rozpočtu, teda 130 miliónov korún a situácia je podľa rektora prof. Juraja Sinaya neúnosná.
V tejto súvislosti v týchto dňoch zvýšila univerzita bytné na internátoch o dvesto korún, navyše sa na škole hovorí o tom, že dôjde k skráteniu zimného semestra o dva týždne.
"Nie je to tak. Zákon pripúšťa pojem priama a nepriama výuka. Je možné, že v zime, podľa počasia, prvýkrát tento inštitút použijeme. Semester síce skončí podľa plánu, 16. decembra, ale je možné, že posledné dva týždne využijeme na osobné konzultácie, dokončenie semestrových prác či zápočty," vysvetľuje rektor TU.
V praxi by to znamenalo, že nebude prebiehať výuka a univerzita niečo ušetrí. V súvislosti s drahou energiou už dokonca zriadila špeciálnu komisiu. "Práve študenstké domovy a školské jedálne sa na spotrebe energií podieľajú až 60 percentami z celkových nákladov. Preto sme sa prvýkrát rozhodli zvýšiť bytné bez študentov. Urobili sme takéto opatrenie, ako aj rad ďalších, technických a do konca roka sa ukáže, či budú účinné. Jednoducho, ak sa zvýši cena tepla, niekto to musí zaplatiť. My to nemôžeme urobiť z prostriedkov, ktoré nemáme."
Keďže chce vedenie TU so študentmi o dopade na ich vrecká diskutovať a spolupracovať na riešení problému, vymenovali do funkcie hlavného energetika doktoranda, ktorý býva na internáte. "Dali sme mu dôveru, aby sme o týchto veciach diskutovali priamo s mladými ľuďmi. Pripúšťam možnosť, že bude potrebné bytné opäť zvýšiť, ak nárast cien bude pokračovať. Nemáme priestor na to, aby sme viac teplo dotovali. Odkiaľ vziať peniaze? Za štúdium sa neplatí, štát nám peniaze nedá a jediné, čo môžeme urobiť, je zobrať peniaze zo zárobkovej činnosti na rozvoj. To by sme však veľmi neradi," uviedol prof. J. Sinay.
Na otázku, či je kvalita ubytovania adekvátna cenám odvetil, že je čo naprávať.
"Ale ako napraviť, keď máme peniaze len na prežitie. Stále berieme ako hranicu nájmy bytov. Myslím, že sme aj tak na spodnej cenovej hranici, ale ak pôjdeme ešte vyššie, študenti budú vyhľadávať skôr prenájom."
Študentské jedálne zatiaľ stravné zvyšovať nebudú, naposledy tak urobili v minulom roku. Radšej sa priklonia k príprave menej finančne náročných jedál. "Treba to vnímať citlivo, lebo študenti nebudú chodiť do jedálne jesť. Uvažujeme teda o príprave atraktívnych jedál, ktoré nie sú finančne náročné. Ťažko ale povedať, ako sa to bude vyvíjať. Na jedno jedlo dostávame od štátu dvadsaťkorunovú dotáciu a záležať bude aj od buducoročného rozpočtu. Ak by nám zvýšili dotáciu, cena zostane. Keď bude tá istá či nižšia, budeme musieť zvážiť potrebné kroky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári