finančnej kontroly (SFK, organizácia ministerstva). Záver je, že ministerstvo nútenú správu na Furču nezavedie a mestskú časť (MČ) bude naďalej exekvovať ako veriteľ v druhom rade. Veriteľom v prvom rade, ktorý začal exekúciu skôr a má v nej teda prednosť, je ŠFRB.
"Plnenie záväzku voči ŠFRB i SFK bude zabezpečené formou postupného splácania záväzku mimo zavedenia režimu nútenej správy, prostredníctvom exekútorského inštitútu, pričom plnenie základných samosprávnych funkcií mestskej časti bude zachované," informovala Zuzana Bruteničová z ministerstva.
Furča je v dvojnásobnej exekúcii od konca júna. Prvá exekúcia prebieha od minulého roka v prospech ŠFRB na momentálne asi 60 miliónov korún za úver na zbabranú výstavbu bytov. Druhému veriteľovi, SFK, dlhuje MČ kvôli štátnej dotácii na tú istú stavbu takmer 35 miliónov.
Podľa Imricha Hurinského zo ŠFRB však pravdepodobne dôjde koncom septembra k trojdohode ŠFRB - SFK - Furča. Obe exekúcie by potom mali byť prerušené pod podmienkou, že MČ bude plniť dohodnutý plán uhrádzania záväzkov. Ak Furča dohodu poruší, exekúcie budú pokračovať.
"SFK musí dostať peniaze od MČ ako zástupca štátu a my ako samostatná firma," ozrejmuje právnik ŠFRB Hurinský. "Obaja dáme svojim exekútorom pokyn, aby dočasne prerušili exekúciu. My sa musíme so SFK dohodnúť na súbežnom, vzájomne koordinovanom uspokojovaní oboch našich pohľadávok, aby nedošlo k premlčaniu pohľadávky SFK ako veriteľa v druhom rade. Musíme ich kolegiálne k tomu pustiť, aby aj oni niečo dostali," vysvetľuje Hurinský a dodáva, že základnú činnosť MČ veritelia zachovajú, len ak bude Furča plniť dohodu.
Keď sme včera starostovi Furče Ladislavovi Lumtzerovi volali, mal vypnutý mobil.
Exekútor pracujúci pre ŠFRB už v tomto roku vymohol od MČ vyše 4 milióny a Furča má tento rok dostať od mesta na financovanie svojich samosprávnych funkcií exekvovateľnú dotáciu 13 miliónov.
Väčšina furčianskych poslancov chcela nútenú správu, lebo v nej by peniaze MČ určené na jej samosprávne kompetencie, inak exekvovateľné, bez súhlasu núteného správcu exekúcii nepodliehali. Podľa poslanca Ľudovíta Priestera je však pre MČ výhodnejšia exekúcia, lebo núteného správcu menuje a úlohy mu dáva práve veriteľ, ministerstvo, a nútený správca by mal podľa Priestera pri nakladaní s peniazmi Furče väčšie kompetencie ako exekútor.
SFK konštatovala, že Furča podmienky na zavedenie nútenej správy spĺňa. Ministerstvo však nebolo povinné nútenú správu zaviesť. Cieľom nútenej správy je konsolidácia hospodárenia obce a jej ozdravenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári