Košice - Keď si na internete kliknete na adresu www.kosice.sk, na monitore sa vám objaví nový dizajn mestskej webstránky.
"Ide len o pracovnú verziu nového dizajnu, ten sa ešte bude meniť, no pracujeme aj na skvalitnení obsahu stránky," komentuje Mgr. Slávka Uhríková z referátu informatiky na magistráte. Nový web sa podarilo vytvoriť vďaka eurograntu v rámci tvorby Celomestského informačného integrovaného systému.
Uhríkovej kolega Ing. Viktor Fenďa dodáva, že informácií z mestskej samosprávy bude odteraz na stránke viac a pribúdať budú rýchlejšie ako doteraz.
"Informácie tam totiž už nebude vkladať len jeden človek, webmaster, ale určitú agendu tam budú pridávať priamo aj príslušní pracovníci magistrátu. A svoje veci môžu na mestskej stránke v rámci svojích podstránok priamo publikovať i mestské časti, ktoré nemajú vlastnú stránku," vysvetľuje webmaster S. Uhríková.
Cez mestskú webstránku sa možno dostať ku všetkým mestským častiam, mestskej polícii, košickej zoo i informačnému centru mesta Košice. Napríklad mestské podniky DPMK či BPMK majú vlastné stránky.
Novinkou na stránke budú ankety, ktoré umožnia občanom vyjadriť sa k aktuálnym problémom mesta. "Doterajšie e-mailové ohlasy na stránku boli väčšinou pozitívne s tým, že ešte očakávajú fotogalériu a anglickú verziu, na oboch sa pracuje," hovorí Uhríková.
Informatici magistrátu prešli rôzne samosprávne webstránky cez Londýn, New York, Luzern, Žilinu, Bratislavu, Zvolen či Prahu (tá má rovnako ako Košice 22 mestských častí). "A konzultujeme veci aj s informatikmi z úradu Košického samosprávného kraja, ktorí majú väčšie skúsenosti s prácou na publikačnom systéme. Aj na základe tohto prieskumu považujeme úroveň košickej stránky za súčasný štandard," uviedol V. Fenďa a prezradil, že im sa páčia stránky Ústí nad Labem a Moldavy nad Bodvou.
Podľa Uhríkovej to, čo občan vidí na mestskej stránke, predstavuje len 10 percent toho, na čom v súčasnosti pracujú. "Robíme na prepojení v rámci virtuálnej privátnej siete medzi mestom a mestskými časťami. Totiž napríklad mesto dnes vedie agendu odpadov za celé mesto, ale nemá aktuálnu evidenciu obyvateľstva, lebo tú vedú mestské časti," vysvetľuje Uhríková.
Takže v budúcnosti by mala byť už len jedna, spoločná databáza obyvateľov v rámci celého mesta prepojená na komunálny odpad, miestne dane či kataster nehnuteľností. "Všetky mestské časti tam budú mať prístup, pričom mestu stačí do databázy len vidieť. Údaj či zmena verifikovaná mestskou časťou tak prenikne automaticky do všetkých nadväzujúcich evidencií, čo samospráve uľahčí kontrolu a občan nebude musieť toľkokrát chodiť na niekoľko úradov kvôli jednej veci," argumentuje Fenďa. Tento pilotný projekt spustia už čoskoro v dvoch či troch mestských častiach.
Priemerná návštevnosť mestskej webstránky sa v tomto roku pohybuje od tisíc do dvetisíc "surferov" denne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári