zvierat a dlhoročný "koníčkár" Viliam Grega z Veľkého Folkmara.
Ľudí s podobným zmýšľaním sa prednedávnom stretlo vo Veľkom Folkmari mnoho. Kone sú pre nich celoživotnou láskou, ale aj chlebíčkom, pretože sa živia ako furmani. Hoci dnes už veľa práce zabezpečí technika, v našich lesoch majú ešte stále svoje miesto furmani a ich kone. Pri ťažbe dreva sú neraz doslova nenahraditeľnými pomocníkmi.
Furmanská súťaž, ktorá sa v tejto obci obkolesenej lesmi pravidelne koná, má tak trocha zábavnou formou upozorniť ľudí na túto zaujímavú, no ťažkú prácu. Furmani v nej so svojimi koníkmi súťažia v rôznych disciplínach, pričom v každej z nich zohráva hlavnú úlohu najmä spolupráca človeka a koňa. Veď disciplíny ako slalom s vozom, stíhací pretek s naložením metrovice na voz a jej vyložením, spolupráca furmana s koňmi na presnosť a čas, ako aj skúška ťahu a sily koní si vyžadujú roky praxe. A mocní chlapi, ktorí si svoje sily merali na kolbisku nad Folkmarom sú toho dôkazom.
"Kone musí mať človek v srdci. To sa nedá robiť len tak," tvrdí Jozef Bratko z obce Matiaška v okrese Vranov nad Topľou. Vo Veľkom Folkmari súťažil so svojimi chovnými kobylami Drinou a Oťou, ktoré sú zaradené do super elity. Pavol Brettschneider zo Švedlára s koňmi pracuje rovných 40 rokov. "Odkedy som skončil školu, som pri koňoch. Približovanie dreva v lesoch je jednoducho môj chlebíček. Nevedel by som ho zanechať a venovať sa niečomu inému," tvrdí furman, ktorý na folkmarskú lúku prišiel so štvornohými pomocníkmi Piťom a Mišom dokonca farebne zladený.
Spomedzi siedmich zúčastnených súťažiacich z rôznych kútov východného Slovenska doslova exceloval domáci Viliam Grega, ktorý sa už štyri roky stará o kone v Roľníckom družstve Podolie. Na svojom konte má desiatky ocenení z rôznych súťaží a popri svojej neľahkej práci sa venuje aj mládeži. Šesť dievčat a jeden chlapec sa pod jeho vedením starajú o koníky a dokonca predvádzajú drezúru koní s hudbou podľa vlastnej choreografie. "Dievčatá a ženy si vraj kone obľúbia skôr ako muži. Podľa oficiálnych zistení z desiatich opýtaných ľudí malo vzťah ku koňom osem žien a len dvaja chlapi," pridáva perličku V. Grega, ktorý je spolu s obcou Veľký Folkmar hlavným organizátorom tejto furmanskej šou. Na tej poslednej mu kolegovia furmani dokonca zablahoželali k životnému jubileu - k 60-tke. Pri tejto príležitosti sa V. Grega rozhodol ukončiť svoju aktívnu športovú kariéru, a na podujatí bič slávnostne odovzdal nasledovníkom a teda najmladšiemu účastníkovi šou - deväťročnému Lukášovi Jurkovi zo Šariša. "Koňom sa bude venovať aj naďalej. On by to bez nich nevydržal," zhodli sa jeho príbuzní i priatelia, ktorí zanieteného furmana dobre poznajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári