vzdelávania má v Košiciach už 9-ročnú tradíciu a realizuje sa v Základnej škole na Krosnianskej ulici 4. Vzhľadom na každoročne sa zvyšujúci počet nadpriemerne nadaných žiakov otvoria pre ne v tomto školskom roku dve alternatívne triedy, takže spolu sa tu v ôsmich ročníkoch bude vzdelávať takmer 150 nadaných žiakov.
"V každej triede je maximálne 15 žiakov, a keďže ide o homogénnu, intelektovo vyrovnanú skupinu, učiteľky môžu s nimi veľmi rýchlo napredovať. Títo žiaci robia našej škole dobré meno. Napríklad náš študent siedmak Ladislav Hovan zvíťazil v celoslovenskom kole Pytagoriády a v matematickej časti projektu Monitor dosiahli naši žiaci o takmer 10 percent vyšší priemer ako je celoslovenský," nešetrí chválami na adresu svojich študentov riaditeľ ZŠ Krosnianska 4 PaedDr. Štefan Dzurovčák.
Do alternatívnej triedy môže byť dieťa zaradené, ak úspešne absolvuje testy intelektového nadania a prijímacie skúšky. "Tieto deti sa už od útleho detstva vyznačujú vysokou motiváciou k poznaniu, majú výbornú pamäť, myslenie, usudzovanie, často už pri nástupe do školy vedia plynulo čítať a písať paličkovým písmom, hoci ich to nikto neučil," hovorí psychologička PhDr. Viera Jurečková. "V súčasnosti evidujeme dvojročné dieťa, ktoré si na pieskovisku namiesto robenia báboviek píše paličkou písmenká."
Mimoriadne intelektovo nadané deti však v sociálno-emocionálnej oblasti môžu byť na úrovni svojich rovesníkov, a tak u nich môže vzniknúť istá nerovnomernosť vývinu, ktorá si vyžaduje špecifický prístup pri ich výchove a vzdelávaní. "Ak na hodinách nie je plne využitý potenciál dieťaťa, môže si hľadať inú zábavu, vyrušuje a môže sa z neho stať problémový žiak. V alternatívnych triedach deti čas na nudu nemajú okrem klasického učiva riešia mnoho úloh navyše, zvyčajne formou hier, ktoré ich posúvajú v poznaní dopredu," dopĺňa V. Jurečková.
Víziou vedenia základnej školy a rodičov je zriadenie osemročného gymnázia pre nadané deti, aby mohli školu opúšťať s maturitným vysvedčením v ruke. "Veľmi by nás tiež potešilo, keby štát začal prispievať na nadaného žiaka 2,5-násobne vyššou sumou ako na žiaka klasickej triedy, ako mu to určuje doplnok k školskému zákonu schválený v decembri minulého roka. Zatiaľ dostávame len 1,25-násobok," hovorí riaditeľ školy a súčasne oceňuje prístup vedenia mesta, ktoré je tomuto projektu naklonené a doteraz v tých najkritickejších chvíľach škole pomohlo.
Vzdelávanie nadaných detí je bezplatné, testovanie a prijímacie skúšky sa robia počas celého roka, stačí sa so školou dohodnúť na termíne stretnutia.
Autor: čig
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári