množstvo piva. Žiadne iné sa do mesta nesmelo dovážať, zákaz vydal košický magistrát, ale súčasne aj výnimku, podľa ktorej bolo možné pre potreby magistrátu dovážať pivo z Bardejova. Obyčajní ľudia to riešili tak, že od svojich felčiarov či lekárov získavali predpis na liek - bardejovské pivo.
K týmto informáciám sa dopracoval košický starožitník Karol Linhart, ktorý v sobotu zorganizoval stretnutie priateľov penivého moku nazvané: Keď Bauernebl bolo pivo. "Dnešným Košičanom už meno Bauernebl veľa nehovorí, ale to, čo v USA znamenal Ford, to bol kedysi Bauernebl u nás," načrel do histórie pivovarníctva v Košiciach K. Linhart. "Asi sto rokov bolo toto meno najznámejším v oblasti pivovarníctva, zamestnávania ľudí v ľahkom priemysle, v oblasti čapovania a exportu piva v celej Rakúsko-Uhorskej monarchii. Prvý veľký pivovar bol v Myslave, v časti Deutschedorf, druhý na rohu dnešnej Poštovej a Mäsiarskej ulice, vtedajšej Sörház utca. V roku 1852 získal od mesta povolenie variť pivo Ján Bauer. V roku 1857 už fungoval pivovar na Floriánskej ulici. Neskôr do neho kapitálovo vstúpil Konštantín Bauernebl, moravský rodák, ktorý do Košíc prišiel cez Poľsko a Prešov do mesta. V roku 1915 produkoval pivovar takmer 100 000 hektolitrov piva. Prežil prvú i druhú svetovú vojnu, zanikol v roku 1998."
Návštevníci burzy, najmä tí, ktorí si priniesli vlastné krígle, dostali pivo zdarma, pochutnal si na ňom aj prednosta Krajského úradu Košice Ján Dolný (na snímke). Prišiel na bicykli, tak sme sa opýtali, či nemá strach, že by pri náhodnej policajnej kontrole mohol prísť o vodičák. "Pivo mi chutí, je výborné, ale nejaký veľký pivár nie som. A vodičák? Nikdy neriskujem a v takýchto prípadoch idem domov radšej pešo a bicykel tlačím," smial sa prednosta, ktorý si nakoniec z burzy odniesol harmoniku.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári