Na Majstrovstvách Slovenska v riešení krížoviek, hádaniek a logických úloh víťazili aj Košičania
Krížovku, ktorú zostavuje sedem hodín, vylúštia "borci" za tridsať minútKrížovky, slovné hádanky a hlavolamy majú viac vecí spoločných. Neposkytujú
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Krížovku, ktorú zostavuje sedem hodín, vylúštia "borci" za tridsať minút
Krížovky, slovné hádanky a hlavolamy majú viac vecí spoločných. Neposkytujú len zábavu a príjemné rozptýlenie. Učia logicky myslieť i pracovať so spisovným jazykom, obohacujú slovnú zásobu, sú zdrojom poučenia a učia trpezlivosti pri riešení problémov. Cibria mozog malým i veľkým a sú istým druhom duševného športu.
Na nedávnych Majstrovstvách Slovenska v riešení krížoviek, hádaniek a logických úloh jednotlivcov v Banskej Bystrici, ktoré organizoval Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov, mal vstup každý záujemca bez ohľadu na vek či pohlavie. S úlohami sa tu popasovali 10-ročné deti i 60-roční muži. Košičania svojmu mestu hanbu nerobili. Na stupňoch víťazov sa umiestnili až trikrát, čím sa stali Košice najúspešnejčím mestom.
V kategórii hádaniek sa riešitelia museli popasovať s rôznymi prešmyčkami, posunkami, výmenkami, citoslovcami a a popritom reagovať na skrytý výsledok rýchlejšie ako ostatní. Zápolili s 22 hádankami, na každú mali maximálne päť minút. Najlepšie si počínal 56-ročný Košičan Ivan Rias. Vylúštil ich 20 za hodinu, čiže s najlepším časom.
"Každá hádanka musí byť básnicky spracovaná, musí mať rytmus, rým. Má svoj názov, ktorý určuje akú operáciu s ňou budeme robiť. Ak sa nazýva zámenka, budeme meniť zámená," vysvetľuje I. Rias. Lúšteniu hádaniek sa venuje od svojich 14 rokov. K tejto záľube ho ako malého chlapca v rodnom Lučenci doviedol jeden čudák. Vzdelaný ale zvláštne vyzerajúci pán tvoril kolorit mesta. Poznali ho všetci. Chodil po uliciach s ošúchanou aktovkou a keď si sadol na lavičku, obklopila ho hŕstka detí. Vytiahol Lišiaka a začal im o tejto zábavke pútavo rozprávať. "Mňa to vtedy chytilo. Tento pán vedel veľa o svete, ovládal viacero jazykov. Deťom vysvetľoval, ako sa riešia. Bola to zábava s dobrým logickým základom. Páči sa mi, že nad hádankami nemusím sedieť. Zapamätám si ich a lúštim ich napríklad cestou do práce."
Hádanky lúšti v každom časopise, ktorý sa mu dostane pod ruku. Rieši ich nielen vo chvíľach voľna, ale od svojich 17-rokov aj na rôznych súťažiach. Typy hádaniek sú rôzne. "Nemám rád prešmyčky, keď napríklad zo slova ´korán´ treba urobiť nejaké iné slová, ako ´ránko´. Môžu mať až 16 písmen a potom je to už problém. Najradšej mám vsuvky, presúvky, výmenky. Stáva sa, že hádanku nevyriešim a potom ma to mrzí," priznáva slovenský majster hádaniek. Veľakrát tkvie riešenie v jednoduchosti. Niektorým na "fígeľ" prichádzal aj mesiac. V súčasnosti riešiteľom hádaniek pomáhajú internetové vyhľadávače. "Stačí zadať slovo a oni vygeneruje všetky výrazy, v ktorom sa nachádza. Na súťaži však nepomôže nič, žiadne pomôcky nie sú dovolené."
I. Rias pracuje ako manažér v U.S.Steele a hádanky nielen lúšti ale aj tvorí. Pre časopisy slovenské, české i maďarské a rôzne hádankárske súťaže. Publikuje články a píše poéziu, preto mu prischla prezývka Hviezdoslav. Aj keď riešenie slovných hádaniek je postavené v prvom rade na logickej úvahe, matematika mu k srdcu neprirástla. "Nie som na čísla. Najradšej som mal slovenčinu a literatúru. Hádanky i krížovky neuveriteľne rozširujú slovnú zásobu, v prvom rade však logické myslenie," tvrdí. Zo skúseností vie, že veľa matematikárov bez slovnej zásoby vie veľmi dobre lúštiť hádanky. Matematické logické úlohy vyrieši, ale súťažiť s mladými by sa neodvážil.
Logické myslenie a inteligenčný kvocient, nie sú atribúty od seba vzdialené. Aké ja teda IQ lúštiteľov slovných hádaniek? "Mohol by som vám hocičo povedať. Nie som génius, ale je nadpriemerné. Okrem toho nie som si istý, či tieto merania sa úplne objektívne. Myslím si, že nie je taký test, ktorý by obsiahol celý intelekt človeka. Inteligencia je schopnosť vedieť sa orientovať v novovytvorených podmienkach," hovorí hádankársky majster.
Hlavy si láme celá rodina
Slovenským Majstrom logiky sa stal 20-ročný študent Peter Hudák z Košíc, ktorý bude spolu s Košičankou Janou Sidorovou reprezentovať Slovensko na majstrovstvách sveta. Uskutočnia sa o mesiac v maďarskom meste Eger. Tentoraz sa obaja popasovali s 30 úlohami, ktoré mali odhaliť ich rýchlu a správnu reakciu, dôvtip a predvídavosť. Priatelia hlavolamov a logických úloh nielenže bojovali o titul slovenského šampióna, ale zároveň odštartovali kvalifikáciu na Majstrovstvá sveta v logických úlohách pre budúci rok.
"Krížovky sú pre mňa už príliš ťažké, treba tam ovládať krížovkárske výrazy. A takisto hádanky mi robia problém," priznáva P. Hudák. "Od malička sa venujem riešeniu logických úloh. Asi preto, lebo ma baví matematika. Začal som úlohami v časopisoch a potom na teletexte. Sú úlohy, ktoré vyriešim v priebehu jednej až dvoch minút a ťažšie aj 15 minút." Nájdu sa aj také, nad ktorými si láme hlavu celý deň i viac a aj také, ktoré vôbec nevyrieši. Nemá rád krížovkárske hlavolamy so slovami podobného typu ako skreable, prešmyčky, či osemsmerovky, alebo keď treba nakresliť v mriežkach nejakú uzatvorenú slučku. "Jednoducho povedané, som na čísla. Trápim sa ešte s manipulačnými hlavolamami. Keď treba niečo poskladať."
P. Hudák mal na škole rád aj fyziku, pretože aj v tomto predmete si mnohé veci mohol vysvetliť logicky. Jeho najneobľúbenejším predmetom bola na strednej škole biológia a ani s jazykmi sa nejako neskamarátil, napriek tomu, že angličtinu ovláda. Keďže má k matematike veľmi blízko, rozhodol sa, že bude študovať vysokú školu, ktorá by umožnila využitie tohto predmetu v praktickom živote. Voľba padla na Ekonomickú fakultu TÚ v Košiciach, kde študuje už tretí rok.
Inteligenčný kvocient mu testovali na strednej škole. "V treťom alebo štvrtom ročníku sme absolvovali tieto testy ako prípravu na vysokú školu a vyšlo mi nejakých 130." Zo svojho majstrovského logického myslenia má zatiaľ osoh len pri predmetoch v škole. "Neučím sa naspamäť čo nemusím, ale snažím sa všetko si logicky vysvetliť. Zákony sa však logicky naučiť nedajú. Učenie naspamäť je pre mňa to najhoršie, čo môže byť. Napríklad dane, alebo zákon o účtovníctve," konštatuje.
Hudákovci majú bystrý um i chuť zdolávať prekážky v rodine. Hlavolamom sa venuje aj otec a 17-ročný brat. Na majstrovstvách Slovenska boli spolu s ním a obstáli tiež výborne. Otec získal 10. miesto a brat dokonca šieste. V súčasnosti si Peter svoju logiku pripravuje na otóbrové hlavolamy, ktoré budú na Majstrovstvách sveta. Táto súťaž vyžaduje okrem odbornej prípravy aj prípravu finančnú. Štartovné je totiž pre nezarábajúceho slovenského študenta, ktorý si ho musí hradiť z vlastného vrecka, mimoriadne nákladné. "Stojí 400 eur. Takže si teraz musím pozháňať nejakých sponzorov," vraví P. Hudák.
Bronzová Majsterka Slovenska
Logické úlohy lúštila tretia najlepšia slovenská riešiteľka hlavolamov už na základnej škole."Dostala som sa k nim sprostredkovane cez krížovkárske časopisy." hovorí J. Sidorová o svojej vášni. "Moja mama vo voľnom čase lúšti krížovky a k tomuto hobby priviedla aj mňa so sestrou. Najmä v zime (keď sa oplatilo ostať doma v teple, ako behať vonku) sme lúštili vo veľkom. Dokonca sme sa aj o krížovkársky časopis so sestrou pobili."
Viac ako krížovky ju bavilo riešiť rôzne obrázkové i číselné hlavolamy, ktoré sa v krížovkárskych časopisoch objavovali zriedka. "Zahryzla" sa do nich a nepustila, kým neprišla na ich riešenie. "Tak som sa naučila riešiť maľované krížovky (boom zaznamenali okolo roku 1995) a dokonca plno mojich spolužiakov na základnej a strednej škole som naučila, ako sa riešia."
Na kvalifikačné turnaje a majstrovstvá Slovenska chodí tretí rok. V roku 2003 sa v kvalifikácii umiestnila v prvej dvadsiatke, o rok v desiatke. "Už na základnej i strednej škole som sa zúčastňovala matematických olympiád a umiestňovala som sa na popredných miestach i v krajských kolách. Predmetom riešenia boli rôzne zaujímavé úlohy, ktoré s tým, čo sa učilo v škole, mali málo spoločné." Najradšej rieši tie typy logických úloh, ktoré zobrazujú nejakú mriežku a úlohou je vyplniť čísla alebo slučku podľa vopred určených pravidiel. Rada zdoláva úlohy s číselnými radami a postupnosťami. "Napríklad magický štvorec (sudoku), stanový tábor, námornú flotilu, číselné krížovky, šípky a podobne," vyratúva J. Sidorová, ktorá pracuje v Prahe ako ....... pre firmu Inekon Systems.
Aj ona si spomína na hlavolamy s ktorými sa dlho trápila. "Tak tých bolo veľa, no z detstva si pamätám jeden číselný rad: 2, 3, 8, 63, X. Dlho som na to nevedela prísť, ale keď som objavila princíp, bola som veľmi ´happy´. Neskôr som podobné ´rady´ videla aj v rôznych IQ testoch." Ak jej však nejaká úloha dlho nevychádza, tak si ju odloží na neskôr a netrápi sa. Inak povedané, ráno múdrejšie večera. "Niekedy je to aj lepšie, pretože, aby človek ´správne´ myslel, musí byť mozog oddýchnutý a nezaťažený. Určite to poznáte z bežného života, ak riešite určitý problém, po určitom čase sa vám správne riešenie samo vnukne."
Na vymýšľanie hlavolamov si zatiaľ ešte netrúfne. Myslí si, že tieto úlohy je náročné nielen vyriešiť, ale aj vytvoriť. "Možno sa časom k tomu dostanem ide o úplne iný pohľad na úlohy, povedala by som, že opačný autor má najprv riešenie a postupuje akoby naopak k zadaniu."
Slovenských časopisov, ktoré by uverejňovali logické úlohy takmer niet. Nepatrí k zarytým lúštiteľom, ani ku knihomoľom a ani k neúnavným športovcom. Vo voľnom čase robí zo všetkého trochu. "V poslednej dobe sa logickým úlohám venujem trochu viac, pretože sa blížia majstrovstvá sveta, ktorých sa zúčastním a keď už sa ich zúčastním tak určite zabojujem. No na to, aby človek uspel, musí byť pripravený t.j. neustále trénovať a trénovať, aby sa tie úlohy dostali, ako sa vraví, do krvi," dodáva J. Sidorová
Večernikárská krížovka za sedem hodín
Ako sa krížovka vyrába? "Najprv musím vedieť pre koho to je, a o aký druh krížovky ide. Či o bežnú, alebo o tzv. švédsku. Potom postupujem podľa zadania textu, môžu to byť myšlienky, aforizmy, príslovia, porekadlá. Potrebujem to do políčok symetricky zadeliť. Potom k tomu pripravujem text," vysvetľuje Imrich Boháč, ktorý tvorí krížovky takmer 40 rokov. Vyrobil ich už niekoľko tisíc. Najväčšia mala 45 krát 50 políčok, s "legendou" na siedmych stranách a bola zverejnená v časopise Štart pred 18 rokmi.
I. Boháča ku krížovkám ako 17-ročného študenta naviedol učiteľ náboženstva. Deti učil modliť sa i logicky myslieť a dopĺňať si slovnú zásobu. Výrazy, ktoré I. Boháč používa často, má nahodené v počítači. Vytvoril si svoje pomocné slovníky z rôznych vydaných slovníkov a teraz má v počítači k dispozícii približne 90 tisíc slov. Krížovky uverejňuje vo viacerých novinách, aj v cirkevných a momentálne okrem Košického večera aj v denníku Sme. "Výroba veľkej krížovky do ´večerníka´ trvá asi sedem hodín. Päť hodín na spracovanie, hodinu text a hodinu to ešte napísať." Mimochodom, tí zdatnejší lúštitelia sa k tajničke dopracujú aj za 30 minút.
Krížovkárske a hádankárske hnutie má na Slovensku takmer storočnú tradíciu. Krížovky vo voľnom čase lúšti takmer každý tretí Slovák. Súťažné lúštenie však nie je o relaxe. Ako šachisti, aj hádankári, krížovkári a riešitelia logických úloh sa snažia začleniť medzi športové odvetvia. Pri súťažných úlohách totiž ide často o tak veľké vypätie, že s typickým relaxom, kam sa táto oblasť často zahrňuje, to už nemá nič spoločné. Riešenie logických úloh na majstrovstvách sveta si vyžadujú široký všeobecný vedomostný rozhľad, znalosti matematiky, chápanie súvislostí, dôvtip, správny odhad, ale i fantáziu.
Andrea BOŽINOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári