ju. To si z nás robí Dopravný podnik srandu?" sťažuje sa Elena Janšová.
Podobných sťažností na akútny nedostatok cestovných lístkov v stánkoch je veľmi veľa. Ľudia sa ponosujú, že musia obehať celé mesto, aby vôbec lístok kúpili. Na väčšine stánkov je totiž napísané, že lístky nemajú, v ostatných zas túto informáciu zvestuje zákazníkovi predavačka.
"Chcel som si kúpiť jeden lístok, ponáhľal som sa domov a obehol som asi šesť stánkov. Nikde ich nemali. Prišiel som do siedmeho a pani mi povedala, že budem zbytočne chodiť, nikde vraj nie sú. Ona mala ešte niekoľko trojkorunových, tak mi pomohla," hovorí Jozef z Košíc.
Samotné pracovníčky stánkov netaja, že lístky nemajú a veľmi dobre o probléme vedia. "Nie, nemáme lístky, pretože nám ich dopravný podnik nedodal. Hoci sme objednali, nič nám nedošlo, pritom záujem by bol," vysvetlila nám pani predávajúca v stánku vedľa magistrátu.
Prešli sme teda oproti cez cestu, kde nám predavačka v stánku povedala, že lístky má. "Ale som v širokom okolí jediná. Mám ich len preto, že majiteľ sa stará a chodí ich nakupovať za hotové. Viete, toto nie je výhodný biznis pre majiteľov stánkov. Z predaného lístka majú len niekoľko halierov a je s tým veľa roboty. Navyše, ak musím ísť kúpiť tisíc lístkov za hotové, je to pre stánok veľký peniaz. Pritom denne aj tisíc lístkov predám," myslí si predavačka v stánku.
Ďalší stánok oproti nákupnému centru na Terase lístky taktiež nemá. Našli sme ich až pri pumpe na Festivalovom námestí. "Ja ich mám vždy a predám denne lístky za 5 až 8-tisíc korún. Chodia sem ľudia z Jazera či Furče a kupujú vo veľkom, pretože obehajú mesto a strácajú čas," hovorí pani zo stánku a dodáva: "Nie je to príliš lukratívne, preto sa majitelia stánkov bránia a lístky neberú. Viete, koľko je s tým roboty? Prídu vysokoškoláci a pýtajú po jednom lístku, niekedy sa doslova nezastavím."
Dopravný podnik mesta Košice však údajne predá podobné množstvo jednorazových lístkov ako pred zavedením čipových kariet. "Problém je v tom, že kedysi sme uzatvorili zmluvu s jednou firmou a lístky boli všade. Dnes ich musíme dohodnúť veľa, niektorí neplatia, preto už lístky nedostanú. Navyše, ak majitelia nemajú záujem, nemôžeme ich prinútiť lístky predávať," vysvetľuje vedúca odboru marketingu DPMK JUDr. Jana Maliarová.
Na otázku, akú sumu majú predávajúci z jedného predaného lístka odvetila: "No musím to vypočítať, ale vychádza to na 2,5 haliera z jedného lístka."
To teda znamená, že ak predá stánkarka 40 lístkov, má majiteľ stánku zisk jednu korunu. To sa skutočne ako biznis nejaví, hoci ako služba ľuďom určite.
"Pozrite sa, na Jazere máme dobíjacie miesto na čipové karty, tam lístky máme určite. Máme však aj informácie, že hoci z predaja lístkov sa určite zarobiť nedá, samotná skutočnosť, že ich stánok predáva, zvyšuje obrat. Mali sme stánkarov, ktorí od zmluvy odstúpili a po čase sa vrátili. Žiaľ, my s tým veľa neurobíme."
Ľuďom, ktorí potrebujú cestovné lístky a čipová karta ich neláka, nezostáva teda zrejme nič iné, len sa predzásobiť alebo chodiť a hľadať stánok, kde ich majú. Riešením by boli automaty na lístky, tie však DPMK neinštaluje, pretože sú drahé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári