nezažili. O projekte sme sa porozprávali s riaditeľkou Divadelného ústavu Bratislava Silviou Hroncovou.
Prečo ste sa rozhodli prezentovať divadlo práve takouto formou?
- Divadlo má svoju pamäť, históriu, o ktorej diváci vedia častokrát veľmi málo. Rok 2005 je rokom 85. výročia vzniku slovenského profesionálneho divadla a rokom jubileí viacerých slovenských divadiel. Dobrá príležitosť pripomenúť divákom vznik profesionalizácie slovenského divadla a zviditeľniť tie osobnosti, ktoré sa veľkou mierou podieľali na etablovaní divadelných profesií. Ambíciou našej výstavy je priblížiť, akými peripetiami prešlo naše divadlo, ako ho ovplyvnili spoločensko-politické pohyby, ako zarezonovalo v zahraničí, aké bolo divadlo v časoch totality, aké boli osudy našich popredných umelcov, predstaviť historickú a novodobú divadelnú architektúru...
Po bratislavskej prichádza košická inštalácia. Očakávate podobný úspech?
- Výstava sa v Bratislave stretla s veľkým ohlasom, na slovenské pomery sme zaznamenali aj pomerne vysokú návštevnosť. Bratislavskú výstavu oceňovali nielen divadelníci, ale aj učitelia základných a stredných škôl, ktorí ju pokladali za priam učebnicový príklad toho, ako sa môže výstava stať prirodzenou súčasťou vyučovacieho procesu. V školách o histórii divadla majú veľmi málo informácií, neexistuje ucelený sprievodca po dejinách divadla. Preto chodili školy veľmi často. Dúfame, že s podobným záujmom sa stretneme aj v Košiciach.
Čo zaujímavé môžu návštevníci na výstave uvidieť a na čo by ste ich chceli zvlášť upozorniť?
- Návštevníci budú mať možnosť vidieť historické divadelné kostýmy, dokumenty, fotografie, plagáty, torzo z toho, čo sa z dejín divadla zachovalo. Vystavené budú napríklad historický kostým z roku 1948 pochádzajúci z Divadla J. Záborského v Prešove z inscenácie Poľská krv, najstaršia maketa scény Hamlet výtvarníka Ľudovíta Hradského z roku 1925, slávny kostým Michala Dočolomanského z inscenácie Na skle maľované. Vystavené budú aj osobné predmety viacerých nestorov slovenského divadla ako režisérov Janka Borodáča či Jána Jamnického, makety divadelných budov a scén, bábky, prístupné budú nahrávky divadelných inscenácií... Výstava sa od bratislavskej bude čiastočne odlišovať. Vzhľadom na menšie výstavné priestory je zredukovaná. Bude mať aj niekoľko noviniek. Oproti bratislavskej prinesie podstatne viac dokumentácie o divadle v košickom regióne. Najväčšia časť vystavovaných historických predmetov a dokumentov pochádza z archívu Divadelného ústavu.
Pre koho je výstava o histórii divadla určená?
- Pre širšiu verejnosť, ktorá chodí rada do divadla a má záujem lepšie spoznať naše dejiny. Dúfame, že bude o ňu záujem medzi mladými návštevníkmi a školami. Divadlo je veľmi krehkým umením, ktoré existuje v konkrétnom čase a priestore. Naša výstava môže prispieť k rozšíreniu vedomostí o našom divadle a zároveň dostať do divadiel viac návštevníkov. Leitmotívom sú Hamletove slová z rovnomennej divadelnej hry W. Shakespeara "Divadlo je zhrnutím doby a jej stručnou kronikou". Našim želaním je, aby návštevníci odchádzali z výstavy s pocitom, že o "divadle v dobe" sa veľa dozvedeli a mali chuť sa opäť vrátiť na výstavu alebo zamieriť do niektorého zo slovenských divadiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári