Korzár logo Korzár Košice

Záchranárov s dlhoročnou praxou obrala nová vyhláška o vzdelanie

Košice Lekárov-záchranárov, ktorí odpracovali dlhé roky na záchrannej službe, pripravila nová legislatíva o vzdelanie. Vyhláška ministerstva

zdravotníctva (č. 287/2005) platná od 1. júla tohto roka uznáva iba atestáciu v odbore urgentná medicína, ktorý sa na Slovensku vyučuje iba posledné dva roky a atestačnú skúšku z anestéziológie. Predtým mohli na záchrankách pracovať a slúžievať aj lekári s atestáciami z chirurgie, pediatrie, interného a všeobecného lekárstva. Všetci tí sa stali nedávno uplatnením novej vyhlášky záchranármi druhej kategórie. Pracovať na záchranke môžu iba vtedy, keď majú možnosť konzultácie svojho postupu s kolegom s potrebnou atestáciou. Paradoxne môže ísť o kolegu s oveľa kratšou praxou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Zamestnancom košickej záchrannej služby som bezmála dvadsať rokov a ešte predtým som na záchranke šesť rokov slúžieval. Mám dve atestácie - z chirurgie a traumatológie. Aby som však bol plne spôsobilý vykonávať svoje povolanie, mal by som si teraz urobiť atestáciu z urgentnej medicíny. Príprava trvá päť rokov, no a ja by som už o osem rokov mal ísť do dôchodku," hovorí skúsený lekár. Z dvoch desiatok pracovníkov košickej záchranky má rovnaký problém s neuznanou atestáciou polovica z nej viacero lekárov niekoľko rokov pred dôchodkom. Pustiť sa do päťročnej prípravy považujú za týchto okolností za zbytočne vyhodený čas a peniaze, najmä keď majú so záchranou ľudských životov skúsenosti nadobudnuté dlhoročnou praxou.

Nová legislatíva neuznaním vykonaných atestácií v iných odboroch diskriminuje skúsených lekárov-záchranárov a pripravila ich aj o peniaze. Život však nekomplikuje iba im. Na Slovensku sa má už čoskoro rozšíriť sieť staníc záchrannej služby. A na to bude potrebný dostatok personálu tak stredoškolských záchranárov, ako lekárov. No vzhľadom na sprísnenie kritérií týkajúcich sa vzdelania môže byť ich zabezpečenie veľkým problémom.

SkryťVypnúť reklamu

"My v súčasnosti prevádzkujeme desať staníc záchrannej služby od Košíc po Dobšinú. Vďaka tomu vieme zabezpečiť nepretržitú možnosť konzultácie lekára bez potrebnej atestácie s iným kolegom, ktorý ju má. Dá sa však predpokladať, že po uzavretí prvých výberových jednaní na prevádzku nových staníc sa situácia s pracovnými silami skomplikuje. Keďže počet lekárov a záchranárov nebude postačujúci, dôjde takpovediac k ‚preťahovaniu' ľudí. A nielen v rámci záchranných služieb," hovorí riaditeľ ZS Košice MUDr. Ladislav Šimák (na snímke).

Určite sa nájdu aj takí, ktorí sa nechajú zlákať lepšou ponukou od vznikajúcej konkurencie. No nepôjde iba o preťahovanie personálu z jestvujúcich záchraniek do tých novovznikajúcich. Keďže zákon akceptuje pre prácu lekára na stanici záchrannej služby aj atestáciu v odbore anestéziológie, riaditelia nemocníc sa právom obávajú masívneho úbytku anesteziológov, ktorých je už teraz nedostatok. Táto profesia je totiž veľmi žiadaná aj v zahraničí a "áristi" utekajú zo slovenských nemocníc za lepšími finančnými podmienkami.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbajú aj stredoškolskí záchranári s potrebným vzdelaním

Podobný problém je aj s nedostatkom stredného zdravotného personálu plne spĺňajúceho kvalifikačné predpoklady pre prácu na záchrannej službe. Záchranári musia mať strednú zdravotnícku školu ukončenú maturitnou skúškou v tomto odbore, prípadne bakalárske štúdium, alebo môže ísť o zdravotnú sestru so špecializáciou z anestéziológie či dlhodobou praxou na OAIM. Ich počet však nie je postačujúci ľudia s takýmto vzdelaním "utekajú" predovšetkým do Čiech, kde majú dvojnásobne vyššie platy než na Slovensku.

"Z dôvodu nedostatku záchranárov si takisto vypomáhame pracovníkmi, ktorí môžu pracovať iba pod dohľadom tých vyššie spomínaných. Ide napríklad o študentov medicíny po štvrtom ročníku, teda po absolvovaní základných klinických predmetov. Tí sú už svojimi vedomosťami na úrovni stredoškolských záchranárov," vysvetľuje Ladislav Šimák.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 639
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 801
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 485
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 786
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 564
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu