zaočkovať. Počuli totiž o tom, že už bola vyvinutá vakcína proti tomuto ochoreniu. O prevenciu sa tiež zaujímal východniar pôsobiaci pracovne v Kazachstane, kde sa nedávno potvrdil výskyt choroby u vtákov.
Obavy ľudí sú opodstatnené, veď za necelé dva roky zomrelo vo svete na vtáčiu chrípku asi šesťdesiat ľudí. A prípady nakazených zvierat sa už potvrdili aj v Rusku a Fínsku. Preto je vhodné pri ceste do rizikových krajín dodržiavať preventívne opatrenia. Vakcína proti vtáčej chrípke totiž zatiaľ nie je na trhu dostupná už síce bola vyvinutá, ale zatiaľ prebiehajú iba klinické skúšky jej účinkov.
"Pokiaľ sa chystáte do krajín, kde bol potvrdený výskyt vtáčej chrípky, je naozaj namieste zvýšená opatrnosť. Počas cesty sa vyhnite priamemu kontaktu s hydinou alebo miestami, kde sa hydina alebo vtáky chovajú. Dôkladne a často si umývajte ruky mydlom a vodou, prípadne čistiacimi obrúskami na báze alkoholu. Všetky jedlá z hydiny, vrátane vajec, dôkladne uvarte. Majte na pamäti, že podmienkou usmrtenia nebezpečného vírusu je dosiahnutie teploty minimálne 70 stupňov Celzia po dobu dvadsiatich minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny," hovorí vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Oľga Mináriková.
Nebezpečný je práve kontakt s rizikovými vtákmi, prenos z človeka na človeka zatiaľ nebol dokázaný. Keďže vtáčiu chrípku spôsobuje subtyp chrípkového vírusu typu A, na škodu nemusí byť podľa epidemiológov ani zaočkovanie sa bežnou vakcínou proti chrípke. Tá aspoň čiastočne zlepší odolnosť ľudského organizmu proti vírusom vtáčej chrípky.
Tiež je namieste pred cestou do zahraničia informovať sa s dostatočným predstihom o aktuálnom riziku infekcie v jednotlivých krajinách a príslušnej prevencii. Potrebné informácie vám poskytnú buď na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva alebo na Oddelení pre cudzokrajné choroby FN L. Pasteura v Košiciach.
"Ochorenie neradno podceňovať. Pokiaľ sa v mieste pobytu objavia symptómy ako horúčka, ťažkosti s dýchaním alebo kašeľ, ihneď treba vyhľadať lekára. To isté platí aj po objavení sa podobných príznakov do desiatich dní po návrate z krajiny s výskytom epidémie ochorení spôsobených vírusom vtáčej chrípky," radí MUDr. Mináriková.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári