korún, bol zaradený k druhom s klesajúcou európskou časťou populácie. Tohto malého dravca (34 cm) mnohí odborníci považujú za akýsi indikátor stavu poľnohospodárskej krajiny, vzhľadom na ekologické väzby a tiež väzby na iné druhy.
Mláďa zákonom chráneného operenca objavili v stredu v záhrade rodinného domu na Radlinského ulici v Barci.
"Bol celkom na konci záhrady, má poranené pravé krídlo. Bolo by škoda len tak ho pustiť, mohla by ho zožrať napríklad mačka. Vyzerá to tak, ako by ho niekto postrelil, alebo sa napichol na ostnatý drót," povedal nám Ivan Fedor, ktorého príbuzní vtáka objavili. Chceli ho zachrániť, ale nevedeli, kam a komu majú zatelefonovať.
To nevie veľa ľudí-nálezcov poranených zvierat, preto sme začali zisťovať, čo v takom prípade treba robiť. V košickej zoo nám riaditeľ Karol Seman povedal, že oni zvieratá prijímať nesmú z dôvodu eventuálneho zavlečenia choroby či nákazy. V zoo nám však poskytli telefónne číslo na košické pracovisko Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Po našom telefonáte prišli s veterinárom pre sokola takmer okamžite.
"Ranu mal zahnisanú, plnú červíkov, šance na prežitie sú u tohto sokola pol na pol," uviedol vedúci pracoviska ŠOP Vladimír Stano. "Ak ľudia nájdu poranené alebo zatúlané zviera, môžu ho priniesť priamo k nám na Tajovského 10, alebo zatelefonovať na číslo: 62 555 60. Podotýkam však, že berieme iba zvieratá chránené zákonom. Asi pred mesiacom našli v Seni zranené mláďa orla kráľovského. Tri dni ho liečil riaditeľ Záchrannej služby Košice Ladislav Šimák, pre ktorého sú orly srdcovou záležitosťou. Liečba bola úspešná, dravca v hodnote okolo 130-tisíc korún sme už vypustili do prírody."
V roku 1993 bolo pri Účelovom zariadení Univerzity veterinárskeho lekárstva (UVL) Košice v Rozhanovciach rozhodnutím ministerstva životného prostredia zriadené pohotovostné záchranné zariadenie (PZZ). Tam od ľudí prijali, vyliečili a potom pustili do voľnej prírody desiatky zranených, opustených či políciou zhabaných vtákov. Žiaľ, po niekoľkých rokoch PZZ ministerstvo zrušilo.
"Zrušenie PZZ nám komplikuje život. Ľudia tam nosili zvieratá nielen z Košíc a okolia, ale aj z oblastí Vihorlatu, Latorice a ďalších lokalít. Bolo by dobré, keby to opäť začalo fungovať," skonštatoval V. Stano.
Podľa našich informácií v súčasnosti vedenie ŠOP a UVL o riešení tohto problému vedú intenzívne rokovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári