sú skeptickí. A to tak pacienti, ako aj lekári.
"Ak mi tu prídu dvaja pacienti ochotní priplatiť si za prednostné ošetrenie a ďalší so štyridsiatkou horúčkou, ktorého z nich ošetrím skôr? Myslím, že to nie je zmysluplným riešením, iba to narobí zlú krv medzi pacientmi a zdravotníckymi pracovníkmi. Pacienti sa budú cítiť ukrátení na svojich občianskych právach a odnesie si to sestrička," myslí si praktický lekár pre dospelých Juraj Talán. Ako poznamenáva, k vyhradeniu času pre solventnejších pacientov pristúpi iba v krajnej núdzi.
Naproti tomu jeho kolega Ladislav Burger takúto možnosť víta. "Pokiaľ viem, samosprávny kraj ešte nerozhodol o výške poplatku. Ale je dobré, že budú mať pacienti takúto možnosť pokiaľ to nebude na úkor ostatných," konštatoval.
Rovnako rozdielni boli v názoroch pacienti, aj keď prevažovali tí, ktorí si priplácať za skoré ošetrenie nebudú môcť.
"Som dôchodca a keďže na to nemám, radšej si počkám," poznamenal pán Tibor. Ďalšia oslovená dôchodkyňa, Marta Réterová, by si aj priplatila, keby si to mohla dovoliť. "Bola som objednaná a aj tak čakám na vyšetrenie tri hodiny. Keby bol môj dôchodok dupľovaný, za uprednostnenie by som bola ochotná čosi dať," nechala sa počuť. Aj Gabriela Podhorská čakajúca pred ambulanciou toho istého kardiológa mala rovnaký názor:
"Veru, aj ja by som si priplatila, aby som nemusela dlho čakať, najmä keby som potrebovala absolvovať viacej vyšetrení. Ale záviselo by to na výške príplatku. Stovku-dve by som oželela, ale päťsto korún by pre mňa už bolo veľa," prezradila.
Zato Márii Čiškovej sa možnosť prednostného ošetrenia za poplatok vôbec nepáči. "Za lieky dám niekedy aj tisícpäťsto korún mesačne a na príplatky už veru nemám. Vôbec sa mi nepáči, že by mali lekári niekoho uprednostňovať. Som zásadne proti tomu, je to výhoda len tých bohatých," rozhorčila sa.
Košičania zaplatia za prednostné ošetrenie maximálne tri stovky
Ako sme sa včera dozvedeli, za prednostné ošetrenie zaplatia občania v ambulanciách lekárov v Košiciach, Košiciachokolí, Trebišove a Rožňave maximálne tristo korún. Platby v Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a Gelnici nesmú byť vyššie ako dve stovky. O takejto hornej hranici úhrady rozhodol Odbor zdravotníctva Úradu Košického samosprávneho kraja. Predchádzali tomu konzultácie a posudzovanie návrhov s jednotlivými stavovskými zdravotníckymi organizáciami a zohľadňovala sa najmä sociálna situácia obyvateľov v jednotlivých regiónoch.
"Lekár, ktorý chce poskytovať prednostné ošetrenie za priamu úhradu, musí o súhlas požiadať Odbor zdravotníctva Úradu KSK. V žiadosti uvedie výšku úhrady, ktorá nesmie presiahnuť maximálnu určenú sumu a návrh ordinačných hodín pre pacientov s nárokom na prednostné ošetrenie. Podľa zákona môžu byť prednostní pacienti ošetrení len v rozsahu do jednej štvrtiny oficiálne schválených ordinačných hodín. Ak VÚC lekárovi schváli výšku úhrady, musí túto sumu uplatňovať rovnako u všetkých prednostných pacientov. V rámci vymedzených hodín potom budú uprednostnení platiaci pacienti, až po nich budú ošetrení ostatní. Urgentné prípady však budú mať prednosť aj pred platiacimi," zdôraznila hovorkyňa Úradu KSK Soňa Jakešová, podľa ktorej je lekár povinný vystaviť pacientovi o zaplatení úhrady za prednostné ošetrenie platobný doklad.
Na území Košického samosprávneho kraja poskytuje ambulantnú starostlivosť okolo 2 300 lekárov. Dovčera požiadali o schválenie úhrady a ordinačných hodín pre prednostných pacientov iba traja z nich.
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári