profesionálnych záchranárov nie je veľa, zdatnosť aj obratnosť si na Majstrovstvách Slovenska Vodnej záchrannej služby (VZS) SČK meralo 35 pretekárov v ôsmich disciplínach. Zručnosť aj techniku museli preukázať napríklad pri plávaní s maskou, plutvami aj dýchacou trubicou, museli ťahať vo vode bremeno, ovládať surfový plavák a vedieť ním zachraňovať topiaceho sa, ovládať veslicu aj zachraňovať z nej, ale aj hádzať záchranárskou loptou.
Hoci pretekári brali majstrovstvá vážne, vládla medzi nimi priateľská atmosféra. Navzájom sa povzbudzovali a ich výkony vtipne komentoval čestný riaditeľ pretekov Miloslav Murajda. Mimochodom, patrí medzi veteránov. Vodnému záchranárstvu sa venuje od roku 1982, na Zemplínskej šírave si „odkrútil" 14 sezón a a štyrikrát sa na majstrovstvách umiestnil na prvých priečkach. Do tajov záchranárstva zasvätil aj svoju dcéru a tá prevzala štafetu. Prezradil nám aj meno favorita. Vraj je ním Prešovčan Radoslav Heštera (na snímke). Keď sme ho oslovili, mal za sebou už niekoľko disciplín. Opýtali sme sa ho, či verí, že vyhrá aj tieto majstrovstvá. "To si netrúfam odhadnúť. Všetko je len o tom, aby sa nerobili chyby v technike a ja sa ich snažím nerobiť," skromne zareagoval. Ako prezradil, vodnej záchrannej službe sa venuje asi desať rokov, ale už len rekreačne. Má svoje profesionálne zamestnanie a ako vraví, "z niečoho sa žiť musí, ale treba ukázať mladým, že sa to dá naučiť a vodná záchranná služba je nielen dôležitá, ale aj zodpovedná práca." Jeho tímový kolega Branislav Falat veril, že sa prebojuje aspoň do prvej desiatky, lebo, ako poznamenal, "vždy sa môže niečo pokaziť."
Každý z účastníkov má za sebou niekoľkoročné praktické skúsenosti. Pôsobili ako plavčíci pri bazénoch aj na otvorených vodných plochách, niektorí dokonca aj v zahraničí. Viacerí sa zhodli v tom, že pri bazénoch ich pomoc najčastejšie ľudia potrebujú kvôli úrazom. Na otvorenej vode ide mnohokrát aj o život, ak rekreanti podcenia svoje sily, počasie, alebo vplyv alkoholu. Potvrdil nám to aj prezident VZS SČK Karol Vrbka. Má za sebou mnohoročné skúsenosti plavčíka na Liptovskej Mare. Ako nám povedal, vyškolených plavčíkov záchranárov na Slovensku pôsobí okolo tisíc. Každý rok vyškolia v Prešove, Liptovskom Mikuláši a v Bratislave asi 200 a ich preukazy majú platnosť 5 rokov. "V letnej sezóne sa vodnému záchranárstvu venujú prevažne dobrovoľníci. Každý z nich má svoje zamestnanie. Na Slovensku je osem miestnych spolkov SČK, v ktorých sú organizovaní. Horšie je, ak v aquaparkoch profesionálne pôsobia neškolení plavčíci. Potom je otázka, akú kvalitnú pomoc vedia poskytnúť," uviedol nás do zákulisia K. Vrbka. Pripomenul nedávny prípad poľského dievčatka, ktoré sa takmer utopilo v aquaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Zdôraznil, že dievčatko prežilo a uzdravilo sa aj vďaka rýchlemu zásahu plavčíka a kvalitnej predlekárskej starostlivosti.
No a ako skončil boj o majstra Slovenska? Na to sme sa opýtali jedného z organizátorov MS VZS Martina Liptáka. "Majstrom je Radoslav Heštera. Mal jednotku na štarte, aj skončil prvý. Druhý bol Peter Liška z Prešova a tretí Roman Rybák z Liptovského Mikuláša. V kategórii žien prvenstvo obhájila tiež Prešovčanka Jana Rozmanová, druhá bola Renáta Gerčáková z Michaloviec a tretia Dominika Mindášová z Prešova."
Pripomíname, že MS VZS zorganizoval Územný spolok SČK Prešov-Sabinov a okrem tejto vrcholovej súťaže sa v nedeľu uskutočnila ešte jedna. Už po piaty raz plavčíci bojovali aj o titul železného muža na Memoriáli Mariána Filčáka. Železným mužom sa stal Marek Haluška z Liptovského Mikuláša a medzi ženami bola najlepšia Dominika Mindášová z Prešova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári