9.) do Matúša (21. 9.), je v niektorých regiónoch známy ako čas neskorého ľudmilsko-matúšovského leta. Starkí tvrdia, že počasie 21. 9. je veľmi dôležité, pretože signalizuje aké počasie možno očakávať v najbližších štyroch týždňoch ak je pekne, prichádza vytúžené jesenné babie leto.
O dnešku sa na dedinách vravieva: O Matúši, ľahko na duši a to má niekoľko príčin. Ponajprv, dni sa skracujú, chladu a tmy pribúda a ľahkosť na duši spôsoboval u našich predkov fakt, že im konečne ubúdalo roboty v zmysle dávnej pravdy: Svätý Matúš kráti deň i robotu. Roľníci síce niekde dodnes považujú Matúšov týždeň ako najvhodnejší na siatie žitka a pretože dnešný oslávenec definitívne trhá zemiačikom korienok, treba si vysúkať rukávy, už to však nie sú preteky s časom o založenie a záchranu úrody tú treba zbierať. A to aj v sadoch v zmysle dávnej skúsenosti Na Matúše je už každá plánka dozretá, dobre dozrieva aj víno a bude veselý zber jabĺk i vinobranie.
Lenže, dedovia už vyprášili mole aj z tradičných jesenných čiapok, pretože ďalšia deduškovská múdrosť odporúča: Po Matúši,čiapku na uši. Po tomto dni by nás už nemali prekvapiť mrazíky a trvanie leta rátame už iba na hodiny. Vedia to aj iné živé tvory, pretože sa hovorieva že práve na Mazúša musia oneskorené lastovičky naberajú kurz teplé krajiny.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári