tradícií a kultúrnych hodnôt najstarším členom Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) si pri príležitosti 85. výročia organizovaného poľovníctva na Slovensku vzala za svoje Podtatranská regionálna organizácia (PRgO) SPZ. Uplynulý týždeň zorganizovala v Poprade stretnutie najstarších vyznavačov poľovníckeho umenia spod Tatier.
"Poľovníctvo je v prvom rade ochrana prírody. Chov, prikrmovanie a starostlivosť o zver. Až potom nasleduje výkon práva poľovníctva, čiže lov zveri. Aj to sa najprv loví tá, ktorá nie je súca na ďalší chov," pripomenie laikom, ktorí spravidla považujú poľovníctvo a lov za synonymá, každý správny poľovník. Inak tomu nebolo ani v časoch dávno minulých. Poľovačky boli síce výsostným právom pánov a starostlivosť o zver ležala výlučne na pleciach "služobníctva", no spoločne kráčali ruka v ruke odnepamäti.
"Jedno bez druhého je nemysliteľné. Prvoradá je však starostlivosť o zver. A tej za našich čias veru bolo dosť.
Ročne sme strieľali vyše stovky kusov jelenej zveri, šesťdesiat - osemdesiat kusov srnčej zveri, zhruba rovnaký počet diviačej a revíry boli stále plné," zaspomínal si na zašlú slávu poľovníctva spred niekoľkých desaťročí jeden z najstarších členov PRgO SPZ 85-ročný Ján Hudák, ktorý má na svojom konte niekoľko pozoruhodných poľovníckych trofejí. Jednou z nich je 10-ročný statný muflón, ktorého si muška skúseného poľovníka našla pred šestnástimi rokmi. Odvtedy ho v love muflónej zveri v podtatranskom regióne netromfol nik. "Z nášho chovu pochádza aj muflón, ktorý v roku 1971 získal prvenstvo na celosvetovej výstave v Budapešti," spomenul si na ďalší z úspechov dlhoročný skúsený poľovník.
Bol to práve on, kto v roku 1973 "pritiahol" pod Tatry stádo muflónov zo susedných Čiech. Chýr o nich sa rozniesol široko-ďaleko. "Zastrieľať si sem za doláre chodili Nemci, ale aj Američania. Krásny úlovok sa podaril pánovi, ktorého manželka bola veľmi blízka rodina prezidentovi Kennedymu," vylovil z pamäti jeden zo svojich zážitkov J. Hudák, ktorému podobne ako ostatným jeho poľovníckym kolegom učarovali potulky prírodou už v rannom detstve. "Odkedy sa pamätám, vždy som bol v lese a inak tomu nie je ani teraz," prezradil stále aktívny poľovník. Loviť zver už síce nechodí, no postarať sa o ňu dokáže aj v tomto veku. "Teraz je poľovníctvo kapitalistické, kedysi bolo kamarátske. Navzájom sme si pomáhali, nešlo nám o odstrel, prvoradá bola kvalita chovu," vyjavilo svoj postreh skúsené oko dlhoročného poľovníka.
"Inak tomu nie je ani dnes. Bez kamarátstva sa toto hobby robiť nedá. Je však pravda, že doba sa zmenila, revíry sa rozdelili, zmenšili, vydali v reštitúcii..., prácu uľahčuje poľovníkom technika," zamyslela sa nad Hudákovým tvrdením súčasná tajomníčka PRgO SPZ Eva Harnišová. Tá dnes eviduje 1065 členov, z ktorých vyše polovica pôsobí v poľovníckych združeniach.
"Kedysi bolo poľovníkov oveľa menej. Na tri okresy, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa ich pripadalo len kolo sedemdesiatky," spomenul si J. Hudák. "Ťažké časy to boli, prežili sme veľa trápenia. Boli časy, keď strana určila, kto bude predsedom. Veruže aj taký bol, čo nerozoznal jeleňa od srnca. Našťastie dlho ním neostal," povzdychol si nad bizarnou situáciou spred vyše polstoročia Štefan Bednár, ktorému stav poľovníctva nie je ľahostajný ani dnes. "Hovorí sa, že dobrý gazda v testamente zanechá majetok svojim potomkom. My sme zanechali, ale či tak budú môcť urobiť aj títo mladí, a nie vlastnou vinou... inak bude poľovníctvu koniec," zamyslel sa nad budúcnosťou poľovníctva pod Tatrami Štefan Bednár.
Motto
Keby boli zo zeme odstránené všetky zelené rastliny,
ktoré na nej rastú, nebol by tu život.
Keby z nej zmizli všetky štvornohé tvory,
tiež by tu nebol život.
Keby sa z nej stratili všetky okrídlené stvorenia,
zmizol by z nej život.
Keby zo zeme zmizli všetci naši príbuzní,
ktorí tu žijú plaziac sa po zemi alebo plávajúc vo vode,
život by sa tiež stratil.
Ale keby z našej zeme zmizli všetci ľudia,
život by na nej prekvital...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári