Bylinkárka RNDr. O. Bodnárová tvrdí, že príroda je pestrá a bohatá lekáreň
Ak je žena duševne v pohode, odrazí sa to na jej tvári
Čo treba robiť, aby bola krajšia časť spoločenstva naozaj vždy naj, to je veľmi ťažká otázka. Potvrdila to aj RNDr. Oľga Bodnárová, majiteľka predajne Bylinkár. Podľa nej je každá žena svojím spôsobom pekná a jedinečná, a to by mala neustále prezentovať pred okolím, aj sama pred sebou.
Vnútornú krásu dosiahneme tak, že budeme vždy v pohode, v harmónii s rodinou, prácou, aj vo svojej duši. Výsledok tejto pohody sa prejaví na ženskej tvári, v pohyboch, v očiach, v konaní. "Aby bol efekt z pohľadu na ženu dokonalý, teda, aby sme okrem duševnej zvyšovali a zdokonaľovali aj fyzickú krásu, k tomu nám príroda dáva veľkú rodinu pomocníkov. Vo forme rastlín, bylín, olejčekov, mastí, vôní, ktorými priťahujeme ako kvet včeličky."
Keď chceme mať ohybné telo, rezký krok a švih, určite by sme si podľa O. Bodnárovej mali okrem pravidelného cvičenia a dychovej rozcvičky dopriať ľubovníkový olej. "Aplikujeme ho tak, že najprv nasucho každé ráno telo pomasírujeme kefkou s nedráždivými štetinkami z prírodného materiálu. Začíname ľavou nohou, potom prejdeme na pravú, postupujeme na brucho, triesla, zadok, chrbát, ruky a končíme hlavou." Potom nasleduje studená sprcha. Kto ju nevydrží, môže si dať i vlažnú. Po nej na rad prichádza spomínaný ľubovníkový olej, ktorý si nanesieme na telo. Podľa O. Bodnárovej je to doslova zázrak prírody.
"Výborné je natrieť si ním telo najmä večer, pretože pomáha predovšetkým svalom a kĺbom. Zaspíme po ňom ako bábätko a ráno sa zobudíme vo výbornej nálade a pohode." Ľubovníkový olej si môžeme urobiť aj doma. Použijeme naň olivový olej, do ktorého ponoríme ľubovník. Čím je kvietkov viac, tým lepšie. Necháme ich takto 10 až 14 dní. Potom zmes zlejeme a na celú zimu máme zásoby ľubovníkového oleja. Okrem kĺbov a svalov zjemňuje tento olej pokožku. Výborne pôsobí tiež na chrbticu. Keď každá platnička dostane výživu, budeme ohybné ako rybársky prútik.
"Prejdime teraz k vlasom. Veľmi na ne vplýva správna strava, to znamená zdravá, v malých množstvách a 5-krát denne. Keď to tak budeme robiť, už po šiestich týždňoch uvidíme efekt. Vlasom však môžeme pomôcť i bylinkami. Najlepšie sú lopúch a lipkavec." Z lopúcha si podľa O. Bodnárovej pripravíme tinktúru alebo čaj. Najprv ho 5 minút varíme, potom 20 minút necháme luhovať. Dá sa prelievať so žihľavou. Po umytí vlasov ešte na ne nanesieme ľubovníkový olej.
Pre jasný zrak je vhodné použiť očianku. Je to veľmi dobrá bylina, z ktorej sa dajú robiť obklady. Keďže oči úzko súvisia s pečeňou, určite by sme si mali robiť rumančekové kúpele alebo piť čaj zo slamihy.
Aby sme získali vnútornú vyrovnanosť a pokoj, použiť sa dajú valeriána s veronikou alebo na upokojenie nervovej sústavy a žalúdka čaj z pamajoránu. Pozostáva zo štyroch bylín - z pamajoránu, puškvorca, medovky a levandule. Na pankreas a žalúdok je zase vhodný čaj zo zmesi puškvorec, lipkavec, ľubovník, kyprina a pamajorán.
"Ešte sme nehovorili o ľadvinách, ktoré si zaslúžia veľkú pozornosť. Osobne používam tzv. broisov čaj. Jeho zloženie je veľmi jednoduché, tvoria ho praslička, žihľava, stavikrv, ľubovník. Zato príprava zložitejšia." Byliny treba podľa O. Bodnárovej trochu povariť, potom časť z nich odobrať a zapariť a nakoniec výluh s varenou zložkou zmiešať. Zúžitkuje sa teda aj minerálna, aj éterická časť.
Pri "ženských veciach" O. Bodnárová doporučuje používať čaj z alchemilky alebo z nechtíka. Po česky sa mu hovorí měsíček, čo viac odráža každomesačný kolotoč u žien. Použiť sa dajú i arómia, archangelika alebo sladovka.
Pokiaľ máme problémy s dýchaním treba piť ľahké čaje. Najvhodnejšie na to sú bylinky divozel, ku ktorým sa pridá fialka alebo ibiš. Keďže dýchacie cesty úzko súvisia s črevami, mali by sme si dať pozor na to, čo jeme. Nezaškodí ani urobiť si večer krátku masáž brucha. Lepšie zaspíme a ráno sa zobudíme s pocitom ľahkosti a pohody.
"Spomenuli sme len niektoré z množstva bylín, ktoré príroda ponúka k tomu, nech sa cítime lepšie, zdravšie, krajšie. Osobne som rada, že sa vraciame k prírode, ktorá je bohato zásobenou lekárňou. Pravda, bez žien by sa to nezaobišlo. Naše ruky, naše srdcia predsa liečia." O. Bodnárová aj sama chodí do prírody a zbiera rôzne rastlinky. Každá bylina má podľa nej podobne ako človek svoju funkciu. Od momentu, keď sa dostane do zeme a začne rásť až po chvíľku, kedy ju odtrhneme a použijeme.
Netreba hneď siahnuť po klasických liekoch
Nakuknite do sveta byliniek
Príroda je bohatá zásobáreň všetkého možného. Okrem iného i na napohľad možno nenápadné rastliny, ktoré nielen prispejú k lepšej chuti jedál, ale niektoré majú priam zázračné liečebné účinky.
Bazalka je napríklad aromatická a korenistá, môžeme ju použiť na dochutenie južanských jedál. Nesmieme ju ale variť, pretože stratí všetku arómu. Ako liek dobre pôsobí pri žalúdočných a črevných kŕčoch a upokojuje nervy.
Šalvia je opačný prípad bazalky. Pokiaľ si chceme vychutnať jej arómu, musí sa pridať do jedla počas varenia, surová nemá žiadnu chuť. Chutná je, ak ju podusíme na masle a pridáme do cestovín, k mäsu, k pečienke. Pôsobí protizápalovo, pomáha proti poteniu a údajne aj pri neplodnosti.
Pažítka sa nadrobno nasekaná používa na chlieb s maslom, do tvarohov, omáčok, šalátov, polievok. Posilňuje imunitný systém, pomáha pri infekciách, chráni pred upchaním artérií a pri žalúdočných problémoch.
Pri medovke sa používajú čerstvé a nadrobno nakrájané lístky. Chutia po citróne. Čaj z medovky pôsobí upokojujúco.
Mäta má osviežujúce účinky, ktoré oceníme hlavne v lete. Stačí dať do fľaše s vodou mätové listy a budeme prekvapení ako ju schladí a spríjemní. Éterický olej z mäty má protizápalový účinok. Vhodný je najmä proti vírusom a hubovým ochoreniam.
Tymián sa hodí k mäsu, divine, k paradajkovému šalátu. Lístočky obsahujúce éterické oleje chránia pred ochoreniami dýchacích ciest.
Petržlen má intenzívnu arómu. Predtým sa nakrájané listy používali na hojenie poranení komármi a na zápaly. Pôsobí močopudne a pomáha odvodňovať telo.
Ligurček vyzerá podobne ako petržlen. Jeho aróma sa hodí do polievok a výživných pokrmov. Podporuje trávenie, dáva energiu, pomáha pri chudnutí, dokonca čistí pleť. Čaj z ligurčeka je účinným pomocníkom pri bronchitíde a bolestiach hrdla.
Ako si môžeme vypestovať bylinky doma
Darí sa im aj na okne
Kto má záhradu, je vo výhode, pretože bylinky si môže vypestovať tam. Väčšina kuchynských byliniek potrebuje ílovitú pôdu a miesto, na ktoré minimálne šesť hodín svieti slnko, no je chránené pred slnkom.
Pre tých, čo sa nepýšia záhradou, máme radu ako ich vysadiť na balkóne alebo na kuchynskom okne. I keď treba priznať, že v kvetináčoch bylinky nerastú tak ako v prírode. Na kuchynskú potrebu nám však aj taký priestor postačí. Do kvetináča dáme namiesto kvetinovej zeminy substrát z rašeliny a ílu a do neho potom vysejeme bylinky. Už za niekoľko dní sa objavia prvé klíčky.
Pri zbere "úrody" odstrihujeme celé stonky zospodu rastliny. Z nich potom odoberáme jednotlivé lístočky. Na mieste pôvodne stonky vyrastie nová.
Pokiaľ si chceme uchovať bylinky na zimu, najlepším spôsobom je zviazať ich do kytičky a zavesiť, aby sa vysušili. Môžeme ich tiež naložiť v oleji alebo nadrobno nakrájané zamraziť v kockách. Pri konzervovaní v soli v pomere 1:5 vyrobíme bylinkovú soľ.
MUDr. Š. Košlík zastáva názor, že najprv by sme mali skúsiť prírodné medikamenty, až potom chemické
Ženám v menopauze pomôže sója, je to zdroj hormónu estrogén
Medicína kontra príroda. Stoja naozaj proti sebe alebo aj lekári uznávajú, že niekedy je vhodnejšie najprv siahnuť po prírodnom medikamente, až potom po chémii? To bola otázka, ktorú sme položili MUDr. Štefanovi Košlíkovi, CSc., primárovi oddelenia naturálnej medicíny a liečebnej výživy Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici.
Užívanie liečivých rastlín a včelích produktov ako prirodzených látok má podľa Š. Košlíka voči chemicky vyrobeným liekom výhodu v tom, že byliny síce začnú pôsobiť pomalšie, ale zato komplexnejšie a dlhodobejšie. U chemicky vyrobených je zase pozitívom, že ich účinok sa dostavuje rýchlejšie a silnejšie. "Nemôžeme však zatvárať oči nad faktom, že chemicky vyrobené lieky majú takmer vždy aj negatívne vedľajšie účinky. A to nám pri prirodzených, teda liečivých rastlinách, nehrozí. Kto je teda trpezlivý a používa prirodzené rastliny, má veľkú šancu vyhnúť sa riziku ďalších ochorení," myslí si Š. Košlík. Život dokonca ukazuje, že mnoho ľudí je chorých ak kvôli tomu, lebo dlhodobo užívali a užívajú rôzne lieky. "I preto sa vo svete stále viac začína uplatňovať trend návratu k prírode. Aj keď s touto filozofiou nie je celkom zmierený farmaceutický priemysel, ktorého snahou je, aby sme dlho žili, no stále potrebovali lieky, hlavný zdroj ich biznisu."
Aby sme sa nestali odkázanými na lieky, veľa v tejto oblasti môžeme urobiť správnou výživou, na ktorú v posledných rokoch akosi zabúdame. Pritom je to veľmi jednoduché: výživa je tým zdravšia, čím je prirodzenejšia. "Myslieť by na to mali ženy v každom veku. Najmä však tie, ktoré už nemajú svoj pravidelný mesačný cyklus. S jeho ukončením výrazne totiž poklesne produkcia ženských hormónov tzv. estrogénov chrániacich dámy najmä pred osteoporózou a arteriosklerózou." I preto sa v moderných krajinách často ženám v menopauze podávajú rôzne hormonálne prípravky obsahujúce ženské hormóny. Majú síce význam pri ochrane pred spomínanou osteoporózou a arteriosklerózou, ale podľa Š. Košlíka opäť je to predovšetkým chémia, aj s vedľajšími účinkami. "Ktorá dáma skutočne potrebuje hormonálnu výpomoc, treba jej ju dať. Určite by sa však mal tento krok veľmi zvážiť, pretože hormonálny systém je krehký, jemný a ľahko môže dôjsť k neželaným zmenám. Skôr som preto za prirodzenú pomoc, príroda má liek skutočne na všetko. Príkladom sú ženy žijúce v kmeňoch v pralese, ktoré nepoznajú lekárov ani hormóny, a predsa nemajú problémy."
Jedným z účinných prirodzených pomocníkov je sója. Obsahuje tzv. fitoestrogény, teda rastlinné estrogény. Čím viac sóje žena skonzumuje, tým viac estrogénov bude mať. "Tam, kde sa pravidelne konzumuje, napríklad v ázijských krajinách, podstatne menší je aj výskyt nádorových ochorení a cukrovky. Mimochodom, sója neobsahuje ani cholesterol a naviac, pomáha pri formovaní línie. Výborný je aj šalviový čaj. Prečo ich teda neužívať, ak pomáhajú prirodzeným spôsobom?," pýta sa Š. Košlík.
A. Linhardová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári