keby im niekto obrazne povedané v kolese lámal kosti. Neraz sa však zlomia aj naozaj. I preto sa už teraz začínajú obávať, čo im prinesú blížiace sa jesenné dni, kedy nie je núdza o chlad, vietor, dážď. To všetko sú totiž nepriaznivé faktory zvyšujúce reumatické bolesti.

Skryť Vypnúť reklamu

Častejší výskyt reumatických chorôb zaznamenávame u žien. Trpia reumatoidnou artritídou, niektorými systémovými ochoreniami spojiva, osteoartrózou alebo osteoporózou," dozvedáme sa od MUDr. Ivety Tóthovej (na snímke vpravo) z Reumatologickej ambulancie fungujúcej v Poliklinike na Sídlisku KPV. Tí, čo majú niektorú zo spomínaných chorôb, keďže je to nielen vážny zdravotnícko-spoločenský problém, ale zväčša ide o chronické ochorenia, sú niekedy doživotne odkázaní na lekársku pomoc. "Keby sme reumatické ťažkosti brali ako celok, dalo by sa povedať, že na ne trpia až dve tretiny ľudstva. Sú veľmi častou príčinou pracovnej neschopnosti a figurujú na nelichotivých popredných miestach v štatistických prehľadov chorobnosti." Na reumatické choroby, ako pokračovala I. Tóthová, treba pozerať ako na choroby vnútorné, teda interné. Postihujú väčšinou celý organizmus, nielen niektoré kĺby, sval, svalový úpon či vnútorné orgány.

Skryť Vypnúť reklamu

Reumatoidná artritída je napríklad závažné zápalové ochorenie kĺbov s postihnutím aj vnútorných orgánov. Priebeh choroby je žiaľ, veľmi progresívny a vedie k invalidite. Ochorenie dokonca skracuje život človeka aj o 10 rokov. Vývoj choroby niekedy trvá mesiace. "Na počiatku sa prejavuje bolesťami kĺbov, zvýšením telesnej teploty, stratou hmotnosti, svalovou slabosťou, rannou stuhnosťou kĺbov. Vlastné ochorenie, to je trvalý opuch jedného alebo viacerých kĺbov." Z vnútorných orgánov môžu byť postihnuté srdce, pľúca, ľadviny, tráviaci trakt, človek má neurologické prejavy. Najviac sa vyskytuje u ľudí vo veku od 20 až 55 rokov, pričom až 70 percent chorých tvoria ženy.

"Ďalším neduhom, ktorým trpia najmä ženy medzi 20 až 30 rokom veku, je systémový lupus erythematosus (SLE), teda lupus," spomenula I. Tóthová ďalšie onemocnenie, ktoré postihuje prakticky všetky orgány tela, no úplne najviac ľadviny. "Ku klinickým príznakom, ktoré sú mnohotvárne, patria neznášanie slnečného žiarenia, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, svalov, zvýšená únavnosť, potenie, zvýšené teploty až horúčky, krče."

Skryť Vypnúť reklamu

U starších ľudí, a to prakticky na celom svete, je hlavnou príčinou bolesti a fyzickej invalidity osteoartróza. Najčastejšie ide o kombinované ochorenie kĺbov a chrbtice. Röntgenologicky sa dá diagnostikovať až u 50 percent osôb, z toho má asi polovica klinické prejavy choroby. Osteoartróza znamená stratu kĺbovej chrupky. To vedie k bolestivosti kĺbu a strate jeho funkcie. Najčastejšie podľa I. Tóthovej osteoartróza postihuje koleno, bedrový kĺb, chrbticu, drobné kĺby rúk.

"A sme pri osteoporóze, ktorej sa hovorí aj tichá epidémia." zdôraznila I. Tóthová. "Nie je len fyziologickým dôsledkom starnutia, ale je to zjavná choroba spojená so znížením kvality života, vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou. Po 55-tom roku veku ženy je väčšina zlomenín práve zlomeninou osteoporotickou. Dokonca sú zlomeniny ako príčiny úmrtia asi tak podstatné ako riziko rakoviny prsníka." Ak sa osteoporóza nelieči a objaví sa zlomenina, riziko následnej zlomeniny je päťkrát vyššie ako u pacientov bez predchádzajúcej zlomeniny. "U žien po menopauze, kedy sa znižuje produkcia hormónov - estrogénov, zaznamenávame zvýšený úbytok kostí a v prvých rokov tohto obdobia aj zvýšený kostný obrat. Tento typ osteoporózy voláme postmenopauzálna osteoporóza."

Osteoporóza je zákerná tým, že sa niekedy aj desiatky rokov neprejavuje žiadnymi príznakmi. Alebo sú prípadné ťažkosti netypické, napríklad ako bolesti chrbta. Na osteoporózu sa však takmer nepomýšľa, až kým nečakane, v dôsledku minimálnej traumy, nevznikne osteoporotická zlomenina. Preto akákoľvek zlomenina, ktorej nepredchádza vážnejší úraz, treba posudzovať ako možný dôsledok osteoporózy. "Ženy majú osteoporózu počas dlhšieho života ako muži, pretože u nich sa začína aj o 10 až 15 rokov skôr. Dámy sa tiež dožívajú vyššieho veku," podčiarkla I. Tóthová. Najčastejšou príčinou, ktorá donúti chorého k odchodu do invalidity, je zlomenina krčku stehennej kosti. Klinicky sa diagnostikuje menej ako u 1/3 všetkých zlomenín stavcov.

"Utrpenie, úmrtie a drahé operácie. Sú to momenty spojené so zlomeninami, ktoré sú pomerne zbytočné, pretože osteoporózu možno dnes rozoznať už v jej bezpríznakových začiatkoch. A čím skôr je diagnostikovaná, tým skôr jej možno predchádzať a liečiť ju ešte predtým, ako sa prejaví typickými zlomeninami," dodala MUDr. Iveta Tóthová.

* Hovoríme o základných faktoch reumatických ochorení, ich liečbe a možnosti predchádzať im

Dôležitá je súhra lekára a pacientky, chýbať by jej nemala ani pevná vôľa

Príčina väčšiny reumatických ochorení nie je známa, takže dať konkrétnu odpoveď, čo je ich príčinou, nie je možné. Ochorenia majú multifaktorové príčiny vrátane určitej genetickej predispozície. Spúštacími mechanizmami choroby môžu byť mikroorganizmy, chemické faktory, zvýšená koncentrácia niektorých pohlavných hormónov.

Možno zabrániť ťažkým následkom ochorenia?

V mnohým prípadoch áno. Je však potrebné sa podrobiť dlhodobej plánovitej liečbe pod odborným dozorom a podstatná je sústavná spolupráca pacientky a lekára. Najpriaznivejšie prebieha choroba u chorých s pevnou vôľou, ktorí napriek dlhému trvaniu choroby nestrácajú nádej a riadia sa pokynmi lekárov. Pozor na akékoľvek pokusy o samoliečenie či vyhľadávanie rád neodborníkov. Môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Ako sa dá liečiť?

Etiopatogenetickú liečbu prevažnej väčšiny reumatických chorôb nepoznáme. Priaznivé ovplyvnenie a zlepšenie prognózy choroby je možné pomocou tzv. komplexnej liečby. Znamená to využiť všetky možnosti medikamentóznych, rehabilitačných, fyziatrických a reumatochirurgických postupov.

U niektorých zvlášť ťažkých zápalových reumatických chorôb je v popredí liečba medikamentózna, ktorá by mala zvrátiť progresiu chorobného procesu, a tým niekedy aj zachrániť chorej život. Pretože v poslednom čase sa dosiahol výrazný pokrok pri poznaní mechanizmov vedúcich k poškodeniu kĺbu, urýchlilo to vývoj nových, takzvaných biologických prostriedkov liečby reaumatoidnej artritídy. Majú vysokú klinickú účinnosť a významne spomaľujú progresiu ochorenia.

Aký je životný režim u reumaticky chorých pacientiek?

Dôležitá je životospráva. Musí byť usporiadaná, pravidelná, s dostatočným spánkom a odpočinkom. Strava má byť výdatná, pestrá, ľahko stráviteľná, bohatá na bielkoviny, vitamíny, zeleninu, ovocie. Veľmi sa treba chrániť pred všetkými infekčnými chorobami, najmä pred chrípkou. Keď sa vyskytne pridružená choroba, vyliečiť sa má len pod lekárskym dozorom. Chorá sa musí vyhýbať chladu a pobytu v chladnom vlhkom prostredí, keďže ten zvyšuje bolesť. Nevhodné je aj dlhodobé umývanie či máčanie sa v studenej vode. Pozor aj na aktivity. Vykonávať treba len takú činnosť a v takom rozsahu, ktorá príliš neunavuje a nespôsobuje bolesť.

Môže škodiť aj priveľa slnka?

U systémových chorôb spojiva, teda lupusu, sa treba vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže prispieť k vzplanutiu lupusu. Sú prípady, kedy sa u pacientiek rozvinul po dovolenke, ku ktorej patrilo aj opaľovanie. Existujú pacientky, u ktorých choroba vzplanula po očkovaní, preto by sa malo obmedziť. Neškodným sa zatiaľ zdá jedine očkovanie proti chrípke. Vyhýbať sa treba tiež stresom.

* Predzvesťou lupusu aj samovoľný potrat

Ohrozuje budúcu mamu i plod

Lupus erythematosus (SLE), ktorý sa objavuje najmä u žien medzi 20 až 30 rokom veku, sa dosť často po prvýkrát diagnostikuje po tom, keď zdravá žena prekonala sériu samovoľných potratov. Niekedy sa po prvýkrát dá ako diagnóza stanoviť až počas tehotenstva či po ňom. I preto je vhodné u pacientiek s reumatickým ochorením tehotenstvo naplánovať a pred pôrodom znížiť dávku liekov na minimum.

Čo sa týka reumatických chorôb a tehotenstva mladých žien - riziko poškodenia tu je, a to tak pre plod i matku. Tehotenstvo, aj kvôli zvýšenej záťaži na pohybový aparát, može u matky zhoršiť priebeh reumatickej choroby, alebo poškodiť plod. Niekedy nastáva zvýšená potratovosť skôr ako sa vôbec prejaví základná reumatická choroba.

Čo sa týka reumatoidnej artritídy, jej priebeh je počas tehotenstva miernejší. K vzplanutiu ochorenia dochádza zväčša až počas pôrodu, po ňom alebo počas kojenia. Ďalším rizikom chorej, ktorá otehotnie, je vplyv súčasnej liečby, keďže väčšina podávaných liekov môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.

Symptómy podobajúce sa lupusu, môže vyvolať aj antikoncepcia obsahujúca estrogény. Výber antikonceptív sa preto musí konzultovať s gynekológom a reumatológom.

* Reumatická horúčka škodí srdcu

Starší ľudia kedysi tvrdili, že ten, kto mal v detskom veku reumatickú horúčku, môže v dospelosti trpieť reumatickými chorobami. Nie je to správny názor, reumatická horúčka môže zanechať následky. Nie však na kĺboch, ale na srdci. Ľudovo by sme mohli povedať, že srdce poškodzuje a kĺby olizuje.

* Bolesť zmierni zemiakový obklad

Pri bolestiach napríklad krížov alebo kĺbov môžu pomôcť aj obyčajné zemiaky. Najprv ich uvaríme v šupke. Potom ich v utierke roztlačíme, zmes poriadne vtlačíme do látkovej vreckovky a podľa toho, aké teplé ich vydržíme, dáme si ich čo najskôr na bolestivé miesto.

Na to zoberieme uterák a obklad ním spevníme. Preč dáme zemiakovú zmes až potom, keď úplne vychladla. Tento obklad pomôže prekrviť a uvoľniť napnuté miesta. Pozor však, nemôžeme si takto pomôcť pri čerstvom zápale. Spôsobili by sme si len ďalšie problémy.

A. Linhardová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 127
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 808
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 183
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 370
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 850
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 818
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 966
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 747
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 402
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.
Viliam Turan na archívnej fotografii.
Roman Prymula.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop