vyústiť do referenda o odvolaní starostu, sa priebežne od minuloročnej zimy podpísalo 7 566 oprávnených voličov s trvalým pobytom v mestskej časti Dargovských hrdinov, čiže vyše 31 percent voličov (aby bola petícia úspešná, bolo treba 30 percent).
"Na petíciu sa podpísali aj obyvatelia Košickej Novej Vsi, kde starosta býva, no tieto hlasy petičný výbor vyškrtol," prezradila nám členka petičného výboru za Lumtzerovo odvolanie a zároveň jeho zástupkyňa Monika Smolková (Smer).
Ako dôvod petície petičný výbor uviedol, že starosta podpisovaním a uhrádzaním faktúr za nevykonané práce pri výstavbe nájomných bytov Na hore spôsobil mestskej časti škodu viac ako 90 miliónov, čoho dôsledkom sú aj dve prebiehajúce exekúcie od Štátneho fondu rozvoja bývania a ministerstva financií.
"V liste miestnemu zastupiteľstvu petičný výbor zároveň navrhol vyhlásiť referendum na 26. 11. 2005, teda deň konania volieb do Košického samosprávneho kraja, čím by sa ušetrili finančné prostriedky a vyšlo by sa v ústrety občanom," vysvetľuje Smolková.
Podľa nej do 10 dní od odovzdania petície musí starosta zvolať mimoriadne rokovanie zastupiteľstva, ktoré schváli komisiu na preverovanie podpisov pod petíciou. Ak potom komisia vyhlási, že na petícii je potrebných 30 percent podpisov oprávnených voličov, zastupiteľstvo prijme uznesenie o konaní referenda.
"Ostatné bude potom už len v rukách voličov, obyvateľov Furče, ktorí zo svojich daní budú najbližších 15 až 20 rokov splácať 100-miliónový dlh mestskej časti na úkor jej rozvoja," odkazuje Furčanom Smolková.
Spojenie referenda s voľbami do VÚC by zvýšilo v skutočnosti nízke šance na platnosť referenda. Tá totiž vyžaduje aspoň 50-percentnú účasť oprávnených voličov a súčasne nadpolovičnú väčšinu hlasov za odvolanie.
Čiže aby Furčania Lumtzera odvolali, na referendum ich musí prísť aspoň okolo 12-tisíc (teda vyše 1,5-krát viac, než podpísalo petíciu) a za odvolanie ich musí hlasovať vyše 6-tisíc. Pre posúdenie reálnosti úspešnosti referenda uvádzame, že v roku 2002 prišlo na Furči na voľby starostu len približne 4 500 voličov (19-percentná účasť). Lumtzerovi pritom stačilo na zvolenie iba zhruba 1 900 hlasov. Aj účasť voličov na voľbách do orgánov samosprávnych krajov v roku 2001 sa pohybovala len na úrovni okolo 20 percent.
Ak by však Furčania svojou účasťou na referende predsa len príjemne prekvapili a starostu odvolali, jeho úlohy by v plnom rozsahu plnila jeho zástupkyňa až do zloženia sľubu novozvoleného starostu.
Ak sa uvoľní miesto starostu, predseda Národnej rady SR vyhlási nové, doplňujúce voľby na zvyšok volebného obdobia, čiže do decembra 2006. Nové voľby sa však nevyhlásia v posledných šiestich mesiacoch funkčného obdobia starostu, teda šéf parlamentu by to mal stihnúť do júna 2006.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári