Z nezdravých chatrčí sa vysťahujú,
pôjdu do nízkoštandardných obydlí
Na Demetri, Goliánova a Vyšný dvor sú tri z lokalít v meste, v ktorých popri klasických stavbách pribudla vďaka niektorým občanom aj kopa pozliepaných chatrčí. Keďže mesto s takýmto stavom nemôže súhlasiť, tento spôsob bývania nemá najzákladnejšie hygienické podmienky a nepridáva ani ku kráse a čistote životného prostredia, poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili trikrát 500-tisíc Sk.
Spolu je to 1 milión 500 tisíc korún, ktoré pôjdu na projektovú dokumentáciu riešiacu obnovu a nadstavbu sociálneho bývania v 3 bytových domov na Demetri, 2 domoch na Goliánovej ulici a výstavbu 8 prízemných, nízkoštandardných objektov v lokalite Vyšný dvor.
Starosta Krásnej Marek Kažimír, keďže až dve lokality (Goliánova a Vyšný dvor) patria do tejto mestskej časti, je financiami potešený. "Vyšný dvor, to je vlastne bývanie v dome, ku ktorému je už pridaných asi 5 či 6 chatrčí. Lokalitu by sme chceli riešiť buď tak, že sa pod chatrčami vysporiadajú pozemky a nízkoštandardné objekty sa postavia priamo tam, alebo sa chatrče zlikvidujú a spomínané nízkoštandardné stavby vyrastú na alternatívnom pozemku blízko Goliánovej ulice." Samotná Goliánova by sa zase podľa starostu zrejme nadstavila, aby na súčasných barakoch vyrástlo ešte jedno poschodie. Tam by sa presťahovala časť osadenstva bývajúca teraz v prístreškoch na tuhé palivo. Do 15. septembra má mestská časť spracovať alternatívy a návrhy riešení a predložiť ich na magistrát.
Aj starosta MČ Sídlisko Ťahanovce Cyril Betuš je so schválenými peniazmi spokojný. Situácia Na Demetri patriaceho k ich mestskej časti nie je už únosná. "Keďže domy bude stavať mesto, úlohou mestskej časti bude súčinnosť. V rámci nej okrem iného zrejme zmapujeme, koľko ľudí Na Demetri asi býva, odhadom ich bude aj päťstvo, a kde majú trvalé bydlisko." Zo slov C. Betuša sa však dalo vycítiť, že výstavba bytových domov asi nebude jednoduchá. Pozemky v tejto časti vlastnia totiž obyvatelia MČ Ťahanovce-obec a tí sa vyjadrujú, že ich nepredajú. Boja sa, že sa v meste zrodí ďalší Luník IX.
Názory verejnosti na bývanie poniektorých sociálne slabších občanov, najmä z radov Rómov, sú rôzne. Faktom ale je, že sa so súčasným stavom musí niečo robiť. "Pravda", ako uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková, "o spomínanom bývaní môžu uvažovať len tí, ktorí majú na území mesta trvalé bydlisko. Nízkoštandardné stavby, ktoré sa pre nich postupne vybudujú, aby mohli opustiť vlastnoručne zbúchané chatrče, budú predstavovať len to najnutnejšie, čo potrebujú k žitiu. Žiadne kuchynské linky, vane či kachličky v bytoch nebudú. Len varič, elektrická energia a studená voda," upresnila hovorkyňa. Tieto osady, podobne ako sa uvažuje na Herlianskej ulici, by mali byť riadené komunitnými pracovníkmi. Ich úlohou bude starať sa o tamojších obyvateľov, viesť ich k plateniu poplatkov, pomáhať im pri vybavovaní agendy a dohliadať, že tam neprídu bývať čierni podnájomníci, dodala Z. Bobríková.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Prečo by to deti nerobili
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári