subtropickým rastlinám prestalo dariť, keby sa netemperovalo. Náklady na energiu sú v takýchto prípadoch vyššie a nedajú sa vopred naplánovať. Od počasia závisí, dokedy rozpočet vydrží a čo bude ďalej.
"Už dnes vieme, že nám peniaze na energiu budú chýbať. Dotácia, ktorú sme dostali z ministerstva školstva, do konca roka nepostačí. Viac prostriedkov sme minuli už v jari, chladné počasie trvalo dlho, prikurovalo sa ešte v máji, v nepriaznivých dňoch aj v júli a auguste. Aj teraz. Teraz bilancujeme, koľko sme vyčerpali a budeme musieť požiadať ministerstvo o ďalšie peniaze," povedal nám riaditeľ Sergej Mochnacký.
Podobná situácia bola aj vlani. Botanickej záhrade hrozil po polstoročí zánik. Na prevádzku a údržbu si musia zarobiť sami. Keďže je to pedagogicko-výskumné pracovisko, nie z podnikateľských aktivít, ale len v rámci hlavnej činnosti predajom nadprodukcie a zo vstupného. Rovnako na tom je zariadenie aj s investičnými zámermi a grantmi z eurofondov na ich realizáciu. Cez Košický samosprávny kraj sa podarilo získať štvrť milióna korún na dobudovanie rozvodov úžitkovej vody z vlastnej studne, aj keď to zďaleka nie je toľko, koľko by potrebovali.
"Urobíme všetko, čo sa bude dať, aby sme konečne po dvoch rokoch začali vodu aj čerpať. Nakúpime materiál a budeme sa snažiť nájsť iné zdroje na dokončenie. Aj keď chceme niektoré práce robiť svojpomocne, a teda lacnejšie, nezaobídeme sa ani bez odborníkov," dodal riaditeľ.
Podaných projektov na ministerstve školstva je viac. Z európskeho sociálneho fondu chcú získať prostriedky na výchovu a výučbu sprievodcov pre celé Slovensko, či zahraničie, pretože s tým majú v súčasnosti problémy. Prostredníctvom KSK je rozpracovaný aj investičný zámer na rekonštrukciu skleníkov, ktoré sú už v zanedbanom stave. Podľa riaditeľa sa jedná o veľkú investíciu, ktorá si vyžiada len na základnú obnovu okolo 50 miliónov korún. Samotná technická príprava projektu stojí nemálo peňazí a rovnako ich potrebujú aj na začatie rekonštrukcie. Botanická záhrada takými prostriedkami nedisponuje. Funguje alebo lepšie povedané živorí z roka na rok len silou vôle.
Na piatok a sobotu pripravujú jesenný deň otvorených dverí. Verejnosti bude záhrada prístupná zdarma a návštevníci si budú môcť prezrieť všetky zákutia a expozície. Veľmi pekne sú teraz rozkvitnuté vonkajšie záhony, zakvitnuté sú lekná a dreviny v skleníkoch sú obsypané plodmi. O chorobách rastlín, škodcoch a ako sa ich zbaviť, sa záujemci dozvedia vo fytopatologickej poradni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári