Tri možnosti sa črtajú po včerajších predčasných voľbách v Nemecku pre vznik novej koalície a nového vládneho kabinetu.
Prekvapujúci výsledok po prvých prognózach naznačuje, že ani jedno z dvoch prípadných a tradičných koaličných zoskupení nezískalo potrebnú väčšinu 300 hlasov v 598-člennom Spolkovom sneme (Bundestag). Tak ako červeno-zelená koalícia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) so Spoločenstvom 90/Zelenými, ani čierno-žltá koalícia Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie Nemecka (CDU/CSU) s liberálmi FDP nemá dostatočný počet hlasov, a to ani po zrátaní dodatočných prevísajúcich mandátov a zrátaní hlasov po voľbách 2. októbra vo východonemeckých Drážďanoch.
Jednou z možností je vznik semaforovej červeno-žlto-zelenej vládnej koalície, keď by SPD a zelení pribrali do vlády liberálov Guida Westerwelleho. Paradoxne práve FDP so ziskom viac ako 10 percent hlasov je najväčším víťazom včerajších predčasných volieb. Je však otázne, či k vzniku takéhoto vládneho zoskupenia, ktoré Nemecko vo svojej povojnovej histórii už zažilo, dôjde.
Westerwelle jednoznačne vstup do vlády so zelenými a sociálnymi demokratmi odmieta. Takúto opciu zamietol aj stranícky predvolebný zjazd liberálov, ktorý pevne rozhodol o spolupráci s úniou na čele s kancelárskou kandidátkou opozície Angelou Merkelovou. Experti sa však zhodujú, že FDP by napokon mohla zvolať nový zjazd a zmeniť svoj doterajší postoj.
FDP si totiž už tretie legislatívne obdobie od roku 1998 nemôže dovoliť sedieť v laviciach opozície. Takáto koalícia by však narážala od začiatku na problémy, keďže existujú značné názorové a programové rozdiely medzi FDP a Spoločenstvom 90/Zelenými. Komentátori sa však zhodujú, že práve teraz, po dosiahnutí historicky najlepšieho volebného výsledku FDP, bude Westerwelle ukazovať svoje svaly a môže sa únii otočiť chrbtom.
Ďalšou možnosťou je pokračovanie vlády v poradí už tretej červeno-zelenej koalície na čele s doterajším spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom za podpory nového subjektu Ľavicovej strany, ktorá so včerajším ziskom približne ôsmich percent je popri liberáloch ďalším víťazom volieb.
Rovnako aj tu by muselo nastať tvrdé vyjednávanie vzhľadom na značné názorové rozdiely medzi Schröderom (na snímke) a súčasnými predstaviteľmi Ľavicovej strany - bývalým lídrom postkomunistov z PDS Gregorom Gysim a bývalým spolupracovníkom Schrödera a exministrom financií Oskarom Lafontainom.
Vznik červeno-zelenej vládnej koalície za podpory a až doslova trpenia Ľavicovej strany však v prvých reakciách na rezultát volieb odmietol ako predseda SPD Franz Műntefering, tak aj ďalší predstavitelia straníckej špičky sociálnych demokratov. Jeden z veľkých víťazov volieb Gysi v prvej reakcii vyhlásil, že voliči jasne ukázali, že červeno-zelenú koalíciu už nechcú a staronové čierno-žlté vládne zoskupenie ešte nechcú. Podľa jeho slov to bude v Nemecku, čo sa týka zostavovania kabinetu, ešte napínavé.
Reálne je však, že Schröder začne už v pondelok rozhovory so svojím tvrdým kritikom a bývalým straníckym rivalom vo vnútri SPD Lafontainom. Spolkový kancelár vyslovil v prvej reakcii jasné rozhodnutie vládnuť ďalšie legislatívne obdobie a zostavovať teda vládny kabinet.
Poslednou možnosťou, aj keď značne kontroverznou, je vznik veľkej červeno-čiernej koalície SPD spolu s CDU/CSU. Takúto opciu pred voľbami jednoznačne odmietala predsedníčka kresťanských demokratov Merkelová, ktorá napriek dnešnej prehre a trpkému víťazstvu zároveň v prvej reakcii vyhlásila, že práve jej strana napriek ťažkej situácii, do ktorej ju dostali voliči, chce a má povinnosť zostaviť vládu.
Veľkú koalíciu už Nemecko poznalo, či by však takáto možnosť z pohľadu na diametrálne rozdiely v oboch táboroch na riešenie katastrofálnej nezamestnanosti v krajine, sociálnu a daňovú reformu bola najvhodnejšou pre chod krajiny, je viac než otázne. CDU/CSU síce získala viac, približne o jedno-dve percentá, hlasov ako SPD, kancelárska kandidátka únie Merkelová je však tou, ktorá okúsila prehru dnešného večera. Nepodarí sa jej zostaviť vládu len s liberálmi a napriek dobrým predvolebným preferenciám jej únia získala približne o šesť percent hlasov menej, ako sa očakávalo. Pokiaľ Merkelová rýchlo nezostaví vládu, môže dôjsť v tábore CDU a jej sesterskej bavorskej CSU k vzbure zo strany mužskej časti straníckej špičky voči jej osobe.
Šéf SPD Franz Műntefering v reakcii na prvé prognózy uviedol, že voliči jasne ukázali, že nechcú Merkelovú za kancelárku a majú viac dôvery k Schröderovi ako k predsedníčke kresťanských demokratov. Dnešné voľby boli značne prekvapujúce, z pohľadu na posledné prieskumy verejnej mienky, ktoré naznačovali, že únia s liberálmi tesne vyhrá. Odhliadnuc od toho, či v Nemecku bude vládnuť jedno z troch spomínaných možných zoskupení, treba povedať, že 62 miliónov oprávnených voličov napokon poriadne zamiešalo straníckym lídrom karty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári