Kristián SABO
Košice - Odborná výcviková škola letectva v Košiciach sa musí prispôsobiť civilnému leteckému sektoru. Aj napriek tomu je však hlavnou náplňou jej činnosti príprava odborníkov pre Vzdušné sily SR. Do vzdelania leteckého personálu sa investujú horibilné sumy a civilné letecké spoločnosti ich potom lákajú do svojich služieb.
"Vzhľadom k tomu že sa Ozbrojené sily Slovenskej republiky zaviazali na medzinárodnej úrovni spolupracovať na zahraničných misiách musíme školiť ľudí podľa nových medzinárodných predpisov. Škola sa teda pripravila na certifikáciu a momentálne je celý manažment školy a garanti odbornosti preškolený na nové predpisy," vysvetľuje veliteľ OVŠL pplk. Jaroslav Fignár (na snímke).
V spolupráci s Leteckým úradom sa pripravuje na moment, kedy sa stane školiacim strediskom podľa medzinárodných predpisov PART. "Výchovou a vzdelávaním nových predpisov pripravujeme personál, ktorý bude vedieť fungovať okrem vojenských aj na civilných letiskách. V tom je však problém. My totiž vyškolíme odborníka a na základe tlaku civilných spoločností nám odíde. Armáda teda investuje obrovské peniaze a niekto dostane hotového človeka zadarmo. Keďže proces školenia vykonáme my, mali by sa riadiace štruktúry Vzdušných síl zamyslieť, ako si ľudí udržať," vysvetľuje J. Fignár a dodáva, že civilné spoločnosti majú záujem hlavne o špičkových ľudí. "Logicky, veď vyškolenie špecialistu od naverbovania až do doby, kedy je schopný podpísať let lietadla do vzduchu trvá päť - šesť rokov. Za tú dobu sa armáda zbaví tých, ktorí nemajú potrebné výsledky a pôjdu do civilného sektoru. Ostávajú teda len najlepší a o tých sa bojíme. Ľahko sa totiž môže stať, že budeme vychovávať odborníkov pre niekoho iného, nie pre Vzdušné sily. Je teda nutné niečo robiť."
Personál pripravovaný podľa medzinárodných predpisov je totiž školený tak, aby bol schopný fungovať vo vojenských misiách a spolupracovať aj s civilnými organizáciami v podporných a humanitarných misiách.
OVŠL nikdy predtým s civilnou legislatívou nepracovala, avšak teraz ju musí rešpektovať. "Boli sme vojaci a až v tomto období sme prišli na to, že sa musíme zamerať aj na civilnú legislatívu. Dnes sa dá povedať, že 90 % vzdušného priestoru je civilného, iba niektoré oblasti sú v prospech armády, preto sa musíme vedieť pohybovať. Preto meníme svoj charakter."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári