nepremávali. Nasledovala evakuácia a pyrotechnická prehliadka. Nálož sa našťastie nenašla. Páchateľ však áno. Je ním 24-ročný Roman L. z Rudníka, ktorý bol v minulosti trestne stíhaný. Ako vyšlo najavo, svojím konaním chcel dokázať, že jeho kamarát bol neprávom odsúdený.
O 20.28 hodine zavolal z verejného telefónneho automatu na autobusovej stanici na linku 112 a uviedol, že "na železničnú stanicu som dal 18 kíl C4 a do pol hodiny, keď ľudia stadiaľ neodídu, tak to pôjde asi do povetria. Ja mám svoj dôvod, lebo môj kamarát je vo väznici, no a proste to tak bude".
Okamžite po telefonáte bola zastavená vlaková doprava a začali sa robiť všetky potrebné opatrenia. Vtedy ešte pre železničnú políciu neznámy páchateľ však nemal pocit, že sa operatívne zložky správajú podľa jeho gusta. Preto sa náhle rozhodol, že im pripomenie závažnosť svojej výpovede. Bolo presne 20.42 hodín, keď opäť zavolal na linku 112 z verejného telefónneho automatu na železničnej stanici: "Ja som pred chvíľou volal kvôli tej C4 a nechcete veriť, že tam je a ja vám dokážem, že tam je. Vy mi neveríte, že tam je a vyhodím to do povetria. Ide o môjho kamaráta, ktorý bol neprávom odsúdený a ja to robím, čo mi on kázal".
Následne príslušníci Železničnej polície a Policajného zboru so služobným psom na vyhľadávanie výbušnín prehliadli celý objekt stanice. Žiadnu výbušninu nenašli. Zároveň však pátrali aj po páchateľovi, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, celé "divadlo" sledoval na vlastné oči.
"Volal dvakrát. Raz z autobusovej, potom zo železničnej stanice. Práve tam ho nasnímal kamerový systém. My sme si záznam pozreli niekoľkokrát a vytypovali sme niekoľko osôb," povedal nám zástupca riaditeľa Oblastnej správy Železničnej polície v Košiciach Marián Mesároš.
Začala rozsiahla pátracia akcia. Chvíľu na to, okolo 22. hodiny, zbadali podozrivého muža v blízkosti autobusovej stanice. "Pri zadržaní sa muž pokúsil o útek, preto voči nemu policajti použili donucovacie prostriedky hmaty a chvaty sebaobrany. K jeho zraneniu nedošlo," vysvetlil hovorca Železničnej polície SR Jozef Búranský.
M. Mesároš ho dopĺňa: "Začal sa schovávať, čo bolo podozrivé. Boli náznaky, že utečie, preto sme museli zakročiť. Len čo sme ho zadržali, začal spolupracovať."
Mladý muž spočiatku spáchanie činu tvrdohlavo zapieral. Po polhodine od zadržania však na základe dôkazov postoj zmenil. Železniční policajti mu totiž prehrali záznam, kde sa samozrejme spoznal. Motív činu nechcel či nevedel povedať, polícia sa však dozvedela, kde nabral vedomosti o trhavine C-4. Pri svojom ostatnom pobyte vo väzení ho zaučil o účinkoch výbušniny jeden zo spoluväzňov.
Policajti zaistili daktyloskopické stopy z oboch telefónnych automatov, zvukový záznam z tiesňovej linky 112 a záznam monitoringu vestibulu Železničnej stanice Košice. Podozrivého muža ŽP odovzdala vyšetrovateľovi Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ, ktorý začal vo veci trestné stíhanie. Romana L. obvinil zo šírenia poplašnej správy, za čo mu hrozí trest odňatia slobody až na osem rokov.
Železničná doprava bola zastavená na takmer dve hodiny a vyžiadala si meškanie 15 vlakov. Škody, ktoré nie sú ešte vyčíslené, sa šplhajú k stovkám tisíc korún. Podľa J. Búranského si železnice v prípade preukázania viny budú nárokovať spôsobené straty. "Preukázateľné škody si budú môcť vymáhať aj samotní cestujúci," vysvetlil J. Búranský.
Košickej železničnej polícii sa podarilo prvýkrát v histórii v tak krátkom čase zadržať páchateľa, ktorý sa vyhrážal bombovým útokom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári