Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

AUTOSALÓN

* O Svetovú trofej bojuje na 80.ročníku Šesťdňovej v Považskej Bstrici aj talentovaný Košičan Róbert Kapajčík Domáce prostredie môže byť výhodou aj

* O Svetovú trofej bojuje na 80.ročníku Šesťdňovej v Považskej Bstrici aj talentovaný Košičan Róbert Kapajčík

Domáce prostredie môže byť výhodou aj veľkým tlakom na dobrý výsledok

Jubilejný, 80. ročník Šesťdňovej, sa uskutoční po prvý raz na pôde samostatného Slovenska. Považská Bystrica sa zhostila úlohy organizátora po štvrtý raz, o čom sa rozhodlo na jarnom kongrese Medzinárodnej motocyklovej federácie FIM v roku 2003 v Geneve. Jediným protikandidátom slovenských ambícií bol fínsky pokus pripraviť motocyklovú olympiádu v krajine tisícich jazier rovnako po prvý raz, no Fínsko od svojej kandidatúry odstúpilo a v hre zostalo iba Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

Po dlhých štrnástich rokoch je Slovensko opäť dejiskom ISDE. Naposledy to bolo v roku 1991 a predtým ešte v rokoch 1977 a 1982. V tomto roku sa tomuto mesto dostalo tejto cti, teda po štvrtý raz a stane dejiskom motocyklovej olympiády, ktorá sa uskutoční od 13. do 18. septembra. Na cestách v okolí Považskej Bystrice budú špičkoví jazdci bojovať o vavríny najlepších. Slovenskí a českí jazdci získali v povojnovej histórii obdivuhodné prvenstvo v počte získaných svetových vavrínov a v histórii Šesťdňovej patria stále k najúspešnejším tímom. Po osamostatnení zažila reprezentácia SR v súťaži Trophy teamov najskôr v roku 1996 veľký rozlet, no od talianskeho Lumezzana v roku 1977 a Granady 2000 sa opäť vytrácala.

Medzi doposiaľ najvýraznejšie výsledky slovenskej reprezentácie na ISDE bolo 6. miesto v roku 1996 vo Fínsku a zisk Watlingovej trofeje, ktorú sme získali za najväčšie prekvapenie nováčika. Uvedené 6. miesto si slovenský Trophy tím zopakoval i na 77. ročníku v roku 2002 v Českej republike. Na minuloročnej v Poľsku Slovensko reprezentoval juniorský trophy tím, ktorý v zložení Tomáš Bučenec, Juraj Dozsa, Róbert Kapajčík, Štefan Svitko získal v silnej konkurencii vynikajúce 5. miesto v celkovom hodnotení juniorskej súťaže, čo je najväčší úspech samostatného slovenského "endura" v histórii šesťdňovej. V štartovom poli 80-tého ročníka Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže v Považskej Bystrici nebudú samozrejme chýbať ani Slovenskí jazdci. Slovenská motocyklová federácia chce využiť výhodu domáceho prostredia a na tohtoročnú ISDE prihlásila tímy do obidvoch najvyšších súťaží a to do súťaže národných Trophy tímov a juniorských. V histórii SMF sa tak na štart M6DS postavia obidva tímy spolu druhý krát. Prvý krát to bolo v roku 2000 v Španielsku - Granada.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyrovnanými výkonmi si miesto v seniorskom Trophy tíme vybojoval Košičan Róbert Kapajčík, ktorý v tomto roku dosiahol na titul vicemajstra Európy v juniorskej kategórii E1. Pre tohto 18-ročného talentovaného pretekára, to bude už tretia Šesťdňová, prvú absolvoval v Jablonci v klubovom drese, vlani v Poľsku už obliekal dres slovenskej juniorky a v tomto je už členom seniorského družstva, ktoré bude bojovať o Svetovú trofej. "Som rád, že budem jazdiť vo veľkom trofíku" vraví jediný Košičan v tíme R. Kapajčík. "Je to pre mňa veľká výzva a svojim výkonom by som rád prispel k dobrému umiestneniu. Doteraz som absolvoval dve šesťdňové, ale každá z nich bola iná. Trať na Považí je náročná a nedá sa porovnávať s tými, ktoré som mal možnosť jazdiť na predchádzajúcich šesťdňových. Uvidíme aké bude počasie ale to mi iste nebude robiť problémy, lebo som už jazdiť na všetkých povrchoch a hlavne v Žaškove, kde bolo veľa vody a blata bol pre mňa dobrou školou."

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že patrí v našom družstve, ktoré bude bojovať o Svetovú trofej najmladší, predsa len má už dostatok skúsenosti z náročných pretekov. Druhým najmladším je úradujúci majster Slovenska v 4T a čerstvý majster Európy v kategórii juniorov E2/E3 Štefan Svitko. Najstarším členom je Ján Hrehor, pre ktorého je to už šestnásta ISDE, o jednu menej bude mať po skončení na svojom konte bývalý majster sveta z roku 1991 Jaroslav Katriňák. Spomínanú štvoricu jazdcov dopĺňa rovnako skúsená dvojica Ivan Jakeš a Radek Matoška, pre ktorých to bude jubilejná desiata účasť na ISDE. V tomto roku sa podarili zložiť skutočne silný tím, v ktorého silách je nadviazať na predchádzajúce úspechy. "Výhodou môže byť domáce prostredie, ale na druhej strane budem pod väčším tlakom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Nerozhodujú iba výkony jednotlivcov, ale celého družstva. Verím, že zabojujeme a dokážeme sa umiestniť v prvej desiatke. Nebude to ľahké, ale všetci urobíme maximum, aby sme zopakovali predchádzajúce umiestnenia," povedal pred odchodom R. Kapajčík.

Na jubilejnom ročníku ISDE budú našu krajinu reprezentovať seniorský i juniorský team, ktorý sa postaral vlani v Poľsku o najlepšie umiestnenie našich. Piata priečka zaväzuje a ponúka možnosť špekulovať ešte o lepšom výsledku na domácich tratiach. V tejto bilancii je po zatiaľ nedostihnuteľných Angličanoch (9 krát), na druhom mieste bývalé Československo, ktorého jazdci vyhrali trofej päťkrát. V Považskej Bystrici sa im to podarilo v rokoch 1977 a 1982. K našim najskúsenejším pretekárom patrí Jaroslav Katriňák, pre ktorého je to už pätnásta ISDE. "Chcem byť v tíme platným členom a urobiť čo najlepšie výsledky. Budem sa snažiť čo najmenej "písať", aby sa náš výber umiestnil čo najlepšie," hovorí o svojich predsavzatiach J. Katriňák. Zo svojich skúseností vie, čo ho na týchto náročných pretekoch čaká. Šesť dní náročných prejazdov vlhkými roklinami alebo lúkami. "Dôležité bude nezraniť sa, jazdiť časy podľa svojich možnosti a nepreceňovať sa, aby človek išiel celých šesť dní a neskončil po prvom. Jazdiť čo najrýchlejšie v svojich medziach a pripomínam, hlavne sa nezraniť, lebo ísť tri štyri dni zranený, to je na figu. Jednoznačne treba dôjsť," ponúka svoj recept na úspech. Medzi favoritov pasuje Fínsko a podľa jeho slov prekvapiť môže niektorá krajina.

Na svoju tretiu šesťdňovú sa teší aj jej najmladší člen Róbert Kapajčík, pre ktorého je to druhé vystúpenie v reprezentačnom drese a včera bol našim vlajkonosičom. "Isté napätie je vo mne, ale verím, že v utorok keď sa vydám na trať, bude všetko v poriadku. Nechceme nikoho sklamať a radi by sme dosiahli dobrý výsledok, ktorý od nás všetci očakávajú. Svojim výkonom by som rád k tomu pomohol," prezradil R. Kapajčík.

V nedeľu na futbalovom štadióne slávnostne otvorili jubilejný 80. ročník ISDE, na ktorom sa predstavia pretekári z 26 krajín. Každý deň absolvujú na nej 2 kolá, počas ktorých ich čakajú štyri cross testy a dva enduro testy. Vlaňajšie prvenstvo obhajuje Fínsko, ktoré v posledných troch rokoch nikomu nedovolilo zodvihnúť Svetovú trofej nad hlavu. K veľkým favoritom patria aj teraz a uvidíme ako sa dokážu vysporiadať s našimi traťami na Považí, ktoré ak zaprší sú veľmi náročné.

Jaroslav GLOVIČKO

* Známi Košičania na štyroch kolesách

Redaktorka televízie Markíza Anka Lemesányiová prišla k vodičáku ako slepé kura k zrnu

Na kolegov - šoférov si na cestách často a z chuti zanadáva

Redaktorka televízie Markíza Anka Lemesányiová sa k vodičáku vraj dostala ako slepé kura k zrnu. "Ešte v začiatkoch košického Top Rádia sme si ho urobili spolu s Lenkou Hriadeľovou v rámci akéhosi reklamného balíka takže zadarmo. Ale prirodzene robila som to preto, že som už vodičák chcela. Ponuka prišla v hodinu dvanástu," prezradila nám redaktorka.

Pamätá si na to, že na prvej jazde v autoškole rozrušený inštruktor poznamenal - No zbohom, zas o jedného piráta na cestách viac... "Za volantom som sa proste od prvého momentu cítila ako ryba vo vode. Nepociťovala som žiadnu nervozitu a s pribúdajúcimi skúsenosťami sa zvyšovala moja opatrnosť na cestách. Mimochodom, dodnes sa divím, že som tým začiatočníckym obdobím preplávala bez nehody."

Dnes už rozhodne nepatrí medzi cestných pirátov, ale čas od času dopraje príjemný pocit z rýchlej jazdy, pravda iba vtedy, ak jej to dovoľujú okolnosti. Rada si vychutná rýchlu jazdu po diaľnici ale i zaujímavú cestu plnú zákrut. "Aj jedno aj druhé má svoje výhody. Najlepšie je to kombinovať," nazdáva sa redaktorka, ktorá do svojho auta nepustí len tak hocikoho. "Stopárov už neberiem. Pár krát som to už urobila, ale vždy som to oľutovala."

Na kolegov-šoférov na cestách si občas aj zanadáva. "´Pohni sa, čo si na dovolenke?´, ´vráť sa do autoškoly´ alebo ´kúp si okuliare keď nevidíš´ - to je len časť môjho bohatého autorepertoáru. Ale zas, mám aj také chvíle za volantom, že ma nič nerozhádže - to sa ale často nestáva. Neraz si zanadávam aj na kvalitu našich ciest, veď je prečo. Pre výtlky som už niekoľkokrát skončila v pneuservise..."

Pokuty sa Anke nevyhýbajú, aj keď ich našťastie nemá na konte veľa. "Pokuty dostávam výlučne za rýchlosť. A či ´ukecávam´ policajtov? No nebola by som žena keby som to nerobila. V štýle ´mea culpa´ sa mi to už aj niekoľkokrát podarilo."

Košická redaktorka si nijak špeciálne o svoje autíčko nestará, nehýčka ho, nedáva mu mená... "Držím sa zásady - auto slúži mne, nie ja jemu. V momente keď hrozí zvrat v tejto zásade, nasleduje výmena auta. Proste, vo vzťahu k autu nie som žiadna romantička. Auto je pre mňa úžasne prakcická vec na uľahčenie života."

O svojho štvorkolesového pomocníka sa stará teda iba do tej miery, koľko si to situácia vyžaduje. "Ja mu dávam najesť a napiť a udržiavam ho v čistote, ale v momente keď chce odo mňa viac, je pre mňa príťažou. Ale čisto hypoteticky ak by som už musela, tak určite by som nemala problém s výmenou kolesa, oleja či žiarovky," dodala Anka Lemesányiová na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 431
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 391
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 159
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 883
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 781
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 667
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 641
 8. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 527
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 377
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 168
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Advokátku vyviedli z košického súdu. Napriek výzvam si odmietla dať rúško

Hrozia jej sankcie od advokátskej komory i úradu verejného zdravotníctva.

Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.

Štátnych úradníkov na košický magistrát nepustili

Proti zvýhodnenému nájmu bol šéf majetkovej komisie.

Na magistráte nebudú sídliť pracovníci ÚVO.
Poslanec Rudolf Dupkala počas online rokovania PSK.
Vstup do železničného podchodu v Krompachoch.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop