schopnosťou logicky myslieť. A to chce aj odovzdávať tým, ktorí sa rozhodnú jeho hlavolam vyskúšať, potrápiť si nad ním aspoň trocha mozog. Drevo, ktoré sa ako materiál používa už od vekov podľa J. Školníka by malo mať čestné miesto v každej domácnosti. Prečo nie aj ako napríklad hračka.
"Z každej strany sa na nás valia informácie, že táto a táto hračka je kvôli materiálu, z ktorej je vyrobená nevhodná pre deti. U dreva takéto riziko nehrozí. Je to materiál, ktorý už používali a teda otestovali prechádzajúce generácie. Vyrábali z neho všetko čo denne potrebovali. Či už kuchynský riad alebo pracovné náradie. Dnes drevo vytlačili plasty a plechy," hovorí J. Školník.
V zbierke J. Školníka sú zatiaľ štyri druhy hlavolamov. Ako prvá bola napríklad kocka, ktorá sa navlas podobá Rubikovej alebo magickej kocke, známej v osemdesiatych rokoch. "Určite to však nie je Rubiková kocka. Tá z mojej dielne bola dávno pred ňou," tvrdí J. Školník. Sú to vlastne drobné kocky, ktoré sú zlepené do rôznych tvarov a ten, kto chce hlavolam vyriešiť, musí tieto diely zložiť do veľkej kocky. V čase našej návštevy tento úkon hravo zvládol najmladší syn J. Školníka škôlkár Jakub.
Čertové uzly, ta to je ďalší hlavolam z dielne J. Školníka. Inšpirovala ho vojenčina. "Spomínam si veľmi ma zaujali protitankové zátarasy. Tie na vojenčine boli zo železa, moje sú už z dreva," dodáva J. Školník. Hádam najlákavejšie tvary má hlavolam v podobe vtáčika. Podľa odporúčaní levočského rezbára sa tento hlavolam hodí aj ako interiérový doplnok do bytu. Najnovší prírastok v zbierke hlavolamov, tak to je hviezda. Zatiaľ ešte nie je na trhu, J. Školník ešte rozmýšľa nad poslednými vylepšeniami.
Na margo výroby týchto zaujímavých hračiek pre detí aj dospelých hovorí: "Používam rôzne drevo, hlavne také, ktoré má peknú drevokresbu. Siahnem aj po ovocnom dreve. Pri vyrezávaní musím byť veľmi presný, inak by jednotlivé diely do seba nezapadali. Moja práca by stratila zmysel," tvrdí J. Školník. Hotové výrobky namočí do jedlého oleja. Jednak majú potom peknú farbu, nešmýkajú sa v rukách a je to aj hygienické.
Hlavolamy levočský rezbár vyskúšal hlavne doma. Jeho najmladší syn Jakub je prvý, ktorý ich doma testuje. Čo sa týka nápadov, J. Školník si ich nosieva z vonku. "Priznám sa, samému sa mi vymyslieť hlavom až tak nedarí. Skôr si dám poradiť od iných. Napríklad kocka, návod som našiel v časopise. Námety čerpám aj od iných rezbárov, pravidelne sa stretávame na rôznych trhoch či akciách," opisuje J. Školník. A vzápätí dodáva, že všetko tu už raz bolo, iba oprašuje múdrosť našich dedov.
Hlavolamy levočského rezbára potešia nielen deti ale aj dospelých. J. Školník totiž tvrdí, že my ľudia sme hravé tvory. Radi sa hráme, rozvíjame svoju fantáziu. Ženy napríklad so svojimi deťmi, muži sa utiekajú do svojich dielničiek. Vyrobené hlavolamy sú tohto svedectvom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári