Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Herec, politik a riaditeľ televízie JOJ Milan Kňažko si ešte aj teraz rád odskočí oddýchnuť si na javisko

Vo kriminálnom filme o mafii, zúročil skúsenosti z politikyHerec, politik, bývalý minister zahraničných vecí i kultúry, generálny riaditeľ

Vo kriminálnom filme o mafii, zúročil skúsenosti z politiky

Herec, politik, bývalý minister zahraničných vecí i kultúry, generálny riaditeľ súkromnej televízie, lámač ženských sŕdc a vášnivý golfista - to je len niekoľko charakteristík Milana Kňažka a pokračovať v ich vymenúvananí by sme mohli určite ešte na niekoľkých ďalších riadkoch. Do Košíc pred týždňom zavítal ako herec, keď spolu s Mariánom Labudom a Milanom Lasicom rozosmiali v rámci Visegrádskych dní publikum vydarenou komédiou Kumšt. Po predstavení si s nami sadol na kus reči. Zapálil si cigaru a dal si pohár červeného vínka...

Skryť Vypnúť reklamu

Herecké príležitosti už berie len ako rozptýlenie či relax a tak sa k nim aj stavia. Vo svojom repertoári má v súčasnosti iba dve hry v Štúdiu L+S - Život na trikrát a spomínaný Kumšt. "Dnes som v situácii, kedy sa herectvom neživím, a tak nepotrebujem robiť všetko, hrať vo veľa inscenáciách. Môžem si dovoliť vyberať si. Táto hra je napísaná veľmi dobre, všetkým trom sa nám to dobre hrá. Veď sa poznáme už veľa rokov a tak si vieme na javisku rafinovane ubližovať, robíme si dobrý deň každý zo seba ale i jeden z druhého. Je to zábavné pre nás troch ale - našťastie - i pre divákov," nazdáva sa M. Kňažko. Aj v súkromí sú mu M. Lasica a M. Labuda dobrými priateľmi a starými kolegami. "Dokážeme si povedať všetko bez toho, aby sa ten druhý urazil. Niekedy mám pocit, že sme priateľmi tak dlho, že sme si už povedali úplne všetko..."

Skryť Vypnúť reklamu

Komédia Kumšt, ktorou pobavili traja herci vypredané javisko vo veľkej sále Historickej radnice, sa s úspechom hráva už takmer osem rokov. "Veru, premiéru sme mali v októbri pred ôsmimi rokmi a máme za sebou okolo 130 predstavení. Túto hru budeme hrať do vtedy, kým niekto z nás neoddíde do ´veľkého divadla´..."

Nemal čas obzerať si Košice

Cestou z divadla sa nám stihol M. Kňažko posťažovať, že Košice si nemal čas poriadne obzrieť už niekoľko rokov. "Rád by som sa prešiel pomaly a pokojne po Hlavnej ulici, popozeral sa, čo máte nové. Nanešťastie na to opäť nebudem mať príležitosť...," posťažoval sa herec, ktorý už na druhý deň ráno po predstavení odchádzal z Košíc do Veľkej Lomnice na golfový turnaj.

"Tentoraz nebudem jedným z hráčov - idem sa iba pozrieť, aké ihrisko sa podarilo vybudovať." M. Kňažko je totiž svojou vášňou pre golf známy. Málokto však o ňom vie, že sa v mladosti venoval aj boxu... "Boxoval som, hral tenis, behával maratóny - robil som kadečo... To behanie nechávam mladším a tým, ktorí majú v poriadku kolená."

Skryť Vypnúť reklamu

Na prvý pohľad to môže vyzerať, že v rovnaní s boxom je golf nudnou záležitosťou... "Iste, že to tak môže pôsobiť. Ale aj golf je adrenalínový šport. Je to technická disciplína a človek naň potrebuje aj dobrú fyzickú kondíciu. Predsa len treba urobiť niekoľko kilometrov pešo po ihrisku a niekoľkokrát sa cvične i naostro zahnať ťažkým železom. Ak by si to zahral niekto, kto netrénuje, na druhý deň by ho iste boleli všetky svaly."

Golf má v našich končinách stále "nálepku" športu pre bohatých a slávnych... "Dúfam, že sa to rokmi zmení. Štyridsať rokov boľševického experimentu spôsobilo, že sa golf u nás dostal na čiernu listinu. Je to však ľudový šport a ja verím, že o takých 10 rokov bude mať u nás golf pozíciu takú ako v Kanade, USA či Rakúsku, kde ho chodievajú hrať celé rodiny s deťmi. Veď len v Čechách je už dnes 60 ihrísk! U nás je problém v tom, že štát celkovo málo investuje do športu, do ihrísk, do hál."

Pri golfe si M. Kňažko najlepšie oddýchne, zrelaxuje a načerpá energiu do ďalšej práce. "Vtedy sa musím totiž sústrediť vždy na tú najbližšiu loptičku a zabudnem na ostatné problémy. Navyše sa pri golfe rád stretávam s priateľmi, máme dostatok času na to, aby sme sa porozprávali."

Už pripravuje vysielanie na január

Najbližšou pracovnou loptičkou, na ktorú sa v týchto dňoch M. Kňažko sústreďuje, je príprava vysielania televízie JOJ na január. "Už sa nám rozbehla jeseň, takže pracujeme na ďalších mesiacoch. Práce máme dosť, teší nás, že sa zvyšuje naša sledovanosť a postupne aj pokrytie signálom. Na poste generálneho riaditeľa som už tretí rok a myslím, že tentoraz budeme môcť úspešne bilancovať."

Každá televízia sa po lete snaží prilákať k obrazovkám čo najviac divákov - ponúka im nové relácie, programy, zaujímavé formáty. Jojka tento rok stavila na reality show VyVolení. "Nikdy nie som celkom spokojný a aj v tomto projekte ešte vidím medzery. Myslím si však, že v konečnom dôsledku to bude dobré a nebude to iba o tom, čo sa zatiaľ píše v novinách. Vo vile predsa bude dlhú dobu veľa ľudí a zákonite sa medzi nimi vytvoria vzťahy - a práve o vzťahoch táto show má byť."

M. Kňažko má na VyVolených dvojitý pohľad - pohľad generálneho riaditeľa televízie, ktorá tento projekt považuje za svoj "ťahák" a pohľad diváka. "Ako riaditeľ viem, čo sa tam chystá, podieľam sa na príprave. Ale pravdu povediac, pre mňa to nie je ten správny druh zábavy... Zábavou je pre mňa golf i moja práca. Mám to šťastie, že šéfovanie televízie ma baví. Vôbec však nechcem tvrdiť, že je to ľahká práca. Mám okolo seba veľa kompetentných ľudí, na ktorých sa dá spoľahnúť. Tvorba vysielania je tímová práca a krivdil by som kolegom, ak by som tvrdil, že všetka robota a zodpovednosť je iba na mne. V Jojke pracuje veľa talentovaných ľudí, je to taká malá farbika."

Za tie tri roky, od kedy je M. Kňažko na poste generálneho riaditeľa, si vraj ani raz nepovedal - joj, bolo mi toto treba? "Veľmi dobre som vedel, do čoho idem a predsavzal som si, že táto televízia bude úspešná, čo sa nám aj darí. Keď chce človek robiť niečo dobre, vôbec to nie je ľahké, no snažíme sa o to, aby výsledok bol čo najlepší."

Do politiky ho to neťahá

M. Kňažko sa politicky zviditeľnil v roku 1989. Aktívne vystupoval v novbembri na námestiach, zakladal hnutie VPN, pomáhal zakladať HZDS, vo vláde Vladimíra Mečiara bol ministrom zahraničných vecí, neskôr sa s týmto politikom rozišiel "v zlom". Bol poradcom prezidenta Václava Havla, ministrom kultúry a v roku 2000 stál pri zrode SDKÚ. V posledných voľbách však už na poslanecké kreslo nekandidoval.

"Keď vidím, čo všetko sa dnes na našej politickej scéne deje, tak ma to nielen že do politiky neťahá, ale práve naopak. Utvrdzuje ma to v istote, že som sa pred vyše troma rokmi rozhodol správne, keď som prijal miesto v JOJ-ke a politiku definitívne povesil na klinec. Keď sledujem politiku, nemám už ani najmejšiu chuť to riešiť. Zabávam sa však na tom, pretože poznám ľudí, ktorí sa v nej pohybujú. Keď niekto niečo povie, tak ja veľmi dobre viem, čo tým chcel povedať naozaj. Som rád, že nemám všetku tú zodpovednosť, že nie som dennodenne pranierovaný ako politici... To ma tých trinásť rokov, ktoré som v politike strávil, veľmi obmedzovalo."

Dnes je rád, že sa politiky zbavil. Práca v Jojke ho stojí oveľa menej nervov a stresov a našťastie si občas aj nájde čas odskočiť si na javisko. "Nemám však času na viac ako dve hry, lebo naskúšanie inscenácie si vyžaduje dva-tri mesiace intenzívnej každodennej práce. Mne však nejde o to, aby som hral veľa. Pre mňa je divadlo priestorom, kde sa môžem stretnúť so starými známymi, porozprávať sa. Sú to ľudia, s ktorými sa cítim dobre a - dúfam - aj oni so mnou a nazdávam sa, že to je potom vidno aj na javisku."

Približne pred rokom sa po dlhej odmlke vrátil M. Kňažko aj pred filmové kamery. Nakrúcal vo Francúzsku, veď herectvo študoval po skončení VŠMU dva roky aj na univerzite v Nancy práve v tejto krajine. Tentoraz šlo o film Miláčik, kde si zahral mediálneho magnáta... "Tento film zhodou okolností kúpila STV, takže si ho budú môcť pozrieť i slovenskí diváci. V apríli tohto roku som stihol nakrútiť film pre Českú televíziu.

Je to kriminálny príbeh, kde stelesňujem policajného náčelníka, ktorý úzko spolupracuje s mafiou. Takže som mal príležitosť zúročiť svoje skúsenosti s z reálnej slovenskej politiky... Nechcem sa vyjadrovať ku konkrétnym veciam a nechcem politiku a všetkých politikov dehonestovať, no za tých trinásť rokov som toho veľa videl, zažil, skúsil. Bola to dobrá skúsenosť..."

Stále máva trému

Skúsenosť v politike však znamenala pre M. Kňažka aj naviac stresov, ktoré sa s trémou na pred predstavením a na javisku nedajú ani len porovnať. "Musím sa však priznať, že aj po toľkých rokoch mávam trému vždy. Keď však vyjdem na javisko a ako prichádzajú prvé herecké situácie a dialógy, tréma sa stráca. Vytláča ju totiž sústredenie, ktoré musím vynaložiť pri každej akcii, replike."

Občas musí M. Kňažko vynaložiť aj nemálo úsilia na to, aby sa na javisku nezačal smiať. Skvelé herecké výkony jeho kolegov počas komédie Kumšt často k smiechu zvádzajú nie len divákov, ale aj hercov... "Niekedy sa naozaj stane niečo prekvapivé a my sa proste nezdržíme smiechu. Vtedy pomáha jedine nedívať sa chvíľu na toho druhého, upokojiť sa a sústrediť na ďalší text. Ak sa nám smiech vymkne spod kontroly, diváci to vzäčša príjímajú veľmi pozitívne. Bolo by však hlúpe, keby sme sa smiali iba mi traja a diváci nie..." M. Kňažko sa v divadle rád zasmeje aj ako divák, no nemá veľa času na to, aby si pravidelne sadol do javiska a nechal sa baviť...

Vďaka svojmu postu generálneho riaditeľa sa aj sledovanie televízie - ktoré väčšina z nás berie ako relax - stalo M. Kňažkovi prácou a domácou úlohou. "Sledujem najmä naše nové formáty, ktoré sa len rozbiehajú a zisťujem, čo by sme mohli zlepšiť. Vysielame 24 hodín denne a nájde sa u nás všetko - od oskarových filmov cez telenovely, šport, reality show až po kvalitné spravodajstvo a publicistiku. Nikto nepozerá televíziu celý deň, aby sa musel sťažovať na to, čo všetko mu ponúkame. Každý má možnosť si vybrať."

Rovnako ako STV a aj Markíza, aj Jojka sa chystá ponúknuť divákom vlastný seriál. Ten by mala začať vysielať od januára. "Pre súkromnú televíziu je seriál tým najvyšším stupienkom, lebo jeho príprava je finančne ale i autorsky najnáročnejšia. Ja sa v ňom neobjavím, lebo nemienim zaberať miesto mladým a talentovaným hercom...," prezradil M. Kňažko s úsmevom. Dnes sa už proste musí zmieriť s tým, že je "iba" riaditeľom televízie a ženské fanynky si našli iné objekty obdivu. "Tie, ktoré ma obletovali pred rokmi, dozreli spolu so mnou. Aj reakcie sú primerané ich veku... Dnes sa tým už nezaoberám," dodal herec na záver.

Dátum narodenia: 28. august 1945

Znamenie: Panna

Miesto narodenia: Horné Plachtince

Ukončené vzdelanie: herectvo na VŠMU

Rodinný stav: po tretí krát ženatý, traja synovia

Relax: golf

Výber z filmografie:

1986 Kohút nezaspieva

1984 Návrat Jána Petru

1984 O sláve a tráve

1980 Hodiny

1979 Choď a nelúč sa

1975 Život na úteku

1972 Zajtra bude neskoro

1971 Nevesta hôľ

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 786
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 055
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 236
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 589
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 862
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 849
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 784
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 309
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop