nikdy som nemala s nikým žiadny problém. Keď som zistila, čo sa stalo, chcela som veci riešiť a vrátiť lieky, ale bolo mi to znemožnené," uviedla minulý piatok na pokračujúcom pojednávaní pred samosudcom Okresného súdu Košice II MUDr. Ľ. K., obžalovaná z trestného činu podvodu.
Táto lekárka FNLP na Rastislavovej ulici mala v priebehu troch mesiacov roku 2000 vystaviť recepty na výber liekov na mená 12 pacientov. Podľa obžaloby však išlo o ľudí, ktorí neboli jej pacientmi, vôbec u nej neboli vyšetrení a nepotrebovali ani lieky, ktoré im napísala. Obžalovaná mala bez ich vedomia neoprávnene získať zhruba štyri desiatky balení liekov Zoloft, Neurotin a Aricept v cene 74 226 korún. V Lekárni u Svätej trojice v Prešove ich vybrala istá magistra, ktorú o to požiadala. Uvedené skutočnosti odhalila kontrola, ktorú v máji 2001 v uvedenej nemocnici vykonala Všeobecná zdravotná poisťovňa, pobočka Košice (VšZP). Škodu, ktorá jej mala takýmto spôsobom vzniknúť, vyčíslila na 69 533 korún.
MUDr. Ľ. K. spáchanie trestného činu poprela. "Všetci pacienti boli u mňa riadne vyšetrení a na základe ich diagnózy som im vypísala recept," uviedla obžalovaná. Argumentovala tým, že títo pacienti nevedeli zohnať lieky v košických lekárňach, preto ju požiadali, aby im ich zabezpečila. O výber liekov v Prešove požiadala Mgr. C. K. K odovzdaniu liekov pacientom však nedošlo. Obžalovaná to odôvodnila tak, že napriek predchádzajúcej dohode si ich pacienti neprišli prevziať.
Z vyšetrovanie v prípravnom konaní i dokazovaní okrem iného vyplynulo, že medzi údajnými pacientmi obžalovanej boli aj dvaja, čo zomreli pár mesiacov predtým, ako boli napísané recepty na ich mená. Ďalší mali iných lekárov, resp. u obžalovanej na žiadnom vyšetrení nikdy neboli.
"Kedy ste zistili, že som opakovane vypísala recepty na výber liekov na dvoch mŕtvych pacientov? - opýtala sa obžalovaná svedka, ktorým bol revízny lekár VšZP.
Svedok: "Túto informáciu sme dostali z našej prešovskej pobočky, ktorá recepty fakturovala a uhrádzala a na jej základe bola vykonaná kontrola…"
Obžalovaná: "Upozornili ste ma na to?"
Svedok: "Nie, nám taká povinnosť nevyplýva. Sú však veci, ktoré musí vedieť každý lekár. Vy ste ošetrovali mŕtvych pacientov, viedli ste o nich evidenciu, ako u tých, čo žili. Uvádzali ste informácie o ich zdravotnom stave, liečbe a kontrole..."
Obžalovaná: "Keď som zistila, že som vypísala recepty na mŕtvych pacientov, a že lieky nemohli byť použité ani pre ležiaceho, čo sa chcel obesiť, chcela som ich vrátiť... Osobne som navštívila vedúcu lekárne v Prešove a požiadala som ju, aby všetky lieky zobrala späť. Ona ich však odo mňa neprevzala s tým, že to má zakázané... Prečo VšZP nedovolila vrátenie liekov?"
Svedok: "Ambulantný lekár nie je výdajca liekov, túto funkciu plní lekáreň. Tá môže prevziať liek len od distribútora."
Obžalovaná: "Podľa kontroly, ktorú ste urobili, som porušila zákon aj tým, že som 12 pacientom, ktorí boli psychiatricky liečení, predpísala lieky. Išlo však o ľudí z PAZS, alebo v stave spáchať samovraždu, resp. niekoho zabiť. Podľa vás som im nemala predpísať lieky, alebo ich použiť?"
Svedok: "Pri kontrolách uvedených pacientov sme zistili, že u vás nikdy neboli, ani vás nevideli. Nemal som z nich dojem, že sú nejsvojprávni alebo v takom stave, že by ohrozovali svoje okolie. Ak ich k vám doviezli policajti, musia o tom existovať záznamy, kedy, odkiaľ a kam ich doviezli. Okrem toho sa mi zdá prinajmenšom čudné, že všetky lieky pre psychicky narušených košických pacientov boli vyberané v lekárni v Prešove."
Obžalovaná na svoju obranu uviedla, že aj psychiater, ktorého súd vypočul, vo svojej výpovedi uviedol, že niektorí z pacientov, ktorým predpísala lieky, si to vzhľadom na ich diagnózu nemusia pamätať. Argumentovala aj tým, že išlo o lieky, ktoré v tom čase v košických lekárňach nemali. Z výpovede ďalšej svedkyne, ktorá predstúpila pred súd, však vyplynulo niečo iné.
"Z vlastnej skúsenosti viem, že lieky, o ktoré ide, boli v inkriminovanom čase v košických lekárňach dostupné. Mala som chorého otca, ktorý ich potreboval, a ja som ich pre neho zháňala. Išlo o veľmi drahé lieky a ak ich lekáreň nemala, bola ich schopná zabezpečiť v priebehu 24 hodín," uviedla svedkyňa.
Na septembrovom pokračujúcom pojednávaní kauzy, ktorá je žalovaná ako trestný čin podvodu, sa reč krútila aj okolo zásadnej otázky, a tou je škoda, čo mala obžalovaná svojím konaním spôsobiť. Vysvitlo totiž, že v tejto oblasti je veľa nejasností. Keďže partnerom VšZP je nemocnica a nie MUDr. Ľ. Č., išlo o finančné vyrovnanie medzi týmito dvomi subjektmi. Obidve strany tvrdia, že nemocnica svoj dlh vyrovnala už v priebehu prípravného konania. Obhajkyňa obžalovanej však pokázala na skutočnosť, že medzi škodou, ktorá je uvedená v obžalobe a tou, čo je v protokole z kontroly, je finančný rozdiel v prospech nemocnice.
"Vrátili ste tie peniaze nemocnici?" - opýtala sa obhajkyňa svedka zo VšZP. Nasledovala odpoveď: "Neviem sa k tomu vyjadriť, ale myslím, že nie."
Túto otázku nevedel zodpovedať ani jeden z doposiaľ vypočutých svedkov, či už zo strany VšZP alebo z FNLP na Rastislavovej ulici v Košiciach. Súd zatiaľ nemá ani žiadny písomný doklad o tom, akým spôsobom bola vyrovnaná škoda. To bude predmetom ďalšieho dokazovania a vypočúvania svedkov, čo dostanú slovo na pojednávaní, ktoré bolo odročené na koniec októbra. Dôležité je však aj niečo iné. Revízny lekár VšZP to vyjadril nasledovne:
"Činnosť pani doktorky bola v rozpore s morálkou a etikou, preto sme po vykonaní kontroly požiadali o zastavenie jej ambulantnej činnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári