Dare Rolins zháňali nízkotučný syr, Miko Hladký im na "pľaci" premrzol
Fly Fish je košická reklamno-umelecká agentúra, ktorá sa síce venuje aj tvorbe dokumentov a rada by sa pustila aj do nakrúcania hraných filmov, jej členovia však sami uznávajú, že uživiť sa im darí najmä vďaka práci v oblasti reklamy a v neposlednom rade i vďaka nakrúcaniu hudobných videoklipov. Za posledné dva roky majú na konte mnoho vydarených klipov pre Gladiator, Elán, Hex, Paľa Hammela, Daru Rolins a Helica, Tomáša Bezdedu či skupinu Desmod.
Práve v pondelok a v utorok ste mohli v Košiciach a okolí stretnúť štáb, ktorý nakrúcal videklip ku skladbe Zuzany Smatanovej. "Bolo to náročné nakrúcanie, keďže sme v priebehu dvoch dní museli vymeniť niekoľko rôznych priestorov," prezradil režisér klipu Ján Sabol. "Začali sme na letisku v Spišskej Novej Vsi, presunuli sa do okolia Košíc i priamo do mesta a skončili na scéne Bábkového divadla. Princíp klipu spočíval v tom, že sa jednotliví členovia kapely a speváčka snažia z rozličných miest dostať rozličnými dopravnými prostriedkami na javisko, kde už na nich čakajú diváci."
Z. Smatanová sa síce po dvoch dňoch nakrúcania cítila vyčerpaná, prácu na videoklipe si však pochvaľovala. "Prvé moje dva klipy sa nakrúcali v interiéroch, čo bolo tiež náročné, no táto práca je akčnejšia. Keďže však v záberoch boli i členovia kapely, kým sa nakrúcalo s nimi, mala som chvíľu na oddych. Musím však povedať, že je to veľmi zábavné a zapáčilo sa mi to. Síce som v kabriolete najazdila niekoľko kilometrov a som celá ofúkaná, ale aspoň je ´sranda´." V Košiciach Zuzana nakrúcala klip k skladbe Nech sa deje čo sa má. "Keďže ide o svižnú pieseň, chceli sme, aby klip pôsobil akčne. Takže sa nakrúcalo aj na letisku, čo bol pre mňa veľký zážitok." Bubeník kapely si navyše vyskúšal aj zoskok s padákom. "Absolvoval krátky výcvik a skočil. Spolu s ním aj lektor, ktorý mal priprevnenú kameru, taže zachytený budeme mať aj pád," prezradil J. Sabol, ktorý má režije na konte i videoklip k skladbe Tomáša Bezdedu Únos. Ten sa v Košiciach nakrúcal pred niekoľkými týždňami.
Začínal s košickou kapelou Nocadeň
Dvorným režisérom agentúry Fly Fish je však Martin Štelbaský, ktorý si vyskúšal spoluprácu s Elánom, No Name, Nocadeň, Hexom, Darou Rolins, Paľom Hammelom, skupinou Gladiátor či Desmod... "Za posledný rok a pol robíme každý mesiac minimálne jeden videoklip... Domnievame sa, že pomer výkon - cena je v našom prípade pre hudobníkov veľmi vyhovujúci," nazdáva sa M. Štelbaský.
Agentúra sa snaží, aby muzikantom na "pľaci" nič nechýbalo - jedlo, pitie, káva... "Robí to dobrú atmosféru a potom sa lepšie pracuje. Všetko máme dopredu naplánované, každý vie kde, kedy, čo a ako sa bude robiť. Ak sa aj niečo nepredvídateľné prihodí, snažíme sa to rýchlo vyriešiť," prezradil režisér, ktorého klip k spoločnej piesni Dary Rolins a košického rappera Helicó bol nominovaný v roku 2003 na ocenenie klip roka.
Aj keď už M. Štelbaský spolupracoval s mnohými hviezdami zo slovenského hudobného showbiznisu, nespomína si na nikoho, kto by ho trápil svojimi hviezdnymi maniermi. "Práve naopak. Vždy som bol prekvapený, akí sú to v pohode ľudia. Napríklad pri Dare som mal obavy, vravel som si - to už je predsa megahviezda... Ona sa však ukázala ako veľmi príjemná a milá baba. Pri nej jedinej sme však mali zvláštnu požiadavku, ktorú sme nevedeli hneď splniť. Priala si totiž, aby v občerstvení mala nízkotučný syr... Tak sme ho museli zháňať..."
Najlepšie sa samozrejme košický režisér pozná s tunajšími muzikantami z kapiel Nocadeň a No Name. "Poznáme sa už roky a dá sa povedať, že sme si spočiatku navzájom pomáhali. Ja som sa vlastne k nakrúcaniu klipov dostal prostredníctvom skupiny Nocadeň. Stretli sme sa pri tvorbe relácie XXL, kde som robil pre neznáme kapely sekvencie ich skladieb. Muzikantom z Nocadeň sa to zapáčilo a tak sme urobili prvý klip. Bolo to ešte v roku 1999."
Svoju vtedajšiu prácu hodnotí M. Štelbaský ako robenú "na kolene", no vydarenú. Dnes má k dispozícii lepšie možnosti a aj technické zabezpečenie. "Všetko sa robí na digitálny záznam. Dá sa použiť aj film, s ktorým mám tiež skúsenosti, všetko však závisí od financií. Ak je peňazí viac, môžeme si z Bratislavy požičať lepšiu techniku. Inak pracujeme s tým, čo tu máme k dispozícii."
Najviac času pri výrobe klipu zaberie príprava - treba vymyslieť námet a scenár, prebrať si ho s hudobníkmi, zabezpečiť nakrúcanie. To samotné zvyčajne netrvá viac ako dva dni, potom nasleduje postprodukcia v strižni a približne po ďalšom týždni je klip hotový. "Najdlhšia postprodukcia bola pri skladbe Zuzany Mojžišovej. Samotné nakrúcanie bolo krátke - trvalo asi jedno dopoludnie. Bolo však treba vytvoriť rôzne animácie a to trvá dlho. Takže na klipe sa pracovalo ešte asi mesiac."
Počasie vie narobiť problémy
Nie vždy je však postup pri práci takýto jednoduchý a bezproblémový. "Mám pocit, že pri každom nakrúcaní sa niečo nepríjemné prihodí a je to stres. Napríklad s Hexom sme sa iba stretli v meste a dali si kávu a porozprávali sa o klipe a oni odišli. Veľmi totiž pršalo a my sme mali pracovať v exteriéroch. Museli teda prísť znovu, čas však mali iba medzi dvoma koncertami, takže si do Košíc doslova odskočili. Myslím, že na tom klipe je aj vidieť, že sa tu dlho nezdržali, celú sekvenciu sme nakrútili za hodinu a pol..."
Dážď narobil šarapatu aj pri točení klipu ku sladbe kapely Desmod Aby bolo jasné. "Muzikanti prišli - bolo to niekedy v máji - popoludní do Košíc. Bol som už nedočkavý, tak som si chcel ešte v ten deň urobiť zopár skúšobných záberov. Nakoniec sme museli použiť práve tie, lebo na druhý deň od rána do večera lialo a vôbec sa nedalo nakrúcať..." Počasie je najčastejším faktorom, ktorý pri tvorbe klipu urobí škrt cez rozpočet. "Nie práve najpríjemnejšia bola aj výroba klipu pre Gladiátor. Bola veľká zima a my sme nakrúcali v uliciach mesta. Miko Hladký bol úplne premrznutý, až modrý od zimy a všetci muzikanti mali červené nosy. Museli sme to v strižni korigovať..."
Aj keď najlepšie sa pracuje vonku s prirodzeným svetlom, pri nakrúcaní klipu pre Pavla Hammela sa tovrcovia ukryli do vnútra. Nakrúcalo sa totiž v zaujímavých priestoroch filmového klubu Cinefil. "V horných častiach je to také presvietené, biele, plné jasu. Keď sa zíde dole schodmi, je to akoby iný svet - ponurá krčma plná dymu... Nakrúcalo sa na jeden záber, bez strihu, takže sa muselo veľa krát opakovať. Bol to riadny stres, dá sa povedať, že toto nakrúcanie ma stálo najviac nervov." Zrejme aj preto, že sa na ňom podieľalo vyše 50 komparzistov. Bolo ich treba dirigovať a ustriehnuť, aby každý spravil to, čo má a aby to vyzeralo čo najprirodzenejšie. "Samozrejme, že nám to nevyšlo podľa predstáv a navyše sa nám vtedy pokazilo čo sa dalo. Zlyhala technika, odišli svetlá... Našťastie boli v komparze amatérski herci z konzervatória, takže sa to dalo zvládnuť. A každý z nich sa nakrúcania zúčastnil bez nároku na honorár. Jedinou odmenou im bolo cédečko P. Hammela s podpisom. Takže po skončení nakrúcania sa ešte hodinu podpisovali cédečka..."
Celé nakrúcanie M. Štelbaský vždy prežíva vo veľkom strese a často si ani neuvedomuje, čo sa deje mimo záberu. "Ľudia, ktorí sú do toho priamo zainteresovaní - kameraman, režisér, asistent režiséra a producent - sú vždy radi, keď už je po všetkom. Ostaní a aj účinkujúci sa na tom bavia. Najmä keď sme v košickom štúdiu Slovenského rozhlasu nakrúcali klip ku skladbe Z. Smatanovej a kapely Desmod. Vtedy tam bola veľká partia a bolo to zábavné. Aj keď je pravda, že vzhľadom na zaneprázdnenosť Zuzany a Desmodu sme mali na to len jedno dopoludnie, takže nakrúcať sa začalo o štvrtej ráno, aby sme to do dvanástej stihli..."
Najviac zaplatil Američan Dan
Ideálne by bolo, ak by mali tvorcovia klipu k dispozícii dostatok peňazí na prenájom televízneho alebo filmového štúdia. Tam by si postavili scénu podľa vlastných predstáv, mali by k dispozícii kvalitné svetlá a všetku techniku... Väčšinou však - ak chcú nakrúcať sekvenciu napríklad v byte, musia sa naozaj vybrať do zabývaného bytu... "U nás je problém v tom, že takmer všetky interiéry sú maličké a je problém do nich dostať koľajnice, žeriav, dostatočný svetelný park... Potom nakrúcanie trvá oveľa dlhšie, ako keby sme boli v štúdiu."
Najviac peňazí mohli v agentúre Fly Fish použiť pri nakrúcaní klipu pre amerického speváka Dana Kamide. "Mohol najviac zaplatiť a preto sme si mohli dovoliť použiť najlepší svetelný park, pri nakrúcaní exteriérov sa použil jimmi jib (dlhé rameno s kamerou na konci), koľajnice, zaplatil sa prenájom priestorov. Dostatok peňazí bolo na klipe cítiť..." Niekedy však nestačí ani ten. "Často sa snažím scenáristov tlačiť k tomu, aby robili scenáre, ktoré sa dajú aj zrealizovať. Papier totiž znesie všetko. Len občas sa stretávame s nejakými špeciálnymi požiadavkami hudobníkov. Zuzka napríklad chcela mať v klipe parašutistov - podarilo sa nám to spoločne zabezpečiť, a tak musel jej bubeník skočiť..."
Najčastejšie majú pripomienky ku klipom práve mladí interpréti. "Oni pozerávajú všelijaké hudobné stanice, kde púšťajú klipy, inšpirujú sa nimi, chcú aby aj ich vyzerali rovnako dobre. Prehnané požiadavky sa snažíme riešiť dipolomaticky. Najmenej problémov je so strašími spevákmi, ako bol napríklad Pavol Hammel - ten všetko jednoducho nechal na nás. Rovnako je tomu i pri Mirovi Žbirkovi, s ktorým sa nám črtá spolupráca do budúcnosti."
Nedostatku práce sa teda - aspoň čo sa týka výroby videoklipov - agentúra Fly Fish obávať nemusí. Takmer každý mesiac sa rodia nové a nové. "Ťažko povedať, ktorý považujem za najvydarenejší. To budem vedieť zhodnotiť asi až s istým odstupom. Spätne ako veľmi vydarený hodnotím klip k skladbe Letíš padáš kapely Nocadeň. Bol jednoduchý, no dobrý. Zrejme veľa urobilo aj to, že samotná skladba je skvelá."
Keď sa totiž režisérovi pieseň nepáči, ťažko k nej nakrúti dobrý klip. Skladba sa mu páčiť musí a preto sa snaží vyberať si. Predprípravou pred tvorbou klipu je aj napočúvanie si pesničky. "Tri-štyri dni si ju púšťam niekoľko hodín. Mám diskman a slúchatka v ušiach, počúvam to dookola - niekedy sa ten počet blíži k tisícke...," dodal M. Štelbaský.
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Autor: Školáci opäť v laviciach
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári