východu v roku 2003 neoprávnene obohatila o vyše 15,1 milióna korún. Táto suma je súčtom ekonomicky neoprávnených nákladov, ktoré si TEKO v roku 2003 v rozpore s platnou legislatívou premietla do svojich koncových cien. Okrem toho manažéri Teplárne zaúčtovali do svojich variabilných nákladov položky, ktoré neboli podložené účtovnými dokladmi.
TEKO sa rozhodla vyjadriť sa k celému podľa nich trochu spornému výkladu zákona zo strany ÚRSO. Podľa vedenia Teplárne nastal najväčší rozpor medzi ich vlastnými prepočtami a ÚRSO-m v položke kalkulovaná, spotrebovaná elektrická energia na výrobu a dodávku tepla v roku 2003. "Vychádzali sme zo skutočnosti, koľko elektrickej energie sa skutočne spotrebovalo v roku 2002. Obvykle sa pri kalkuláciách uvažuje s medziročným inflačným koeficientom, avšak my sme oproti skutočnosti roku 2002 zakalkulovali šetrenie v tejto položke o 7,263 mil. Sk. TEKO nemá záujem mýliť sa v neprospech zákazníka, napr. v kalkulovanej položke 'Primeraný zisk' sme v roku 2003 využili iba polovicu metodikou ÚRSO prípustného kalkulovaného zisku," tvrdí finančno-obchodný riaditeľ spoločnosti Vladimír Dolný.
TEKO vyrába aj pre vlastnú potrebu elektrickú energiu, časť z nej použije na výrobu a dodávku tepla. Ku rozdielnej interpretácii medzi TEKO a ÚRSO počas kontroly dochádzalo v prístupe, ako oceniť práve tú časť vyrobenej a súčasne spotrebovanej elektriny na výrobu a dodávku tepla. ÚRSO akceptovalo iba nákladový princíp, TEKO si nárokovala uplatnenie trhového princípu. "My môžeme elektrickú energiu na výrobu a dodávku tepla aj nakúpiť a to sa dá iba na liberalizovanom trhu s elektrickou energiou. Robíme tak v prípade výpadkov vlastnej výroby elektrickej energie následkom porúch, resp. plánovaných výpadkov počas bežných alebo generálnych opráv. No a vtedy platíme za nakupovanú elektrickú energiu v trhových cenách."
V kontrolovanom roku 2003 TEKO podľa V. Dolného aj vďaka viacerým racionalizačným opatreniam a investíciám do zvýšenia kvality nakupovala za trhové ceny menej elektriny na výrobu a dodávku tepla než v roku 2002, čím mohli na výrobu a dodávku tepla použiť nimi vyrobenú elektrinu, a tak ju vlastne nakúpili sami od seba. "Dovolili sme si ju oceniť zhodnou čiastkou, aká bola v kalkulácií plánovaná. Ani zďaleka nebolo ocenenie porovnateľné s predávanou elektrinou na trhu. Úspora z tohto ocenenia, vyplývajúca voči skutočnosti roku 2002, predstavovala spomínanú čiastku 7,263 milióna korún. Aj napriek tomu pri prerokovaní záverečného protokolu sa prijal princíp oceňovania u nás vyrobenej a súčasne spotrebovanej elektriny podľa názoru ÚRSO, z čoho vyplynul cenový rozdiel."
Aj napriek tomu však TEKO akceptovala závery ÚRSO a sľubuje, že občanom vráti ich peniaze za rok 2003 do troch rokov. "Naša spoločnosť má snahu toto vysporiadanie urobiť čo najskôr. V súčasnosti pripravujeme novú kalkuláciu ceny tepla na zostávajúcu časť roka, vzhľadom na situáciu na trhu s plynom. Navýšenie ceny plynu bude pre nás v roku 2005 predstavovať zvýšené náklady o zhruba 60 miliónov Sk. Zaväzujeme sa však v pripravovanej kalkulácii maximálnej ceny tepla znížiť túto položku o 15,1 mil. Sk a tým vysporiadať náš záväzok. Prípadné korekcie k záväzku budú vysporiadané v kalkulácií pre rok 2006. Aj napriek vyššie uvedenému sa TEKO ospravedlňuje obyvateľom Košíc, ktorých sme vinou našej neoprávnenej kalkulácie zaúčtovali vyššie ceny," skonštatoval V. Dolný.
Hoci vedenie TEKO odmieta, že pri svojich ekonomických prepočtoch cien pochybila, ÚRSO naďalej trvá na tom, že TEKO nepostupovala pri cenových kalkuláciách oprávnených nákladov v súlade so zákonom.
"Pri kontrolách, ktoré vykonávame, sa riadime zákonom o regulácii v sieťových odvetviach, podľa ktorého cena musí zohľadňovať ekonomicky oprávnené náklady a primeraný zisk. Podľa platnej legislatívy pre kalkuláciu ceny tepla v zdrojoch s kombinovanou výrobou tepla a elektriny kalkuluje sa samostatne výroba tepla a samostatne výroba elektriny. Spoločné náklady z kombinovanej výroby sa delia medzi teplo a elektrinu podľa konkrétnej metódy. Pri kalkulácii ceny tepla TEKO nedodržalo princípy zvolenej metódy tým, že ocenilo vlastnú elektrinu trhovou cenou ako aj tým, že zahrnulo do ceny tepla náklady na nákup elektriny, ktorý neuskutočnilo..." reagoval na tvrdenia TEKO hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári