Korzár logo Korzár Košice

Čo sa stalo 29. septembra?

Sviatok sv. Michala, patróna chorých1518 - narodil sa taliansky maliar Tintoretto, vl. m. Jacopo Robusti, veľký majster benátskeho maliarstva 16.

Sviatok sv. Michala, patróna chorých

1518 - narodil sa taliansky maliar Tintoretto, vl. m. Jacopo Robusti, veľký majster benátskeho maliarstva 16. stor. Námety čerpal z biblie a zo života Krista a Panny Márie (Posledná večera). Autor série 42 obrazov pre bratstvo sv. Rocha, ktorá sa stala školou pre mnohých nasledovníkov. Ovplyvnil barokovú maľbu (P. P. Rubens), jeho priamym pokračovateľom bol El Greco. Zomrel 31. mája 1594.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1547 - narodil sa španielsky spisovateľ Miguel Cervantes de Saavedra. Do dejín literatúry sa zapísal románom El Ingenioso hidalgo dom Quijote de la Mancha (Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha. Napísal idylicko-pastiersky román: Galatea, dvanásť Príkladných noviel a veršované hry Osem komédií a osem medzihier. Zomrel 29. apríla 1616.

SkryťVypnúť reklamu

1822 - vo Veličnej sa narodil maliar a litograf Peter Michal Slavomil Bohúň, predstaviteľ štúrovskej generácie. Autor série portrétov slovenských národovcov, ručne kolorovaných litografií slovenských krojov, ženských portrétov, náboženských obrazov, priekopník slovenského historického maliarstva (Slovenské ľudové zhromaždenie z jari 1848). Zomrel 20. mája 1879 v Bielsku- Bialej-Lipniku v Poľsku.

1901 - v Ríme sa narodil fyzik Enrico Fermi, profesor univerzity v Ríme a v Chicagu. Zaoberal sa fyzikou vysokých energií a elementárnych častíc. Člen talianskej Kráľovskej akadémie, v r. 1938 emigroval do USA, kde sa podieľal na vývoji atómovej bomby v Los Alamos. Viedol tím, ktorý postavil prvý jadrový reaktor. V r. 1942 uskutočnil v Chicagu prvú riadenú reťazovú reakciu na svete. Nositeľ Nobelovej ceny (1938) za využitie pomalých neutrónov na prípravu nových rádioaktívnych prvkov. Zomrel 28. novembra 1954 v Chicagu.

SkryťVypnúť reklamu

1902 - zomrel francúzsky spisovateľ, predstaviteľ naturalizmu Emile Zola. Autor románového cyklu Prírodná a spoločenská história jednej rodiny počas druhého cisárstva (časti: Zabijak, Nana, Germinal), spisu ovplyvneného zinscenovaným súdnym procesom proti francúzskemu generálovi židovského pôvodu: Žalujem a cyklu s víziou sociálnej spravodlivosti Štyri evanjeliá (Plodnosť, Práca, Pravda, Spravodlivosť). Narodil sa 2. apríla 1840.

1903 - narodil sa Ján Paulíny-Tóth, slovenský politik a diplomat. V 30. rokoch bol vo vedení Slovenskej národnej strany, 1935-38 vydával Slovenské národné noviny. V r. 1938 sa postavil proti politike HSĽS a 1939 odišiel do exilu. V r. 1940 sa priklonil k Edvardovi Benešovi, bol členom štátnej rady v Londýne. V r. 1945-48 veľvyslanec v Taliansku, neskôr emigroval a pôsobil v československom vysielaní BBC v Londýne. Zomrel 15. marca 1966.

SkryťVypnúť reklamu

1919 - vo Veľkej Slatine sa narodila autorka literatúry pre deti a mládež, prekladateľka a scenáristka Mária Ďuríčková, vlastným menom Mária Masaryková. Pôsobila ako učiteľka, neskôr ako šéfredaktorka časopisov Zornička, Slniečko a Družba. Bola redaktorkou vydavateľstva Mladé letá a od r. 1971 je profesionálnou spisovateľkou. Knihy: My z ôsmej A, Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi, Biela kňažná, Dunajská kráľovná, Prešporský zvon, Majka Tárajka a i. Pre televíziu vytvorila Mestečko Pimparapac. Prekladala z ruštiny, češtiny a nemčiny. Zomrela 15. marca 2004.

1920 - v Močiari sa narodil maliar Ctibor Belan, pôv. Weiss. Spoluzakladateľ a riaditeľ Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, manžel maliarky Márie Medveckej. Zomrel 23. júna 1991 v Bratislave.

1920 - v Prahe sa narodil český dirigent Václav Neumann. Pôvodne violista Smetanovho kvartete, v r. 1964-67 umelecký šéf lipského Gewandhaus-Orchestra, 1968-90 šéfdirigent Českej filharmónie. Zomrel 2. septembra 1995 vo Viedni.

1920 - narodil sa britský chemik Peter Dennis Mitchell. Nositeľ Nobelovej ceny (1978) za objasnenie princípu premeny energie v živých systémoch a za objavenie princípu bunkového dýchania. Zomrel 10. apríla 1992.

1938 - zástupcovia veľmocí: Nemecka (A. Hitler), Talianska (B. Mussolini), Francúzska (E. Daladier) a Veľkej Británie (N. Chamberlain) prijali Mníchovskú dohodu o odstúpení čs. pohraničných oblastí obývaných nemeckou národnostnou menšinou.

1943 - narodil sa poľský politik Leszek (Lech) Walesa, známy bojom proti komunistickej štátnej moci. V r. 1978 sa podieľal na založení poľského nezávislého odborového zväzu - Solidarity, v r. 1981-82 bol internovaný po tom, ako predseda vlády Wojciech Jaruzelski vyhlásil výnimočný stav. V r. 1988-89 viedol rokovania s komunistickou vládou, ktoré vyústili do ekonomickej a politickej reformy a do slobodných volieb. V r. 1990-95 bol prvým povojnovým nekomunistickým prezidentom Poľska. Nositeľ Nobelovej ceny mieru (1983).

1975 - v Bratislave zomrel básnik a prekladateľ Pavol Horov, vl. m. Pavol Horovčák. Pôvodne učiteľ, v r. 1945-51 pracovník, neskôr riaditeľ Čs. rozhlasu v Košiciach. Od r. 1951 žil v Bratislave, kde bol postupne šéfredaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ, tajomníkom Zväzu slovenských spisovateľov, riaditeľom vydavateľstva Slovenský spisovateľ a pracovníkom Slovenského ústredia knižnej kultúry. Od r. 1964 sa venoval len literárnej tvorbe. Jeho tvorba bola blízka nadrealizmu. Debutoval zbierkou básní: Zradné vody spodné, v ktorej reagoval na vojnové udalosti. Tejto téme zostal verný v zbierkach: Nioba matka naša, Defilé, Návraty, Balada o sne a i. K jeho umeleckým vrcholom patrí skladba: Vysoké letné nebe, inšpirovaná matkinou smrťou. Ďalšie zbierky: Koráby z Janova, Ponorná rieka, Asonancie. Prekladal poľskú, ruskú a bulharskú poéziu. Narodil sa 25. mája 1914 v Bánovciach nad Ondavou.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu