postavenie firmy pri Košiciach (kechnec alebo Pereš) alebo Prešove (Záborské - na snímke). Investovať sa malo 38-miliárd korún a vytvoriť 4-tisíc pracovných miest. Firma, ktorá je registrovaná v Londýne, ale má dvoch ukrajinských a jedného ruského vlastníka, pravdepodobne príde len za určitých podmienok. Jednou z nich je to, že slovenská vláda jej odklepne svoj podiel v Krivorožskom ťažobno-úpravarenskom komplexe (KŤUK).
KŤUK sa začal budovať v roku 1986 na základe dohody medzi Sovietskym zväzom, Československom, Rumunskom, Bulharskom a Nemeckom. Po geopolitických zmenách zostal štátom Ukrajina, Slovensko a Rumunsko. Kombinát sa stále nedostaval, Slovensko spolu s inými krajinami dlhodobo rieši, čo s ním. V prípade Slovenska má pritom významný podiel na rozhodovaní spoločnosť Penta, ktorá ovláda bývalé VSŽ, na ktoré štát v roku 1992 previedol všetky práva a povinnosti, ktoré s KŤUK súvisia.
Naposledy sa uvažovalo o tom, že sa kombinát sprivatizuje, v hre bola veľká spoločnosť Mittal Steel. Podľa posledných informácií je tomu naklonená Ukrajina aj Rumusnko.
To, že Slovensko by mohlo dať firme S.T.B. Advanced Technology, ktorej riaditeľom je Ukrajinec Raviľ Abubekerov, podiel v KŤUK, jej sľúbil minister hospodárstva Pavol Rusko minulý rok. Máme k dispozícii kópiu Memoranda o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva zastúpenom Pavlom Ruskom a Abubekerovom, v ktorom sa presne o tomto obchode hovorí. Rusko v Memorande napríklad sľubuje, že pomôže pri vybaovaní víz pre všetkých ukrajinských zamestnancov, ktorí by na východe pracovali a zároveň pre ich rodinných príslušníkov, poskytne príspevok na vzdelávanie, daňové úľavy.
Rusko priznal, že so spoločnosťou S.T.B. Advanced Technology rokoval. Podľa hovorkyne Magdy Krasulovej ako minister podpísal memorandum, "z ktorého vyplýva, že ak by v budúcnosti prišlo k realizácii deklarovaného zámeru, tak na východnom Slovensku vznikne okolo 5000 nových pracovných miest". Ak by toto memorandum viedlo k príprave zmluvy s investorom, predložil by ju na medzirezortné pripomienkové konanie a na poradu ekonomických ministrov.
Rusko podľa nej ale nepodpísal žiadny dokument, ktorým by sa Slovensko "zaviazalo k akémukoľvek nakladaniu s podielom v spoločnosti KŤUK".
V Memorande sa uvádza, že "ministerstvo deklaruje vôľu" v prípade, že investor na východ príde, "vynaložiť maximálne úsilie" poskytnúť štátnu pomoc formou "bezodplatného prevodu všetkých majetkových práv aktuálneho vlastníka k slovenskej časti neukončenej stavby ťažobných a spracovateľských závodov okysličených rúd v Krivom Rogu na Ukrajine na spoločnosť, ktorú vyberie S.T.B. Advanced Technology".
Štátny tajomník ministerstva hospodárstva László Pomothy bol z toho, že Rusko takéto memorandum pripravil, nepríjemne prekvapený. Momentálne sa snažia na ministerstve zistiť, či platí alebo nie.
Ministerstvo podľa Pomothyho teraz spracovalo utajenú správu o tom, čo ďalej s KŤUK. Aké riešenie považujú za najlepšie, nechcel povedať. Správu by malo prerokovať vedenie ministerstva a potom pôjde do vlády.
Riaditeľ SARIO Roman Kuruc povedal, že s podpisom takéhoto memoranda nesúhlasí. Považuje za čudné, že sa takáto investícia ohlasuje bez vedomia Saria.
Abubekerov sa už podľa neho ohlásil Sariu a chce s ním jednať. Naposledy s nimi boli raz v spojení minulý rok, ale odvtedy sa neozvali.
Spoločnosť Penta, ktorá má v celom rozhodovaní významné slovo, o Ruskovom memorande podľa hovorkyne Andrey Strakovej tiež nič nevedela. Otázku KŤUK považujú za vážny problém. "Penta navrhla Ministerstvu hospodárstva už niekoľko možných ciest riešenia a sme otvorení rokovať o nich. Medzi nami navrhnuté riešenia však určite nepatrí odovzdanie aktív KŤUK do rúk tohto ukrajinského podnikateľa."
Straková povedala, že Abubekerova, ktorý stojí za S.T.B. Advanced Technology, vnímajú ako osobu, "ktorej zámery nie je možné považovať za reálne a za reálne nie je možné považovať ani jeho finančné krytie".
Abubekerov je podľa nej známy prípravou viacerých projektov z oblasti energetiky alebo ťažby nerastných surovín, ale žiadny z nich sa zrealizovať nepodarilo.
Podľa časopisu Trend je hodnota slovenskej časti v KŤUK momentálne asi dve alebo tri miliardy. S pribúdajúcimi rokmi klesá, Československo do projektu investovalo asi 11 miliárd.
Monika ŽEMLOVÁ
Investor o dohode s Ruskom nechce hovoriť
Za firmu S.T.B. Advanced Technology na Slovensku vystupuje Ján Immer. Ten je bývalým riaditeľom časopisu Trhák, ktorý patril skrachovanému Horizontu a bývalý krajský hovorca strany Smer. K podmienke, že prídu, len ak dostanú slovenský KŤUK, sa odmietol vyjadriť. "Nie som splnomocnený poskytovať takéto informácie."
Potvrdil však, že s Ruskom chystali memorandum o porozumení, ktoré bolo "tesne pred podpisom".
Immer zatiaľ oznámil, že firma chce na východe investovať miliardu a mala by zamestnať štyri tisíc ľudí. "Pôjde o grandiózny projekt." Bola by to jedna z najvýznamnejších investícií, väčšia ako Peugeot alebo Kia. Firma chce vyrábať kremík alebo titán.
Immer povedal, že s Pavlom Ruskom už rokovali aj o investičných stimuloch, keďže ho však odvolali, chcú pokračovať s novým ministrom. Prezident spoločnosti vraj príde na Slovensko začiatkom októbra.
S.T.B. Advenced Technology je registrovaná v Londýne od júla 2002. Ako spoločníci sú uvedené tri mená - Raviľ Abubekerov a Kamil Mustafinov z Ukrajiny a Alexander Karelin z Ruska.
V slovenskom obchodnom registri je firma spomínaná ako jediný spoločník firmy S.T.B. Slovakia, ktorej konateľom je Ivan Lacko. Človek s rovnakým menom pôsobil vo VSŽ za čias Alexandra Rezeša. Okrem toho je v registri ešte firma S.T.B. Marketing, ktorej spoločníkmi sú okrem Lacka ešte Oleksandr Yaremenko a Halina Abubekerova.
Samotný Abubekerov na otázku Hospodárskych novín, odkiaľ zoberie takmer miliardu na investíciu, povedal, že ide o medzinárodný kapitál.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári