telefónom. V šachte skončil preto, lebo z nej ktosi ukradol kovový kryt a pravdepodobne ho, ako už býva v Košiciach zvykom, speňažil v zberných surovinách. Správe komunikácií Košice (SKK) tak ročne spôsobia dlhoprstí škody za státisíce korún. Aj preto, lebo ukradnuté kryty treba stále nahrádzať novými.
Vedenie miestneho úradu mestskej časti (MČ) Košice Nad jazerom koncom uplynulého roka ponúklo mestu originálne riešenie. Nahrádzanie kovových krytov epoxidovými. Riaditeľ SKK Václav Kohoutek nám vtedy povedal, že ak na ne získa MČ atesty, zaručujúce nosnosť stanovenú normou, realizácii projektu sa brániť nebude.
"Certifikáty od technického a skúšobného ústavu, že naše 'poklopy' spĺňajú požiadavky stanovené normami aj v Európskej únii, sme odovzdali už asi pred pol rokom. Namiesto toho, aby potom SKK s nami spustila projekt epoxidových 'poklopov', ktoré pre zlodejov už nie sú lukratívne, lebo umelú hmotu v zberniach nikto nekúpi, zažili sme veľké prekvapenie," povedal nám vedúci oddelenia výstavby MÚ MČ Košice Nad jazerom Juraj Môcik. "SKK osádza na cestách druhej a tretej triedy nekvalitné, necertifikované kryty a kanalizačné vpuste. Ide o amatérske výrobky neznámeho výrobcu z plechu a bez vystuženia proti prehnutiu či prevráteniu. Len v našej MČ ich za posledné obdobie osadili tridsaťsedem. Nič sa tým nevyriešilo, lebo ich zlodeji opäť kradnú."
MČ ponúka epoxidové "poklopy" v troch variantoch, cena tých, ktoré znesú najväčšiu záťaž (23 ton), je podľa J. Môcika 6 000 korún. Kovové stoja približne rovnako. V MČ na miestach, kde najčastejšie mizli kovové, osadili zatiaľ 12 umelohmotných "poklopov", doteraz zlodeji nepotiahli ani jediný. J. Môcik nás zaviedol aj k jednému kanálu, prikrytému novou náhradou SKK. Na komunikácii je vylúčená nákladná doprava, napriek tomu už bola "novinka" prehnutá. J. Môcik poklop dokonca ľahko vybral rukou, stačilo ho iba odniesť do zberne.
Riaditeľa Kohoutka sme sa preto opýtali, prečo SKK dala prednosť opäť kovovým krytom.
"V meste máme okolo 20 až 25 druhov 'poklopov' a kanálových vpustí rôznych rozmerov a MČ Nad jazerom ponúka len tri druhy," reagoval na otázku V. Kohoutek. "Epoxidových sme v meste osadili asi 25, ale zdajú sa nám drahé. Čo sa týka plechových, sami sme s nimi nespokojní, dávame ich tam, kde už 'poklopy' ukradli viackrát. Súhlasím, že toto riešenie nie je ideálne, a prestaneme ich osádzať. Opakujem, epoxidové sú pre nás drahé, a okrem toho ich výrobca žiada od nás zálohu na dodávku napríklad sto kusov a tú mu nemôžeme dať. Zaoberáme sa tým, snažíme sa situáciu riešiť."
V. Kohoutek tvrdí, že epoxidové kryty sú pre SKK pridrahé. Keď sme mu povedali, že takisto ako kovové stoja rovnako, čiže okolo 6000 Sk, bol našou informáciou evidentne zaskočený.
"Viem, že cena kovových poklopov je takáto, ale o tom, že epoxidové sú v takej istej cenovej relácii, mi nie je známe. Preveríme si to a uvidíme, čo ďalej," skonštatoval riaditeľ SKK.
Kanálové pasce číhajú na Košičanov vo všetkých mestských častiach. Či už má pravdu J. Môcik, alebo V. Kohoutek, jedno je isté. Problém kradnutia poklopov a s tým súviasiace možné úrazy ľudí vrátane malých detí treba vyriešiť urýchlene s konečnou platnosťou raz a navždy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári