Zlodejom elektriny hrozia dva roky, sprejerom až desať
Nový Trestný zákon vstúpi do platnosti až 1. 1. 2006. Vôbec však nebudeme predbiehať, ak si o niektorých novinkách s JUDr. Mgr. Dušanom Šlosárom PhD. z riadiaceho tímu Mesta Košice povieme čosi už teraz.
Predstavte si situáciu, že sedíte niekde pri káve alebo pohári piva. Mobil, kľúče, knihu či prázdnu aktovku máte položené na stole pri sebe a niekto vám čosi ukradne. Prípadne vás kdesi o peňaženku oberie vreckový zlodej. Bol teda spáchaný trestný čin na veci, ktorú ste mali pri sebe alebo na sebe. K škode môže dôjsť aj pri tzv. farmárskych produktoch, čiže, ak sa staráte o políčko, aby ste mali úrodu, no zozbiera ju ktosi "rýchlejší " ako vy. Prípadne, niekto ako tzv. čierny odber odoberá vec, ktorá podlieha spoplatneniu na základe osobitného predpisu (napríklad elektrinu, plyn, vodu...). V takej situácii sa zlodej dopustí trestného činu krádeže, za ktorý môže ísť až na 2 roky do basy. Výška škody nebude pritom rozhodujúca.
"Podľa spomínaného Trestného zákona sa budú deliť trestné činy na prečiny a zločiny," pokračoval D. Šlosár. "Za prečin sa bude považovať trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo úmyseľný trestný čin, ktorého horná trestná sadzba trestu odňatia slobody neprevýši 5 rokov. Pri trestných činoch, za ktoré sa môže uložiť trest odňatia slobody nad 5 rokov, budú zločinmi." Pribudli tiež nové tresty. Je to trest domáceho väzenia, ktorý môže mať podľa rozhodnutia súdu dĺžku až rok, a trest povinnej práce. Súd ho so súhlasom páchateľa za spáchaný prečin uloží v rozpätí od 40 do 300 hodín.
Do platnosti vstúpia tiež nové ochranné opatrenia. Uplatnia sa, ak napríklad odsúdený vo výkone trestu odňatia slobody ochorie duševnou chorobou, ktorá je nevyliečiteľná. Vtedy bude umiestnený do detenčného ústavu. Do tohto zariadenia sa môžu dostať aj páchatelia, ktorí sa odmietajú podrobiť ochrannému liečeniu. A tiež páchatelia zločinu po ukončení trestu odňatia slobody, ktorí opätovne spáchali obzvlášť závažný zločin alebo zločin so sexuálnym motívom.
"Ďalej sa zníži veková hranica trestnej zodpovednosti osôb, začína od 14 rokov veku, doteraz to bolo od 15-tich rokov. Mladistvým možno okrem ochrannej výchovy uložiť aj výchovné opatrenia. Patrí k nim napomenutie s výstrahou a výchovné povinnosti a obmedzenia." Sú to podľa D. Šlosára napríklad bývanie s rodičom alebo iným dospelým zodpovedným za výchovu, náhrada škody, výkon verejno-prospešnej práce, podrobenie sa liečeniu škodlivej závislosti či sociálnemu výcviku.
Hranica, kedy niekto niekomu spôsobil škodu, je stanovená na 8000 Sk. Pod ňou to bude len priestupok. "Čo je zvlášť dôležité, je systematika osobitnej časti Trestného zákona. Doteraz bola najzávažnejším trestným činom vlastizrada, v novelizácii sú to na prvom mieste trestné činy proti životu. Pribúdajú pritom skutkové podstaty ako úkladná vražda, vražda, zabitie a usmrtenie," podčiarkol D. Šlosár.
Po prstoch by mal nový zákon "klepnúť" i sprejerom. Ak poškodia cudziu vec tým, že ju pomaľujú, popíšu farbou alebo inou látkou, hrozí im trest odňatia slobody až na jeden rok. Pri škode veľkého rozsahu si môžu ísť posedieť dokonca 7 až 10 rokov.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári