Mariássy z Košíc za raritu.
„Niekoľko uplynulých rokov bolo mimoriadne pôstnych. Huby sa síce objavili v niektorých lokalitách aj v hojnejšom množstve, ale nikdy nie toľko a naraz na území Slovenska. Takáto sezóna býva raz za päť až desať rokov," hovorí odborník, ktorý sa o svoje skúsenosti pravidelne každý pondelok delí s hubármi v mykologickej poradni na Rooseweltovej ulici.
Pri svojich potulkách našiel počas tohto leta krásne exempláre aj na miestach, na ktorých v minulosti nič nerástlo a kde by ich ani nehľadal. Aj rôznorodosť druhov bola mimoriadne bohatá. Žiaľ, mnohé vzácne a nádherné huby, ktoré patria k okrasám lesa, boli zničené, niektoré lokality hubári doslova vyplienili.
„Na internete i v novinách som videl snímky rôznych rekordérov. Niektorí hubári nazbierali aj vyše tisíc hríbov. Nemám obavy, že by ich vykynožili. Nikdy nedokážeme vyzbierať všetky plodnice. Je dokázané, že ľudia vyzbierajú maximálne 50 až 60 percent úrody. Je to skôr etický problém. Svedčí o našej chamtivosti a bezohľadnosti, ktorú z medziľudských vzťahov prenášame aj do prírody."
Zároveň však pripúšťa, že v narušených lokalitách huby môžu na čas úplne vymiznúť. Môžu sa ale objaviť inde, kde doteraz nerástli. „Z každej plodnice sa vytrúsia milióny spór, ktoré sa vo vhodných podmienkach môžu ujať a dať základ novému podhubiu. Spóry bazídiovýtrusných húb môže preniesť vietor aj do vzdialenosti niekoľko desiatok, ba aj stoviek kilometrov. Sú nesmierne životaschopné. Vydržia aj desiatky rokov v extrémnom suchu, odolajú aj mimoriadne vysokým mrazom. A potom podhubie zrazu zarodí. Napríklad kuriatka na pár rokov úplne zmizli, teraz je ich všade viac ako hojne."
Jána Mariássyho teší, že na Slovensku rastie záujem o mykológiu a že počet mykológovamatérov z roka na rok pribúda. Stále viac ľudí absolvuje aj kurzy. „Teší ma, že k nám chodia aj Rómovia. Napríklad v Nováčanoch žije pani, ktorá vychovala tri generácie zberačov. Páči sa mi, že nečakajú s natiahnutými rukami na štátne dávky. Sami zistili, že je to pre nich celkom slušný zdroj obživy. A podkutí vedomosťami sa k lesu správajú oveľa šetrnejšie ako tisícky takzvaných hubárov."
Starí ľudia zvyknú hovoriť, že každý mimoriadne úrodný rok veští tragédiu. Vraj v lete roku 1939 sa hríby dali kosiť, v septembri vypukla 2. svetová vojna. Aj v roku 1968, pred okupáciou Československa, zažili lesy rovnakú explóziu húb ako teraz. Ján Mariássy sa len pousmeje: „To je skôr otázka pre astrológov. Žijeme síce v neistých časoch teroristických útokov, ale ja som optimista. Podľa mňa tohto roku zažijeme krásnu a ešte bohatšiu hubársku jeseň."
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári