pričom predpokladal, že ten starý, ktorému skončila platnosť, si bude môcť nechať. Pracovníčka za prepážkou mu ho však nekompromisne odobrala so slovami, že pas je vlastníctvom štátu.
"Môj otec svojho času veľa cestoval, samozrejme, v rámci možností, ktoré mu minulý režim umožňoval. Socialistický pas s rôznymi pečiatkami má odložený ako pamiatku. Po skončení platnosti mu síce na polícii vystavili nový, ale starý si mohol ponechať s tým, že na ňom odstrihli rožtek. Preto som ostal veľmi zarazený, keď mi oznámili, že si svoj neplatný pas nemôžem nechať," hovorí mladý Košičan, ktorého navyše kolegovia v práci presviedčali, že mu pas na polícii odobrať nemuseli.
Obrátili sme sa preto na políciu s otázkou, ako to vlastne je. Môže alebo nemôže si človek starý pas ponechať?
"Držiteľ cestovného pasu si ho po uplynutí jeho platnosti nemôže nechať. Vyplýva to zo Zákona č. 381/1997 o cestovných dokladoch v znení neskorších predpisov. Podľa jeho ustanovenia je občan povinný odovzdať neplatný cestovný doklad orgánu, ktorý ho vydal, v zahraničí zastupiteľskému úradu a na vyžiadanie policajnému útvaru," informovala nás zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Oľga Lukáčová.
Občan si však môže nechať cestovný pas po skončení jeho platnosti v prípade, že mu boli udelené nejaké ešte platné víza. Túto skutočnosť však musí preukázať pri podávaní žiadosti o nový pas. Pracovníci pasového oddelenia mu starý pas skontrolujú a vrátia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári