Poskytovatelia záujmového vzdelávania dostali v roku 2004/2005 prvýkrát finančné prostriedky z kapitoly Ministerstva školstva SR v objeme, ktorý bol daný počtom získaných vzdelávacích poukazov. V tomto školskom roku bude hodnota vzdelávacieho poukazu 80 Sk na jeden mesiac.
Zavedenie vzdelávacích poukazov hodnotí Krajský školský úrad v Košiciach pozitívne aj napriek tomu, že sa objavili menšie problémy vyplývajúce hlavne zo spôsobu informovanosti žiakov i rodičov, technického vybavenia škôl a školských zariadení, resp. z rôzneho stupňa znalosti príslušných legislatívnych noriem. Najčastejšie sa vyskytli nedostatky ohľadom informovanosti žiakov a ich rodičov, niektorí riaditelia škôl nevydali všetkým žiakom vzdelávacie poukazy a v niekoľkých prípadoch bol porušený princíp slobodného výberu záujmových aktivít samotnými žiakmi. To sa samozrejme nepáčilo iným inštitúciám, ktoré VP prijímajú, pretože tak o ne prišli, keďže školy mnohým žiakom preukazy nevydali.
Do záujmovej činnosti najmä na školách boli zapojení všetci žiaci základných škôl a časť študentov stredných škôl, ktorí túto možnosť využili. V uplynulom školskom roku minimálne dvakrát do týždňa využívali svoj voľný čas zmysluplne podľa toho, k akej činnosti inklinujú. Ako podotkla PhDr. Anna Racková z Krajského školského úradu v Košiciach, "je to dôležitý fenomén pri predchádzaní negatívnych javov ako je napríklad kriminálna činnosť a mnohé iné. Pre mnohých žiakov v obciach je to jediná príležitosť, ako rozvíjať svoje záujmy a záľuby. Žiakom v mestách sa rozšírili možnosti a ponuky v najrozmanitejších oblastiach. Je na škodu veci, že študenti SŠ o vzdelávacie záujmové činnosti neprejavili taký záujem, aký bol očakávaný."
Krajský školský úrad v Košiciach uskutočňuje kontroly zamerané aj na realizáciu záujmového vzdelávania v súvislosti s pridelenými vzdelávacími poukazmi. Kontroloval počty vydaných a prijatých VP, evidenciu zapojených žiakov a študentov, počet absolvovaných hodín. Ako zhrnula PhDr. Racková, "môžem konštatovať, že vo väčšine škôl bola záujmová činnosť uskutočňovaná pravidelne, cieľavedome a žiaci takéto krúžky navštevovali. Bohužiaľ, pedagogickým zamestnancom (vedúcim krúžkov i riaditeľom) pribudla zaťažujúca práca s administráciou."
Krúžková činnosť na školách sa podľa KŠÚ výrazne oživila. Je na riaditeľovi školy, aby zabezpečil vhodných vedúcich krúžkov, aby činnosť bola naozaj pútavá, zaujímavá a nie len formálna. Poznatky KŠÚ dokumentujú, že vo väčšine škôl Košického kraja sa tak deje. Koniec koncov, rodičia uvítali možnosti záujmovej činnosti priamo na školách, pretože im odpadá starosť sprevádzať dieťa do inej inštitúcie a vedia, že ich syn alebo dcéra zmysluplne trávia svoj voľný čas pod dohľadom odborníkov. Samozrejme, nájdu sa aj rodičia, ktorí existenciu VP zobrali na vedomie bez väčšieho záujmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári